Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 17 grudnia 1983 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się:
1)
w województwie bialskopodlaskim gminę Rossosz z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Rossoszu; w skład gminy Rossosz wchodzą obszary wsi: Rossosz, Bordziłówka, Kożanówka, Mokre, Romaszki i część obszaru wsi Kozły pod nazwą Musiejówka z gminy Łomazy;
2)
w województwie chełmskim gminę Kamień z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kamieniu; w skład gminy Kamień wchodzą obszary sołectw:
a)
Pławanice, Rudolfin, Kamień, Kamień-Kolonia, Ignatów-Kolonia, Józefin, Strachosław, Natalin, Czerniejów, Wolawce, Koczów, Haliczany i Mołodutyn z gminy Chełm,
b)
Andrzejów z gminy Żmudź;
3)
w województwie gdańskim gminę Lipusz z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Lipuszu; w skład gminy Lipusz wchodzą obszary sołectw:
a)
Lipusz, Lipuska Huta, Płocice, Szklana Huta, Śluza i Tuszkowy z gminy Dziemiany-Lipusz,
b)
Gostomko z gminy Kościerzyna;
4)
w województwie kaliskim gminę Kraszewice z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kraszewicach; w skład gminy Kraszewice wchodzą obszary sołectw: Głuszyna, Jaźwiny, Jelenie, Kraszewice, Kuźnica Grabowska, Mączniki, Racławice i Renta z gminy Grabów nad Prosną;
5)
w województwie lubelskim gminę Markuszów z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Markuszowie; w skład gminy Markuszów wchodzą obszary sołectw: Markuszów, Bobowiska, Góry, Góry-Kolonia, Kaleń, Łany, Olempin, Olszowiec, Wólka Kątna i Zabłocie z gminy Kurów;
6)
w województwie łomżyńskim gminę Przytuły z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Przytułach; w skład gminy Przytuły wchodzą obszary sołectw:
a)
Borawskie, Chrzanowo, Doliwy, Kubra-Przebudówka, Mieczki, Mroczki, Nowa Kubra, Pieńki Okopne, Przytuły, Przytuły-Kolonia, Przytuły-Las, Stara Kubra, Supy, Trzaski i Wagi z gminy Jedwabne,
b)
Gardoty, Obrytki i Wilamowo z gminy Stawiski;
7)
w województwie suwalskim gminę Rutka-Tartak z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Rutce-Tartaku; w skład gminy Rutka-Tartak wchodzą obszary sołectw:
a)
Jałowo z gminy Jeleniewo,
b)
Ignatowizna, Jasionowo, Kupowo i Smolnica z gminy Szypliszki,
c)
Baranowo, Bondziszki, Ejszeryszki, Folusz, Jodoziory, Kadaryszki, Krejwiany, Lizdejki, Michałówka, Olszanka, Pobondzie, Polimonie, Postawele, Poszeszupie, Poszeszupie-Folwark, Potopy, Rowele, Rutka-Tartak, Sikorowizna, Trzcianka i Wierzbiszki z gminy Wiżajny;
8)
w województwie włocławskim gminy:
a)
Baruchowo z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Baruchowie; w skład gminy Baruchowo wchodzą obszary sołectw: Babia Góra, Baruchowo, Boża Wola, Goreń Duży, Grodno, Kłótno, Kurowo-Parcele, Lubaty, Nowa Zawada, Okna, Patrówek, Skrzynki, Świątkowice, Zakrzewo i Zawada-Piaski z gminy Kowal,
b)
Boniewo z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Boniewie; w skład gminy Boniewo wchodzą:
obszary sołectw Osiecz Mały i Osiecz Wielki oraz obszary wsi: Żurawice z sołectwa Łania i Sarnowo z sołectwa Pyszkowo z gminy Chodecz,
obszary sołectw: Arciszewo, Bierzyn, Boniewo, Grójczyk, Grójec, Jerzmanowo, Lubomin, Łąki Markowe, Łąki Wielkie, Otmianowo i Sieroszewo z gminy Lubraniec;
9)
w województwie zamojskim gminę Tereszpol z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Tereszpolu-Zaorędzie; w skład gminy Tereszpol wchodzą obszary sołectw:
a)
Bukownica z gminy Biłgoraj,
b)
Lipowiec, Szozdy, Tereszpol-Kukiełki, Tereszpol-Zaoręda i Tereszpol-Zygmunty z gminy Zwierzyniec.
§  2.
Włącza się:
1)
w województwie ciechanowskim do gminy Joniec obszar wsi Soboklęszcz z gminy Płońsk;
2)
w województwie częstochowskim do gminy Panki obszar sołectwa Kostrzyna Druga-Kotary z gminy Przystajń;
3)
w województwie kieleckim:
a)
do gminy Michałów obszar sołectwa Węchadłów z gminy Działoszyce,
b)
do gminy Łagów obszar sołectwa Zamkowa Wola z gminy Nowa Słupia,
c)
do gminy Busko-Zdrój obszar sołectwa Bilczów z gminy Wiślica;
4)
w województwie skierniewickim do gminy Maków obszary sołectw Jacochów i Pszczonów z gminy Łyszkowice;
5)
w województwie słupskim do gminy Borzytuchom część obszaru wsi Tągowie o powierzchni 39,23 ha z gminy Tuchomie;
6)
w województwie suwalskim do gminy Suwałki obszary wsi: Białe, Nowe Kropiwne, Wasilczyki i Żyliny z gminy Bakałarzowo;
7)
w województwie tarnobrzeskim do gminy Janów Lubelski część obszaru wsi Krzemień Drugi o powierzchni 357 ha z gminy Dzwola;
8)
w województwie wrocławskim do gminy Kąty Wrocławskie obszar wsi Bogdaszowice z gminy Kostomłoty.
§  3.
Zmienia się nazwy gmin:
1)
w województwie gdańskim Dziemiany-Lipusz na Dziemiany;
2)
w województwie łomżyńskim Szepietowo-Stacja na Szepietowo;
3)
w województwie nowosądeckim Krościenko na Krościenko nad Dunajcem;
4)
w województwie skierniewickim Lipce na Lipce Reymontowskie.
§  4.
Właściwi wojewodowie dokonają w drodze zarządzeń szczegółowego opisu odcinków granic wynikających z przepisów § 2 pkt 5 i 7. Zarządzenia podlegają opublikowaniu w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.70.314

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w województwach: bialskopodlaskim, ciechanowskim, chełmskim, częstochowskim, gdańskim, kaliskim, kieleckim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, skierniewickim, suwalskim, słupskim, tarnobrzeskim, włocławskim, wrocławskim i zamojskim.
Data aktu: 17/12/1983
Data ogłoszenia: 24/12/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1984