Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 17 grudnia 1983 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się:
1)
w województwie bialskopodlaskim gminę Rossosz z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Rossoszu; w skład gminy Rossosz wchodzą obszary wsi: Rossosz, Bordziłówka, Kożanówka, Mokre, Romaszki i część obszaru wsi Kozły pod nazwą Musiejówka z gminy Łomazy;
2)
w województwie chełmskim gminę Kamień z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kamieniu; w skład gminy Kamień wchodzą obszary sołectw:
a)
Pławanice, Rudolfin, Kamień, Kamień-Kolonia, Ignatów-Kolonia, Józefin, Strachosław, Natalin, Czerniejów, Wolawce, Koczów, Haliczany i Mołodutyn z gminy Chełm,
b)
Andrzejów z gminy Żmudź;
3)
w województwie gdańskim gminę Lipusz z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Lipuszu; w skład gminy Lipusz wchodzą obszary sołectw:
a)
Lipusz, Lipuska Huta, Płocice, Szklana Huta, Śluza i Tuszkowy z gminy Dziemiany-Lipusz,
b)
Gostomko z gminy Kościerzyna;
4)
w województwie kaliskim gminę Kraszewice z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kraszewicach; w skład gminy Kraszewice wchodzą obszary sołectw: Głuszyna, Jaźwiny, Jelenie, Kraszewice, Kuźnica Grabowska, Mączniki, Racławice i Renta z gminy Grabów nad Prosną;
5)
w województwie lubelskim gminę Markuszów z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Markuszowie; w skład gminy Markuszów wchodzą obszary sołectw: Markuszów, Bobowiska, Góry, Góry-Kolonia, Kaleń, Łany, Olempin, Olszowiec, Wólka Kątna i Zabłocie z gminy Kurów;
6)
w województwie łomżyńskim gminę Przytuły z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Przytułach; w skład gminy Przytuły wchodzą obszary sołectw:
a)
Borawskie, Chrzanowo, Doliwy, Kubra-Przebudówka, Mieczki, Mroczki, Nowa Kubra, Pieńki Okopne, Przytuły, Przytuły-Kolonia, Przytuły-Las, Stara Kubra, Supy, Trzaski i Wagi z gminy Jedwabne,
b)
Gardoty, Obrytki i Wilamowo z gminy Stawiski;
7)
w województwie suwalskim gminę Rutka-Tartak z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Rutce-Tartaku; w skład gminy Rutka-Tartak wchodzą obszary sołectw:
a)
Jałowo z gminy Jeleniewo,
b)
Ignatowizna, Jasionowo, Kupowo i Smolnica z gminy Szypliszki,
c)
Baranowo, Bondziszki, Ejszeryszki, Folusz, Jodoziory, Kadaryszki, Krejwiany, Lizdejki, Michałówka, Olszanka, Pobondzie, Polimonie, Postawele, Poszeszupie, Poszeszupie-Folwark, Potopy, Rowele, Rutka-Tartak, Sikorowizna, Trzcianka i Wierzbiszki z gminy Wiżajny;
8)
w województwie włocławskim gminy:
a)
Baruchowo z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Baruchowie; w skład gminy Baruchowo wchodzą obszary sołectw: Babia Góra, Baruchowo, Boża Wola, Goreń Duży, Grodno, Kłótno, Kurowo-Parcele, Lubaty, Nowa Zawada, Okna, Patrówek, Skrzynki, Świątkowice, Zakrzewo i Zawada-Piaski z gminy Kowal,
b)
Boniewo z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Boniewie; w skład gminy Boniewo wchodzą:
obszary sołectw Osiecz Mały i Osiecz Wielki oraz obszary wsi: Żurawice z sołectwa Łania i Sarnowo z sołectwa Pyszkowo z gminy Chodecz,
obszary sołectw: Arciszewo, Bierzyn, Boniewo, Grójczyk, Grójec, Jerzmanowo, Lubomin, Łąki Markowe, Łąki Wielkie, Otmianowo i Sieroszewo z gminy Lubraniec;
9)
w województwie zamojskim gminę Tereszpol z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Tereszpolu-Zaorędzie; w skład gminy Tereszpol wchodzą obszary sołectw:
a)
Bukownica z gminy Biłgoraj,
b)
Lipowiec, Szozdy, Tereszpol-Kukiełki, Tereszpol-Zaoręda i Tereszpol-Zygmunty z gminy Zwierzyniec.
§  2.
Włącza się:
1)
w województwie ciechanowskim do gminy Joniec obszar wsi Soboklęszcz z gminy Płońsk;
2)
w województwie częstochowskim do gminy Panki obszar sołectwa Kostrzyna Druga-Kotary z gminy Przystajń;
3)
w województwie kieleckim:
a)
do gminy Michałów obszar sołectwa Węchadłów z gminy Działoszyce,
b)
do gminy Łagów obszar sołectwa Zamkowa Wola z gminy Nowa Słupia,
c)
do gminy Busko-Zdrój obszar sołectwa Bilczów z gminy Wiślica;
4)
w województwie skierniewickim do gminy Maków obszary sołectw Jacochów i Pszczonów z gminy Łyszkowice;
5)
w województwie słupskim do gminy Borzytuchom część obszaru wsi Tągowie o powierzchni 39,23 ha z gminy Tuchomie;
6)
w województwie suwalskim do gminy Suwałki obszary wsi: Białe, Nowe Kropiwne, Wasilczyki i Żyliny z gminy Bakałarzowo;
7)
w województwie tarnobrzeskim do gminy Janów Lubelski część obszaru wsi Krzemień Drugi o powierzchni 357 ha z gminy Dzwola;
8)
w województwie wrocławskim do gminy Kąty Wrocławskie obszar wsi Bogdaszowice z gminy Kostomłoty.
§  3.
Zmienia się nazwy gmin:
1)
w województwie gdańskim Dziemiany-Lipusz na Dziemiany;
2)
w województwie łomżyńskim Szepietowo-Stacja na Szepietowo;
3)
w województwie nowosądeckim Krościenko na Krościenko nad Dunajcem;
4)
w województwie skierniewickim Lipce na Lipce Reymontowskie.
§  4.
Właściwi wojewodowie dokonają w drodze zarządzeń szczegółowego opisu odcinków granic wynikających z przepisów § 2 pkt 5 i 7. Zarządzenia podlegają opublikowaniu w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.70.314

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.
Data aktu: 17/12/1983
Data ogłoszenia: 24/12/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1984