Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz trybu wydawania zezwoleń na sprzedaż tych napojów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 26 lutego 1985 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz trybu wydawania zezwoleń na sprzedaż tych napojów.

Na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 i z 1984 r. Nr 34, poz. 184) oraz w związku z art. 183 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz trybu wydawania zezwoleń na sprzedaż tych napojów (Dz. U. Nr 25, poz. 119) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Wojewoda (prezydent miasta stołecznego Warszawy, miasta Krakowa, miasta Łodzi) ustala plan usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych w granicach liczb punktów sprzedaży napojów o zawartości powyżej 4,5% alkoholu oraz o zawartości do 4,5% alkoholu, określonych dla poszczególnych województw, kierując się zasadą ograniczania dostępności napojów alkoholowych.",

2)
w § 2:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "oraz wydając zezwolenia na sprzedaż tych napojów", natomiast wyrazy "(prezydent miasta stopnia wojewódzkiego)" zastępuje się wyrazami "(prezydent miasta stołecznego Warszawy, miasta Krakowa, miasta Łodzi)",
b)
w ust. 2 wyrazy "Wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego)" zastępuje się wyrazami "Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw handlu stopnia wojewódzkiego",
c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Decyzje o zezwoleniu na sprzedaż napojów alkoholowych, zwane dalej "zezwoleniami", w granicach liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, określonej dla poszczególnych województw, wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw handlu stopnia wojewódzkiego, po rozpatrzeniu wniosku złożonego za pośrednictwem terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw handlu stopnia podstawowego oraz po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rady narodowej stopnia wojewódzkiego, jak również opinii organizacji społecznych, a w szczególności: Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego, jednostek Federacji Konsumentów, Ligi Kobiet Polskich i Kół Gospodyń Wiejskich, kierując się zasadą, o której mowa w ust. 1.",

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, mogą być wydawane przedsiębiorstwu wyznaczonemu do obrotu napojami alkoholowymi (oddziałom tego przedsiębiorstwa) na sprzedaż prowadzoną:

1) w sklepach branżowych z napojami alkoholowymi,

2) w wyodrębnionych stoiskach (działach) sklepów:

a) przedsiębiorstw uprawnionych do sprzedaży za waluty wymienialne,

b) ogólnospożywczych oraz winno-cukierniczych,

c) ze sprzedażą artykułów spożywczych na terenach wiejskich,

d) prezentujących produkcję jednego lub kilku krajów - wyłącznie na sprzedaż napojów alkoholowych pochodzenia zagranicznego w oryginalnych opakowaniach.

2. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, mogą być udzielane przedsiębiorstwu wyznaczonemu do obrotu napojami alkoholowymi na sprzedaż prowadzoną w placówkach gastronomicznych, posiadających zezwolenia na sprzedaż tych napojów przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.",

4)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 18% alkoholu, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, mogą być wydawane jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej na sprzedaż w:

1) kawiarniach (herbaciarniach),

2) cukierniach,

3) winiarniach (miodosytniach).

2. W zezwoleniach na sprzedaż napojów alkoholowych w kawiarniach (herbaciarniach) i cukierniach można zezwolić dodatkowo na sprzedaż koniaków (winiaków) oraz likierów (rumów).",

5)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. Zezwolenia, o których mowa w § 3 pkt 3, mogą być wydawane wyłącznie jednorazowo zakładom gastronomicznym na czas i w miejscu zabaw i uroczystości.",

6)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. Zezwolenia, o których mowa w § 3 pkt 4, mogą być wydawane wyłącznie jednorazowo zakładom gastronomicznym oraz jednostkom przedsiębiorstwa wyznaczonego do obrotu i sprzedaży napojów alkoholowych.",

7)
w § 15 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Zezwolenie ulega cofnięciu w razie nieprzestrzegania przez posiadacza zezwolenia przepisów ustawy, wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych oraz warunków określonych w zezwoleniu lub zakazów wprowadzonych przez Radę Ministrów, jak również w razie powstania okoliczności, które zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy uzasadniałyby odmowę udzielenia zezwolenia.

2. Zezwolenie może być cofnięte w razie ograniczenia przez Radę Ministrów lub wojewódzką radę narodową liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych dla danego województwa lub przez wojewodę (prezydenta miasta stołecznego Warszawy, miasta Krakowa, miasta Łodzi) w ramach województwa, dla danego miasta lub gminy, jak również w razie wycofania pozytywnej opinii przez komisję lub organizację społeczną opiniującą uprzednio wniosek o wydanie zezwolenia.",

8)
w § 18 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw handlu stopnia wojewódzkiego prowadzi rejestr wydanych zezwoleń.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.11.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz trybu wydawania zezwoleń na sprzedaż tych napojów.
Data aktu: 26/02/1985
Data ogłoszenia: 20/03/1985
Data wejścia w życie: 20/03/1985