Ogólne zasady udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym. *

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) oraz art. 31 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, prowadzące na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości, zwane dalej "kredytobiorcami" mogą uzyskać kredyty bankowe w złotych:
1)
obrotowe na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej,
2)
inwestycyjne na finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
§  2.
Do udzielania kredytów, o których mowa w § 1 właściwy jest Bank Polska Kasa Opieki S.A., zwany dalej "bankiem".
§  3.
1.
Podstawę udzielenia kredytu stanowi umowa między bankiem a kredytobiorcą.
2.
W umowie bank określa warunki udzielenia i termin spłaty oraz oprocentowanie kredytu w zależności od zdolności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu oraz od celu, na jaki kredyt jest przyznawany.
3.
Niespełnienie przez kredytobiorcę warunków, o których mowa w ust. 2, upoważnia bank do wypowiedzenia przed terminem płatności części lub całości kredytu.
§  4.
1.
Kredyty podlegają spłacie w terminach i na warunkach ustalonych w umowach kredytowych.
2.
Kredyty nie spłacone w terminie stanowią zadłużenia przeterminowane.
§  5.
Kredyty są oprocentowane.
§  6.
1.
W celu zapewnienia zwrotu udzielonych kredytów bank może domagać się od kredytobiorcy zabezpieczenia w sposób przewidziany w prawie cywilnym i prawie wekslowym.
2.
Bank może zabezpieczać należność z tytułu udzielonego kredytu na nieruchomości stanowiącej własność kredytobiorcy w trybie przewidzianym w art. 91 Prawa bankowego.
§  7.
1.
Bank może dochodzić swoich należności w trybie przymusowego ściągnięcia zadłużenia przeterminowanego oraz należnych odsetek w ciężar rachunków bankowych wymienionych w umowie kredytowej lub z pierwszych wpływów na te rachunki bez dyspozycji kredytobiorcy.
2.
Jeżeli tryb postępowania wymieniony w ust. 1 nie zapewnia spłaty udzielonych kredytów, bank może dochodzić swoich należności zgodnie z przepisami § 6.
§  8.
1.
Bank ma prawo dokonywać oceny działalności gospodarczej i sytuacji finansowej kredytobiorców oraz kontrolować zgodność wykorzystywania kredytów z celami, na jakie zostały udzielone.
2.
W razie stwierdzenia, że:
1)
kredyt został zużyty na inne cele niż określone w umowie,
2)
kredytobiorca odstąpił od realizacji celu, na jaki kredyt został udzielony,
3)
spłata kredytu nie przebiega terminowo,
4)
sytuacja finansowa kredytobiorcy uległa pogorszeniu w sposób zagrażający terminowej spłacie udzielonych kredytów,
5)
kredytobiorca nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie kredytowej,

bank może wypowiedzieć część lub całość udzielonego kredytu przed terminem płatności.

Rozdział  2

Kredyty obrotowe.

§  9.
Bank udziela kredytobiorcom kredytów obrotowych na finansowanie ich bieżącej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości, polegającej na:
1)
produkcji wyrobów i świadczeniu usług na potrzeby rynku wewnętrznego,
2)
eksporcie własnej produkcji i usług oraz imporcie na potrzeby tej produkcji i usług.
§  10.
1.
Kredyty obrotowe są przeznaczone na finansowanie składników majątkowych zaliczonych do środków obrotowych, tj. zapasów i należności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, o której mowa w § 9.
2.
Kredyty obrotowe mogą być udzielane do wysokości 30% wartości stanów środków obrotowych przewidywanych w okresie objętym wnioskiem kredytowym.
§  11.
W razie powstania przejściowych trudności płatniczych kredytobiorca może uzyskać dodatkowo kredyt obrotowy na pokrycie wymagalnych zobowiązań na okres 30 dni.
§  12.
Warunkiem udzielenia kredytów obrotowych jest udokumentowanie bankowi, że:
1)
stan majątkowy kredytobiorcy oraz składane prawne zabezpieczenie zapewniają mu zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów,
2)
przedmiot kredytowania stanowią aktywa prawidłowe i realne,
3)
kredytobiorca prowadzi działalność zgodną z uzyskanym zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Rozdział  3

Kredyty inwestycyjne.

§  13.
1.
Bank udziela kredytobiorcom kredytów inwestycyjnych na finansowanie inwestycji związanych z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą, określoną w zezwoleniu właściwych organów, o których mowa w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146).
2.
Warunkiem udzielenia kredytu na finansowanie inwestycji jest:
1)
spełnienie warunków przewidzianych w § 12 pkt 1 i 3,
2)
zrealizowanie przez kredytobiorcę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jego inwestycji związanej z podjęciem działalności gospodarczej, określonej w pierwszym zezwoleniu na taką działalność, w całości w walucie wymienialnej.
3.
Kredyt na finansowanie inwestycji może być przyznawany do wysokości 30% wartości kosztorysowej inwestycji.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  14.
Szczegółowe warunki udzielania i spłaty kredytów oraz kontroli prawidłowości ich wykorzystania przez kredytobiorców ustala instrukcja Banku Polska Kasa Opieki S.A.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Rozporządzenie utrzymane w mocy zgodnie z art. 121. ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21).

Z dniem 1 stycznia 1990 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie dotyczącym oprocentowania i umarzania kredytów, o których mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21), w odniesieniu do nowo zawieranych umów, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz.U.89.74.440).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.43.281

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne zasady udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym.
Data aktu: 24/12/1982
Data ogłoszenia: 29/12/1982
Data wejścia w życie: 29/12/1982