Rozliczanie z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1983 r.
w sprawie rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 23 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność wytwórczą, usługową lub handlową, są obowiązane do rozliczania z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów, produkcji nie zakończonej, wyrobów gotowych i towarów w związku ze zmianą cen urzędowych.
2.
Podstawą dokonywania przeszacowania stanowią decyzje o zmianie cen.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
surowcach i materiałach - rozumie się przez to surowce i materiały, które w wyniku procesu produkcyjnego stają się substancją wyrobu lub jego częścią składową albo pośrednio są zużywane w związku z działalnością produkcyjną lub świadczeniem usług,
2)
wyrobach gotowych - rozumie się przez to wyroby własnej produkcji, której proces został całkowicie zakończony,
3)
towarach - rozumie się przez to towary przeznaczone do sprzedaży w stanie nie przerobionym.
§  3.
1.
Nie podlegają przeszacowaniu i rozliczeniu z budżetem zapasy:
1)
materiałów, których zużycie obciąża ogólne koszty działalności wytwórczej, usługowej i handlowej, z wyjątkiem paliw stałych i płynnych,
2)
surowców i materiałów niezbędnych do wykonania umów zawartych przed dniem zmiany cen, jeżeli z umowy wynika, że zapłata za świadczenie ma nastąpić według ceny ustalonej w dniu zawarcia umowy,
3)
pieczywa w działalności gastronomicznej i handlowej.
2.
Jeżeli wynik przeszacowania zapasów nie przekroczy za dany miesiąc 2.000 zł, nie dokonuje się rozliczeń z budżetem.
§  4.
1.
Wynik przeszacowania zapasów stanowi:
1)
w odniesieniu do surowców, materiałów i towarów - różnicę między wartością obliczoną według nowych cen zakupu a ich wartością obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen,
2)
w odniesieniu do produkcji nie zakończonej (półwyrobów) i wyrobów gotowych - różnicę między wartością zużytych do produkcji surowców i materiałów objętych zmianą cen, obliczoną według nowych cen zakupu, a wartością tych surowców i materiałów obliczoną według cen zakupu obowiązujących przed zmianą cen.
2.
Wielkość surowców i materiałów w produkcji nie zakończonej (półwyrobach) i wyrobach gotowych ustala się bezpośrednio (przez policzenie, zważenie, zmierzenie itp.), a jeżeli nie jest to możliwe - szacunkowo na podstawie kalkulacyjnego zużycia.
3.
Za towary uznaje się również artykuły spożywcze oraz tytoń i wyroby tytoniowe w działalności gastronomicznej. Przepisy ust. 1 pkt 2 i ust. 2 stosuje się odpowiednio do artykułów spożywczych w działalności gastronomicznej.
§  5.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów objętych zmianą cen oblicza się na podstawie spisów z natury sporządzonych według stanu na dzień wprowadzenia zmian cen, a jeżeli zmiana cen nie była podana do publicznej wiadomości - na podstawie spisów z natury sporządzonych nie później niż na dzień otrzymania wiadomości o zmianie cen.
2.
Spisy z natury powinny zawierać ilościowe i wartościowe dane dotyczące zapasów objętych zmianą cen. Jeżeli wartościowe ujęcie zapasów w dniu sporządzenia spisu nie jest możliwe, sporządza się spis ilościowy, a dane wartościowe uzupełnia w terminie późniejszym, nie później jednak niż przed dokonaniem rozliczenia.
3.
Surowce, materiały i towary zafakturowane przez dostawcę po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen, a znajdujące się w drodze do odbiorcy w dniu wprowadzenia zmiany cen, podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę w dniu przyjęcia dostawy do magazynu.
4.
Surowce, materiały i towary nie zafakturowane przez dostawcę, które znajdują się w dniu wprowadzenia zmiany cen w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, przeszacowuje odbiorca. W tych wypadkach dostawca fakturuje dostarczone artykuły po cenach obowiązujących przed wprowadzeniem zmiany cen.
§  6.
Wyniki przeszacowania zapasów podlegają rozliczeniu z budżetem centralnym w wysokości:
1)
50% wyników przeszacowania zapasów surowców, materiałów i produkcji nie zakończonej (półwyrobów) oraz wyrobów gotowych,
2)
70% wyników przeszacowania zapasów towarów.
§  7.
1.
Wpłat z tytułu rozliczenia wyników przeszacowania dokonuje się na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeszacowania. W tym samym terminie należy przesłać urzędowi skarbowemu zbiorcze zestawienie wyników przeszacowania zapasów w danym miesiącu, sporządzone na podstawie spisów z natury w układzie grup zapasów.
2.
Jeżeli przeszacowanie dotyczy surowców i materiałów, których sprzedaż w wyrobach gotowych następuje w dłuższym okresie, wpłatę określoną w ust. 1 urząd skarbowy, na wniosek podatnika, rozłoży na odpowiednie raty.
3.
Jeżeli przeszacowanie zapasów i obliczenie wyników dotyczy również zapasów, na które obniżono ceny, podstawę obliczenia wpłaty podlegającej przekazaniu do budżetu centralnego stanowi dodatnie saldo wyników przeszacowania zapasów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wyników przeszacowania zapasów w związku ze zmianą cen dokonaną po dniu 31 października 1983 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.60.277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozliczanie z budżetem centralnym wyników przeszacowania zapasów u osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 20/10/1983
Data ogłoszenia: 17/11/1983
Data wejścia w życie: 17/11/1983