Zasady ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 5 września 1980 r.
w sprawie zasad ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez "ogród botaniczny" rozumie się:
1)
wydzielony teren o naturalnych w miarę możliwości warunkach fizjograficznych, hydrologicznych i glebowych, odpowiednio zagospodarowany i urządzony, który:
a)
stanowi miejsce upraw roślin różnych stref klimatycznych i środowiska życia oraz związanej z tym działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i popularyzatorskiej,
b)
jest wyposażony w obiekty budowlane i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności określonej pod lit. a),
2)
wydzielony teren tworzący ogród o charakterze specjalistycznym, przeznaczony do uprawy określonych rodzajów roślin (drzew, roślin leczniczych, roślin rolniczych i innych) do celów naukowo-badawczych i dydaktycznych.
2.
Przez "ogród zoologiczny" rozumie się odpowiednio urządzony i zagospodarowany teren, który:
1)
stanowi miejsce życia zwierząt nie udomowionych i związanej z tym działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej, ekspozycyjnej, popularyzatorskiej i rekreacyjnej,
2)
jest wyposażony w obiekty budowlane i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności określonej w pkt 1.
§  2.
1.
Ogrody botaniczne i zoologiczne podlegają ścisłej ochronie, zmierzającej do zachowania na ich terenie warunków przyrodniczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju tych ogrodów.
2.
Ochrona, o której mowa w ust. 1, polega w szczególności na zakazie:
1)
wznoszenia na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego jakichkolwiek obiektów budowlanych i urządzeń nie związanych z ich działalnością,
2)
ograniczania obszaru ogrodu botanicznego lub zoologicznego na rzecz działalności nie związanej z ich rolą i przeznaczeniem,
3)
zmiany na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego albo w ich otoczeniu stosunków wodnych, zwłaszcza obniżenia poziomu wód gruntowych,
4)
zanieczyszczania na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego albo w ich otoczeniu powierzchni ziemi i wód oraz powietrza atmosferycznego,
5)
wznoszenia w sąsiedztwie ogrodu botanicznego lub zoologicznego obiektów budowlanych lub urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działalności produkcyjnej lub usługowej, wpływającej szkodliwie na warunki przyrodnicze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ogrodów.
3.
Zasady korzystania z ogrodów botanicznych i zoologicznych określają w drodze regulaminów ich zarządy.
4.
Obiekt budowlany albo urządzenie, znajdujące się na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, nie związane z działalnością ogrodu, mogą być użytkowane wyłącznie w sposób nie wywierający ujemnego wpływu na ogród.
5.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego określi w razie potrzeby zasady korzystania z obiektu budowlanego albo z urządzenia, o których mowa w ust. 4, niezbędne do zapewnienia wymaganej ochrony ogrodu botanicznego lub zoologicznego.
6.
Jeżeli w związku z zakazami, o których mowa w ust. 2, lub w wyniku zastosowania przepisu ust. 5 korzystanie z obiektu budowlanego albo urządzenia, znajdujących się na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, nie związanych z działalnością ogrodu, byłoby utrudnione albo ograniczone, właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) bądź użytkownikowi obiektu lub urządzenia będącemu jednostką gospodarki uspołecznionej przysługują odpowiednio uprawnienia, o których mowa w art. 84 i 85 ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska.
§  3.
1.
Dokonywanie zmian w szacie roślinnej ogrodu botanicznego jest dopuszczalne jedynie w ramach działalności naukowo-badawczej lub pielęgnacyjnej wynikającej z programu działalności ogrodu.
2.
Programy działalności ogrodów botanicznych w dziedzinie badań naukowych oraz perspektyw ich rozwoju, sporządzane na okresy wieloletnie, podlegają uzgodnieniu z właściwą w sprawach ogrodów botanicznych jednostką organizacyjną Polskiej Akademii Nauk.
§  4.
Ogród zoologiczny prowadzi swą działalność na podstawie perspektywicznych i rocznych programów pracy sporządzanych na podstawie resortowego programu działalności i rozwoju ogrodów zoologicznych i zatwierdzanych przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  5.
Zarząd ogrodu zoologicznego w celu ochrony zwierząt żyjących w tym ogrodzie zapewnia:
1)
fachową obsadę personelu działu hodowlanego i weterynaryjnego,
2)
odpowiednie warunki bytowe i pielęgnacyjno-hodowlane zwierząt,
3)
warunki reprodukcji zwierząt, a zwłaszcza fauny ginącej.
§  6.
Przy urządzaniu ogrodu zoologicznego oraz jego rozbudowie należy zapewnić zachowanie walorów krajobrazowych danego terenu, a zwłaszcza chronić i zapewniać warunki rozwoju roślinności.
§  7.
Ogród botaniczny oraz zoologiczny może być zlikwidowany tylko wówczas, gdy na danym terenie nie ma on możliwości prawidłowego funkcjonowania, pod warunkiem jednak równoczesnego urządzenia takiego ogrodu na innym terenie, na którym istnieje możliwość pełnej realizacji jego zadań.
§  8.
Terenowe organy administracji państwowej w planach zagospodarowania przestrzennego oraz w swej działalności uwzględniają potrzeby ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz zapewniają wymaganą przepisami rozporządzenia ich ochronę.
§  9.
1.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej przed wydaniem decyzji w sprawie ustalenia miejsca realizacji inwestycji, przewidzianej do realizacji w pobliżu ogrodu botanicznego lub zoologicznego, informuje o przygotowywanym przedsięwzięciu zarząd ogrodu, który w terminie jednego miesiąca może zgłosić swe zastrzeżenia i wnioski. Terenowy organ administracji państwowej rozpatrzy zgłoszone zastrzeżenia i wnioski w prowadzonym postępowaniu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy rozpatrywaniu przez terenowy organ administracji państwowej wniosku o wyrażenie zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego znajdującego się w pobliżu ogrodu botanicznego lub zoologicznego, jeżeli zmiana ta może mieć wpływ na funkcjonowanie ogrodu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1980.20.74

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.
Data aktu: 05/09/1980
Data ogłoszenia: 17/09/1980
Data wejścia w życie: 17/09/1980