Szczegółowe warunki i tryb łączenia, dzielenia oraz likwidacji instytucji artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu łączenia, dzielenia oraz likwidacji instytucji artystycznych.

Na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1984 r. o instytucjach artystycznych (Dz. U. Nr 60, poz. 304) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Łączenie instytucji artystycznych.

§  1.
1.
Łączenie instytucji artystycznych polega na utworzeniu jednej instytucji artystycznej, w której skład wchodzą załogi i części mienia ogólnonarodowego należące do dwóch lub więcej instytucji podlegających połączeniu.
2.
Poza przypadkami szczególnymi łączenie instytucji artystycznych następuje pierwszego dnia roku kalendarzowego.
§  2.
1.
Zarządzenie o połączeniu instytucji artystycznych powinno zawierać:
1)
określenie łączonych instytucji artystycznych,
2)
nazwę, rodzaj, siedzibę i przedmiot działania instytucji artystycznej powstałej w wyniku połączenia,
3)
określenie terminu połączenia łączonych instytucji artystycznych.
2.
Jeżeli łączenie instytucji artystycznych następuje w ciągu roku, w zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności określić zasady łączenia planów finansowych oraz podziału nagród i premii.
3.
W sprawach łączenia instytucji artystycznych utworzonych przez różne organy założycielskie zarządzenia wydają wspólnie te organy.
§  3.
Przejęcia majątku łączonych instytucji artystycznych dokonuje instytucja powstająca w wyniku połączenia.
§  4.
Podstawę przejęcia stanowią zweryfikowane bilanse łączonych instytucji artystycznych.
§  5.
Przejęciu podlegają wszystkie aktywa i pasywa objęte bilansami łączonych instytucji artystycznych.
§  6.
Instytucja artystyczna powstała w wyniku połączenia odpowiada za zobowiązania połączonych instytucji oraz przejmuje ich wierzytelności.
§  7.
Instytucje artystyczne, które uległy połączeniu, wykreśla się z rejestru.

Rozdział  2

Dzielenie instytucji artystycznych.

§  8.
1.
Podział instytucji artystycznej polega na utworzeniu dwóch lub więcej instytucji w oparciu o wydzielone, zorganizowane części załogi oraz zespoły środków trwałych i odpowiadające im części środków obrotowych należące do instytucji ulegającej podziałowi.
2.
Podział instytucji artystycznej może polegać również na wyłączeniu z instytucji artystycznej wyodrębnionej jednostki lub jednostek organizacyjnych w celu włączenia ich do innej instytucji artystycznej. Zasady przekazania składników majątkowych ujętych w bilansie wyłączonych jednostek określa organ założycielski.
3.
Poza przypadkami szczególnymi dzielenie instytucji artystycznej następuje pierwszego dnia roku kalendarzowego.
§  9.
Zarządzenie o podziale instytucji artystycznej powinno zawierać:
1)
określenie terminu ustania działalności instytucji artystycznej,
2)
określenie instytucji artystycznych, które będą utworzone w wyniku podziału,
3)
określenie zakładów i innych jednostek organizacyjnych włączonych do instytucji tworzonych w wyniku podziału,
4)
ustalenie zasad podziału innych składników mienia przejmowanych przez te instytucje, zasady podziału planów finansowych oraz zasady przejęcia zobowiązań i wierzytelności przez instytucje powstające w wyniku podziału.
§  10.
Właściwy organ założycielski wydaje zarządzenie o utworzeniu nowych instytucji artystycznych.
§  11.
Z dniem wpisu nowo utworzonych instytucji artystycznych do rejestru organ rejestrujący wykreśla dzieloną instytucję z rejestru.

Rozdział  3

Likwidacja instytucji artystycznych.

§  12.
Likwidacja instytucji artystycznej polega na całkowitym zakończeniu jej działalności.
§  13.
1.
Przed podjęciem decyzji o likwidacji instytucji artystycznej organ założycielski przeprowadza postępowanie przygotowawcze.
2.
Do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego organ założycielski powołuje zespół przygotowawczy. Zespół bada przyczyny, cel, potrzeby i warunki likwidacji instytucji artystycznej oraz przedstawia opinię.
3.
Skład zespołu przygotowawczego określa organ założycielski. W skład zespołu przygotowawczego powinien wejść przedstawiciel komisji kultury rady narodowej.
§  14.
Zarządzenie o likwidacji instytucji artystycznej powinno zawierać:
1)
oznaczenie instytucji artystycznej podlegającej likwidacji,
2)
wyznaczenie likwidatora,
3)
oznaczenie dnia otwarcia likwidacji,
4)
oznaczenie terminu zakończenia działalności operatywnej instytucji artystycznej.
§  15.
Instytucja artystyczna w likwidacji może być prowadzona pod jej dotychczasową nazwą, z dodaniem wyrazów: "w likwidacji".
§  16.
1.
Do czasu zakończenia likwidacji mieniem likwidowanej instytucji artystycznej zarządza likwidator.
2.
Likwidator wykonuje prawa i obowiązki dyrektora instytucji artystycznej w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności likwidowanej instytucji artystycznej.
3.
Z dniem otwarcia likwidacji instytucji artystycznej wygasają wszelkie uprawnienia pełnomocników instytucji artystycznej udzielone przed tym dniem.
§  17.
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
zgłoszenie do rejestru instytucji artystycznych wniosku o wpisanie otwarcia likwidacji instytucji artystycznej,
2)
zawiadomienie banku finansującego instytucję artystyczną o otwarciu likwidacji i o zakończeniu postępowania likwidacyjnego,
3)
sporządzenie bilansu na dzień otwarcia likwidacji,
4)
sporządzenie planu finansowego likwidacji (planu pokrycia kosztów działalności instytucji artystycznej w czasie likwidacji i planu kosztów likwidacji).
§  18.
Nie zrealizowane przez likwidatora zobowiązania oraz aktywa i pasywa instytucji artystycznej przejmuje organ założycielski.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  19.
W sprawach związanych z podziałem, łączeniem i likwidacją instytucji artystycznych, dotyczących rachunkowości instytucji artystycznych, stosuje się odpowiednio przepisy ustalone dla przedsiębiorstw państwowych.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.17.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb łączenia, dzielenia oraz likwidacji instytucji artystycznych.
Data aktu: 25/03/1985
Data ogłoszenia: 26/04/1985
Data wejścia w życie: 26/04/1985