Rozliczanie z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1983 r.
w sprawie rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 23 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność wytwórczą, usługową lub handlową, są obowiązane do rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów, produkcji nie zakończonej, wyrobów gotowych i towarów w związku ze zmianą cen urzędowych.
2.
Podstawą dokonywania przeszacowania stanowią decyzje o zmianie cen.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
surowcach i materiałach - rozumie się przez to surowce i materiały, które w wyniku procesu produkcyjnego stają się substancją wyrobu lub jego częścią składową albo pośrednio są zużywane w związku z działalnością produkcyjną lub świadczeniem usług,
2)
wyrobach gotowych - rozumie się przez to wyroby własnej produkcji, której proces został całkowicie zakończony,
3)
towarach - rozumie się przez to towary przeznaczone do sprzedaży w stanie nie przerobionym.
§  3.
1.
Nie podlegają przeszacowaniu i rozliczeniu z budżetem zapasy:
1)
materiałów, których zużycie obciąża ogólne koszty działalności wytwórczej, usługowej i handlowej, z wyjątkiem paliw stałych i płynnych,
2)
surowców i materiałów niezbędnych do wykonania umów zawartych przed dniem zmiany cen, jeżeli z umowy wynika, że zapłata za świadczenie ma nastąpić według ceny ustalonej w dniu zawarcia umowy,
3)
pieczywa w działalności gastronomicznej i handlowej.
2.
Jeżeli wynik przeszacowania zapasów nie przekroczy za dany miesiąc 2.000 zł, nie dokonuje się rozliczeń z budżetem.
§  4.
1.
Wynik przeszacowania zapasów stanowi:
1)
w odniesieniu do surowców, materiałów i towarów - różnicę między wartością obliczoną według nowych cen zakupu a ich wartością obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen,
2)
w odniesieniu do produkcji nie zakończonej (półwyrobów) i wyrobów gotowych - różnicę między wartością zużytych do produkcji surowców i materiałów objętych zmianą cen, obliczoną według nowych cen zakupu, a wartością tych surowców i materiałów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2.
Wielkość surowców i materiałów w produkcji nie zakończonej (półwyrobach) i wyrobach gotowych ustala się bezpośrednio (przez policzenie, zważenie, zmierzenie itp.), a jeżeli nie jest to możliwe - szacunkowo na podstawie kalkulacyjnego zużycia.
3.
Za towary uznaje się również artykuły spożywcze oraz tytoń i wyroby tytoniowe w działalności gastronomicznej. Przepisy ust. 1 pkt 2 i ust. 2 stosuje się odpowiednio do artykułów spożywczych w działalności gastronomicznej.
§  5.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów objętych zmianą cen oblicza się na podstawie spisów z natury sporządzonych według stanu na dzień wprowadzenia zmian cen, a jeżeli zmiana cen nie była podana do publicznej wiadomości - na podstawie spisów z natury sporządzonych nie później niż na dzień otrzymania wiadomości o zmianie cen.
2.
Spisy z natury powinny zawierać ilościowe i wartościowe dane dotyczące zapasów objętych zmianą cen. Jeżeli wartościowe ujęcie zapasów w dniu sporządzenia spisu nie jest możliwe, sporządza się spis ilościowy, a dane wartościowe uzupełnia w terminie późniejszym, nie później jednak niż przed dokonaniem rozliczenia.
3.
Surowce, materiały i towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu wprowadzenia zmiany cen, podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę w dniu przyjęcia dostawy do magazynu.
4.
Surowce, materiały i towary nie zafakturowane przez dostawcę, które znajdują się w dniu wprowadzenia zmiany cen w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, przeszacowuje odbiorca. W tych wypadkach dostawca fakturuje dostarczone artykuły po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen.
§  6.
Wyniki przeszacowania zapasów podlegają rozliczeniu z budżetem centralnym w wysokości:
1)
50% wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów i produkcji nie zakończonej (półwyrobów) oraz wyrobów gotowych,
2)
70% wyników przeszacowania zapasów towarów.
§  7.
1.
Wpłat z tytułu rozliczenia wyników przeszacowania dokonuje się na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeszacowania. W tym samym terminie należy przesłać urzędowi skarbowemu zbiorcze zestawienie wyników przeszacowania zapasów w danym miesiącu, sporządzone na podstawie spisów z natury w układzie grup zapasów.
2.
Jeżeli przeszacowanie dotyczy surowców i materiałów, których sprzedaż w wyrobach gotowych następuje w dłuższym okresie, wpłatę określoną w ust. 1 urząd skarbowy, na wniosek podatnika, rozłoży na odpowiednie raty.
3.
Jeżeli przeszacowanie zapasów i obliczenie wyników dotyczy również zapasów, na które obniżono ceny, podstawę obliczenia wpłaty podlegającej przekazaniu do budżetu centralnego stanowi dodatnie saldo wyników przeszacowania zapasów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wyników przeszacowania zapasów w związku ze zmianą cen dokonaną po dniu 31 października 1983 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.60.277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozliczanie z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 20/10/1983
Data ogłoszenia: 17/11/1983
Data wejścia w życie: 17/11/1983