Powszechne przeglądowe badania profilaktyczne niektórych grup ludności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 kwietnia 1980 r.
w sprawie powszechnych przeglądowych badań profilaktycznych niektórych grup ludności.

Na podstawie art. 16 ust. 4 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się powszechne przeglądowe badania profilaktyczne ludności w wieku od 40 lat, zwane dalej "badaniami przeglądowymi".
2.
Celem badań przeglądowych jest uzyskanie oceny stanu zdrowia poszczególnych osób i ustalenie dla nich programu czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej oraz określenie potrzeb zdrowotnych badanej ludności i kierunków dalszej działalności związanej z zaspokajaniem tych potrzeb.
§  2.
1.
Badania przeglądowe osób, które w danym roku kalendarzowym kończą 40 lat, wprowadza się począwszy od 1981 r. W latach następnych badaniami przeglądowymi obejmuje się kolejne grupy ludności, a mianowicie: osoby w wieku 45 lat - począwszy od 1983 r., osoby w wieku 50 lat - począwszy od 1985 r.
2.
Powtórne badania osób, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się co 5 lat, jeżeli w trakcie wcześniejszych badań nie stwierdzono potrzeby objęcia tych osób czynną opieką profilaktyczną, leczniczą lub rehabilitacyjną.
3.
Badaniami przeglądowymi obejmuje się osoby, które zgłoszą się na te badania z inicjatywy właściwego zakładu służby zdrowia lub z inicjatywy własnej.
§  3.
Badania przeglądowe obejmują:
1)
podstawowe badania diagnostyczne,
2)
badania podmiotowe (wywiad),
3)
ogólne badania lekarskie,
4)
badania ginekologiczne kobiet,
5)
w razie potrzeby - inne badania pomocnicze i specjalistyczne wykonywane na zlecenie lekarzy przeprowadzających badania przeglądowe.
§  4.
1.
Badania przeglądowe przeprowadzają jednostki organizacyjne zakładów społecznych służby zdrowia, do których zadań należy zapewnienie opieki zdrowotnej podstawowej. W szczególności badania przeglądowe przeprowadzają przychodnie rejonowe i ośrodki zdrowia, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osób objętych badaniami.
2.
Badania przeglądowe osób objętych opieką przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) przeprowadzają te przychodnie, a osób objętych opieką kolejowej służby zdrowia - odpowiednie placówki tej służby.
3.
Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzania badań pomocniczych lub specjalistycznych, których lekarz przeprowadzający badania przeglądowe nie może wykonać we własnym zakresie, badania takie na podstawie skierowania tego lekarza przeprowadza odpowiednia placówka specjalistyczna służby zdrowia.
§  5.
1.
Badania przeglądowe organizują w danym obwodzie zapobiegawczo-leczniczym zespoły opieki zdrowotnej.
2.
Badania przeglądowe osób objętych opieką przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) organizują te przychodnie w porozumieniu z kierownikiem zakładu pracy.
§  6.
1.
Przychodnie przyzakładowe (międzyzakładowe) oraz placówki kolejowej służby zdrowia sporządzają wykazy osób, które mają być objęte badaniami przeglądowymi w danym roku kalendarzowym, i przekazują te wykazy - w terminie do dnia 1 lutego każdego roku - zespołom opieki zdrowotnej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tych osób.
2.
Zespoły opieki zdrowotnej na podstawie dokumentacji będącej w posiadaniu terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego sporządzają wykaz osób, które mają być objęte badaniami przeglądowymi w danym roku kalendarzowym. W wykazie tym nie zamieszcza się osób, których badania przeglądowe przeprowadzają przychodnie przyzakładowe (międzyzakładowe) lub placówki kolejowej służby zdrowia.
3.
Zespoły opieki zdrowotnej przekazują wykaz, o którym mowa w ust. 2, właściwym przychodniom rejonowym i ośrodkom zdrowia w terminie do dnia 1 marca każdego roku.
§  7.
1.
Terminy badań przeglądowych określonych osób ustalają przychodnie, ośrodki zdrowia i placówki kolejowej służby zdrowia, właściwe do przeprowadzania tych badań, stosownie do planu badań przeglądowych opracowanego dla poszczególnych obwodów zapobiegawczo-leczniczych i zatwierdzonego przez terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Osoby objęte badaniami przeglądowymi otrzymują pisemne zawiadomienie określające proponowany termin badań oraz zawierające odpowiednie informacje i wskazówki. Na wniosek osoby zainteresowanej badanie może być przeprowadzone w innym terminie uzgodnionym z kierownikiem przychodni lub ośrodka zdrowia.
§  8.
Badania przeglądowe przeprowadza się w godzinach najbardziej dogodnych dla miejscowej ludności. Badania przeglądowe pracowników przeprowadza się w godzinach umożliwiających zgłoszenie się na badania poza godzinami pracy.
§  9.
W razie stwierdzenia w wyniku badania przeglądowego potrzeby objęcia danej osoby czynną opieką, ustala się dla niej program postępowania zapobiegawczo-leczniczego. Z programem tym należy zapoznać osobę zainteresowaną.
§  10.
1.
Wyniki badań przeglądowych powinny być wpisywane do dokumentacji lekarskiej prowadzonej przez właściwą przychodnię (ośrodek zdrowia) lub placówkę kolejowej służby zdrowia.
2.
O zgłoszeniu się danej osoby na badanie przeglądowe dokonuje się adnotacji w legitymacji ubezpieczeniowej.
§  11.
Zasady i tryb przeprowadzania badań przeglądowych osób objętych opieką służb zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej określają odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o badaniach profilaktycznych pracowników.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1980.12.40

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powszechne przeglądowe badania profilaktyczne niektórych grup ludności.
Data aktu: 30/04/1980
Data ogłoszenia: 10/05/1980
Data wejścia w życie: 25/05/1980