Powszechne przeglądowe badania profilaktyczne niektórych grup ludności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 kwietnia 1980 r.
w sprawie powszechnych przeglądowych badań profilaktycznych niektórych grup ludności.

Na podstawie art. 16 ust. 4 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się powszechne przeglądowe badania profilaktyczne ludności w wieku od 40 lat, zwane dalej "badaniami przeglądowymi".
2.
Celem badań przeglądowych jest uzyskanie oceny stanu zdrowia poszczególnych osób i ustalenie dla nich programu czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej oraz określenie potrzeb zdrowotnych badanej ludności i kierunków dalszej działalności związanej z zaspokajaniem tych potrzeb.
§  2.
1.
Badania przeglądowe osób, które w danym roku kalendarzowym kończą 40 lat, wprowadza się począwszy od 1981 r. W latach następnych badaniami przeglądowymi obejmuje się kolejne grupy ludności, a mianowicie: osoby w wieku 45 lat - począwszy od 1983 r., osoby w wieku 50 lat - począwszy od 1985 r.
2.
Powtórne badania osób, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się co 5 lat, jeżeli w trakcie wcześniejszych badań nie stwierdzono potrzeby objęcia tych osób czynną opieką profilaktyczną, leczniczą lub rehabilitacyjną.
3.
Badaniami przeglądowymi obejmuje się osoby, które zgłoszą się na te badania z inicjatywy właściwego zakładu służby zdrowia lub z inicjatywy własnej.
§  3.
Badania przeglądowe obejmują:
1)
podstawowe badania diagnostyczne,
2)
badania podmiotowe (wywiad),
3)
ogólne badania lekarskie,
4)
badania ginekologiczne kobiet,
5)
w razie potrzeby - inne badania pomocnicze i specjalistyczne wykonywane na zlecenie lekarzy przeprowadzających badania przeglądowe.
§  4.
1.
Badania przeglądowe przeprowadzają jednostki organizacyjne zakładów społecznych służby zdrowia, do których zadań należy zapewnienie opieki zdrowotnej podstawowej. W szczególności badania przeglądowe przeprowadzają przychodnie rejonowe i ośrodki zdrowia, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osób objętych badaniami.
2.
Badania przeglądowe osób objętych opieką przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) przeprowadzają te przychodnie, a osób objętych opieką kolejowej służby zdrowia - odpowiednie placówki tej służby.
3.
Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzania badań pomocniczych lub specjalistycznych, których lekarz przeprowadzający badania przeglądowe nie może wykonać we własnym zakresie, badania takie na podstawie skierowania tego lekarza przeprowadza odpowiednia placówka specjalistyczna służby zdrowia.
§  5.
1.
Badania przeglądowe organizują w danym obwodzie zapobiegawczo-leczniczym zespoły opieki zdrowotnej.
2.
Badania przeglądowe osób objętych opieką przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) organizują te przychodnie w porozumieniu z kierownikiem zakładu pracy.
§  6.
1.
Przychodnie przyzakładowe (międzyzakładowe) oraz placówki kolejowej służby zdrowia sporządzają wykazy osób, które mają być objęte badaniami przeglądowymi w danym roku kalendarzowym, i przekazują te wykazy - w terminie do dnia 1 lutego każdego roku - zespołom opieki zdrowotnej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tych osób.
2.
Zespoły opieki zdrowotnej na podstawie dokumentacji będącej w posiadaniu terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego sporządzają wykaz osób, które mają być objęte badaniami przeglądowymi w danym roku kalendarzowym. W wykazie tym nie zamieszcza się osób, których badania przeglądowe przeprowadzają przychodnie przyzakładowe (międzyzakładowe) lub placówki kolejowej służby zdrowia.
3.
Zespoły opieki zdrowotnej przekazują wykaz, o którym mowa w ust. 2, właściwym przychodniom rejonowym i ośrodkom zdrowia w terminie do dnia 1 marca każdego roku.
§  7.
1.
Terminy badań przeglądowych określonych osób ustalają przychodnie, ośrodki zdrowia i placówki kolejowej służby zdrowia, właściwe do przeprowadzania tych badań, stosownie do planu badań przeglądowych opracowanego dla poszczególnych obwodów zapobiegawczo-leczniczych i zatwierdzonego przez terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Osoby objęte badaniami przeglądowymi otrzymują pisemne zawiadomienie określające proponowany termin badań oraz zawierające odpowiednie informacje i wskazówki. Na wniosek osoby zainteresowanej badanie może być przeprowadzone w innym terminie uzgodnionym z kierownikiem przychodni lub ośrodka zdrowia.
§  8.
Badania przeglądowe przeprowadza się w godzinach najbardziej dogodnych dla miejscowej ludności. Badania przeglądowe pracowników przeprowadza się w godzinach umożliwiających zgłoszenie się na badania poza godzinami pracy.
§  9.
W razie stwierdzenia w wyniku badania przeglądowego potrzeby objęcia danej osoby czynną opieką, ustala się dla niej program postępowania zapobiegawczo-leczniczego. Z programem tym należy zapoznać osobę zainteresowaną.
§  10.
1.
Wyniki badań przeglądowych powinny być wpisywane do dokumentacji lekarskiej prowadzonej przez właściwą przychodnię (ośrodek zdrowia) lub placówkę kolejowej służby zdrowia.
2.
O zgłoszeniu się danej osoby na badanie przeglądowe dokonuje się adnotacji w legitymacji ubezpieczeniowej.
§  11.
Zasady i tryb przeprowadzania badań przeglądowych osób objętych opieką służb zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej określają odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o badaniach profilaktycznych pracowników.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1980.12.40

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powszechne przeglądowe badania profilaktyczne niektórych grup ludności.
Data aktu: 30/04/1980
Data ogłoszenia: 10/05/1980
Data wejścia w życie: 25/05/1980