Zm.: rozporządzenie w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 maja 1979 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1977 r. w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła (Dz. U. Nr 5, poz. 23) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Obniżka stawki opłaty skarbowej, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwą izbę rzemieślniczą wykonywania rzemiosła artystycznego, po dokonaniu oceny działalności wytwórczej lub usługowej rzemieślnika przez komisję rzemiosł artystycznych. Obniżkę przyznaje się poczynając od wskazanego przez izbę rzemieślniczą miesiąca, w którym rzemieślnik rozpoczął wykonywanie rzemiosła artystycznego. Obniżkę cofa się poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania rzemiosła artystycznego. Izba rzemieślnicza zawiadamia właściwy organ o rozpoczęciu i zaprzestaniu wykonywania rzemiosła artystycznego przez rzemieślnika.";

2)
w § 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Opłata skarbowa płatna jest bez wezwania:

1) jeżeli opłata roczna nie przekracza 6.000 zł - w równych ratach kwartalnych, w terminie do dnia 7 następnego miesiąca po upływie kwartału, a za czwarty kwartał w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego,

2) w pozostałych wypadkach - w równych ratach miesięcznych, w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za miesiąc grudzień w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego.";

3)
w § 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W razie zgłoszenia przez rzemieślnika przerw w wykonywaniu działalności, które nie przekraczają łącznie jednego miesiąca w roku podatkowym, opłatę skarbową pobiera się za cały rok podatkowy. W razie przerwy przekraczającej łącznie jeden miesiąc w roku podatkowym nie pobiera się opłaty skarbowej w wysokości 1/30 miesięcznej raty lub 1/90 kwartalnej raty za każdy dzień przerwy ponad jeden miesiąc, trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni. Zgłoszenie przerwy przez podatnika powinno nastąpić w terminie 3 dni od jej rozpoczęcia. Nie uwzględnia się przerw, które wiążą się ze specyfiką danej działalności i z reguły występują corocznie przy wykonywaniu niektórych rzemiosł.";

4)
w § 13:
a)
w ust. 1 końcowy fragment przepisu po wyrazach "tracą prawo do opłaty skarbowej" otrzymuje brzmienie:

"i będą opłacali podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych za cały rok podatkowy. Rzemieślnikom tym nie przysługuje również w okresie dwóch następnych lat podatkowych prawo do opłaty skarbowej, karty podatkowej oraz ryczałtu.",

b)
ust. 2 skreśla się.
§  2.
W okresie do dnia 31 grudnia 1980 r. zwiększenie przez rzemieślnika stanu zatrudnienia, określonego w rozporządzeniu wymienionym w § 1, o jednego pracownika lub o jednego członka rodziny nie powoduje zmiany wysokości opłaty skarbowej. Jeżeli w związku z tym zwiększeniem zatrudnienia nastąpi zmiana formy opodatkowania na kartę podatkową, rzemieślnik będzie uiszczał opłatę za kartę podatkową w wysokości dotychczasowej opłaty skarbowej.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1979 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.11.79

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła.
Data aktu: 05/05/1979
Data ogłoszenia: 25/05/1979
Data wejścia w życie: 01/06/1979