Szczegółowe warunki i tryb łączenia, dzielenia oraz likwidacji instytucji artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu łączenia, dzielenia oraz likwidacji instytucji artystycznych.

Na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1984 r. o instytucjach artystycznych (Dz. U. Nr 60, poz. 304) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Łączenie instytucji artystycznych.

§  1.
1.
Łączenie instytucji artystycznych polega na utworzeniu jednej instytucji artystycznej, w której skład wchodzą załogi i części mienia ogólnonarodowego należące do dwóch lub więcej instytucji podlegających połączeniu.
2.
Poza przypadkami szczególnymi łączenie instytucji artystycznych następuje pierwszego dnia roku kalendarzowego.
§  2.
1.
Zarządzenie o połączeniu instytucji artystycznych powinno zawierać:
1)
określenie łączonych instytucji artystycznych,
2)
nazwę, rodzaj, siedzibę i przedmiot działania instytucji artystycznej powstałej w wyniku połączenia,
3)
określenie terminu połączenia łączonych instytucji artystycznych.
2.
Jeżeli łączenie instytucji artystycznych następuje w ciągu roku, w zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności określić zasady łączenia planów finansowych oraz podziału nagród i premii.
3.
W sprawach łączenia instytucji artystycznych utworzonych przez różne organy założycielskie zarządzenia wydają wspólnie te organy.
§  3.
Przejęcia majątku łączonych instytucji artystycznych dokonuje instytucja powstająca w wyniku połączenia.
§  4.
Podstawę przejęcia stanowią zweryfikowane bilanse łączonych instytucji artystycznych.
§  5.
Przejęciu podlegają wszystkie aktywa i pasywa objęte bilansami łączonych instytucji artystycznych.
§  6.
Instytucja artystyczna powstała w wyniku połączenia odpowiada za zobowiązania połączonych instytucji oraz przejmuje ich wierzytelności.
§  7.
Instytucje artystyczne, które uległy połączeniu, wykreśla się z rejestru.

Rozdział  2

Dzielenie instytucji artystycznych.

§  8.
1.
Podział instytucji artystycznej polega na utworzeniu dwóch lub więcej instytucji w oparciu o wydzielone, zorganizowane części załogi oraz zespoły środków trwałych i odpowiadające im części środków obrotowych należące do instytucji ulegającej podziałowi.
2.
Podział instytucji artystycznej może polegać również na wyłączeniu z instytucji artystycznej wyodrębnionej jednostki lub jednostek organizacyjnych w celu włączenia ich do innej instytucji artystycznej. Zasady przekazania składników majątkowych ujętych w bilansie wyłączonych jednostek określa organ założycielski.
3.
Poza przypadkami szczególnymi dzielenie instytucji artystycznej następuje pierwszego dnia roku kalendarzowego.
§  9.
Zarządzenie o podziale instytucji artystycznej powinno zawierać:
1)
określenie terminu ustania działalności instytucji artystycznej,
2)
określenie instytucji artystycznych, które będą utworzone w wyniku podziału,
3)
określenie zakładów i innych jednostek organizacyjnych włączonych do instytucji tworzonych w wyniku podziału,
4)
ustalenie zasad podziału innych składników mienia przejmowanych przez te instytucje, zasady podziału planów finansowych oraz zasady przejęcia zobowiązań i wierzytelności przez instytucje powstające w wyniku podziału.
§  10.
Właściwy organ założycielski wydaje zarządzenie o utworzeniu nowych instytucji artystycznych.
§  11.
Z dniem wpisu nowo utworzonych instytucji artystycznych do rejestru organ rejestrujący wykreśla dzieloną instytucję z rejestru.

Rozdział  3

Likwidacja instytucji artystycznych.

§  12.
Likwidacja instytucji artystycznej polega na całkowitym zakończeniu jej działalności.
§  13.
1.
Przed podjęciem decyzji o likwidacji instytucji artystycznej organ założycielski przeprowadza postępowanie przygotowawcze.
2.
Do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego organ założycielski powołuje zespół przygotowawczy. Zespół bada przyczyny, cel, potrzeby i warunki likwidacji instytucji artystycznej oraz przedstawia opinię.
3.
Skład zespołu przygotowawczego określa organ założycielski. W skład zespołu przygotowawczego powinien wejść przedstawiciel komisji kultury rady narodowej.
§  14.
Zarządzenie o likwidacji instytucji artystycznej powinno zawierać:
1)
oznaczenie instytucji artystycznej podlegającej likwidacji,
2)
wyznaczenie likwidatora,
3)
oznaczenie dnia otwarcia likwidacji,
4)
oznaczenie terminu zakończenia działalności operatywnej instytucji artystycznej.
§  15.
Instytucja artystyczna w likwidacji może być prowadzona pod jej dotychczasową nazwą, z dodaniem wyrazów: "w likwidacji".
§  16.
1.
Do czasu zakończenia likwidacji mieniem likwidowanej instytucji artystycznej zarządza likwidator.
2.
Likwidator wykonuje prawa i obowiązki dyrektora instytucji artystycznej w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności likwidowanej instytucji artystycznej.
3.
Z dniem otwarcia likwidacji instytucji artystycznej wygasają wszelkie uprawnienia pełnomocników instytucji artystycznej udzielone przed tym dniem.
§  17.
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
zgłoszenie do rejestru instytucji artystycznych wniosku o wpisanie otwarcia likwidacji instytucji artystycznej,
2)
zawiadomienie banku finansującego instytucję artystyczną o otwarciu likwidacji i o zakończeniu postępowania likwidacyjnego,
3)
sporządzenie bilansu na dzień otwarcia likwidacji,
4)
sporządzenie planu finansowego likwidacji (planu pokrycia kosztów działalności instytucji artystycznej w czasie likwidacji i planu kosztów likwidacji).
§  18.
Nie zrealizowane przez likwidatora zobowiązania oraz aktywa i pasywa instytucji artystycznej przejmuje organ założycielski.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  19.
W sprawach związanych z podziałem, łączeniem i likwidacją instytucji artystycznych, dotyczących rachunkowości instytucji artystycznych, stosuje się odpowiednio przepisy ustalone dla przedsiębiorstw państwowych.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.17.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb łączenia, dzielenia oraz likwidacji instytucji artystycznych.
Data aktu: 25/03/1985
Data ogłoszenia: 26/04/1985
Data wejścia w życie: 26/04/1985