Zasady i tryb udzielania niepaństwowym jednostkom gospodarki uspołecznionej zezwoleń na wydobywanie kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1978 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania niepaństwowym jednostkom gospodarki uspołecznionej zezwoleń na wydobywanie kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu.

Na podstawie art. 6 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenie na wydobywanie kopalin objętych przepisami prawa górniczego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1978 r. w sprawie objęcia przepisami prawa górniczego wydobywania kopalin nie wymienionych w tym prawie oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 15, poz. 65), zwane dalej "zezwoleniem", może być udzielone, gdy nie jest przewidziane wydobywanie tej kopaliny z określonego złoża przez jednostki państwowe.
§  2.
Zezwolenie wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na miejsce występowania złoża kopaliny.
§  3.
1.
Zezwolenie wydaje się na wniosek zainteresowanej niepaństwowej jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
We wniosku należy podać:
1)
rodzaj i jakość kopaliny, która ma być wydobywana, ze wskazaniem miejsca występowania złoża,
2)
granice i powierzchnię obszaru zamierzonej eksploatacji ze wskazaniem dotychczasowego sposobu jej użytkowania i stanu prawnego nieruchomości,
3)
przeznaczenie kopaliny, która ma być wydobywana, oraz czas i rozmiar zamierzonej eksploatacji,
4)
sposób technicznej eksploatacji kopaliny z określeniem projektowanych urządzeń i środków wydobywczych, a w szczególności, czy mają być stosowane materiały wybuchowe.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
odpis lub wyciąg z rejestru niepaństwowych jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
mapę sytuacyjną miejsca zamierzonego wydobywania kopaliny, z określeniem granic występowania złoża,
3)
dane dotyczące geologiczno-górniczych warunków eksploatacji złoża oraz warunków technicznych związanych z lokalizacją, urządzeniem i ruchem zakładu,
4)
odpis decyzji Prezesa Centralnego Urzędu Geologii stwierdzającej, że wydobywanie danej kopaliny z określonego złoża podlega prawu górniczemu,
5)
decyzję właściwego terenowego organu administracji państwowej o zatwierdzeniu planu realizacyjnego, stosownie do przepisów prawa budowlanego, a jeżeli rozpoczęcie eksploatacji nie wymaga dokonania inwestycji budowlanej - zgodę tego organu na zmianę sposobu wykorzystania terenu,
6)
oświadczenie właściciela (posiadacza) nieruchomości, na której znajduje się złoże, wyrażające zgodę na prowadzenie robót górniczych.
§  4.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego po otrzymaniu wniosku występuje do właściwego okręgowego urzędu górniczego o wydanie opinii co do możliwości udzielenia zezwolenia ze względu na geologiczno-górnicze warunki eksploatacji złoża oraz co do warunków technicznych związanych z lokalizacją, urządzeniem i ruchem zakładu, a w razie potrzeby zasięga opinii innych zainteresowanych organów administracji państwowej lub organizacji gospodarczych.
§  5.
Wydania zezwolenia należy odmówić, gdy:
1)
miejsce zamierzonego wydobywania kopaliny znajduje się w granicach obszaru górniczego utworzonego dla innego przedsiębiorstwa górniczego,
2)
złoże kopaliny włączone jest do rocznego lub wieloletniego planu produkcyjnego przedsiębiorstwa górniczego lub jest ujęte zatwierdzonym projektem badań geologicznych,
3)
złoże kopaliny objęte jest uprzednio udzielonym zezwoleniem.
§  6.
1.
W zezwoleniu na wydobywanie kopaliny należy określić w szczególności:
1)
miejsce, okres i rozmiar wydobywania kopaliny oraz cele, na które wydobywana kopalina ma być przeznaczona, a także termin rozpoczęcia wydobywania,
2)
sposób prowadzenia eksploatacji złoża, który powinien być stosowany ze względów gospodarczych, ochrony zasobów kopalin i środowiska oraz ze względu na przepisy prawa górniczego i inne, w szczególności przepisy o ochronie wód, gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów.
2.
Zezwolenie wydaje się na okres nie krótszy niż 5 lat.
§  7.
Zezwolenie może być cofnięte w razie:
1)
wydobywania kopaliny w sposób niezgodny z warunkami ustalonymi w zezwoleniu lub przepisami prawa,
2)
nierozpoczęcia wydobywania kopaliny bez ważnych powodów przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
§  8.
Wydane zezwolenie traci ważność w razie:
1)
likwidacji niepaństwowej jednostki gospodarki uspołecznionej lub zakładu górniczego wydobywającego kopalinę,
2)
zrzeczenia się zezwolenia przez niepaństwową jednostkę gospodarki uspołecznionej.
§  9.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego prowadzi rejestr wydanych zezwoleń.
2.
Odpis wydanego zezwolenia przesyła się do:
1)
terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwego ze względu na miejsce występowania złoża kopaliny,
2)
właściwego okręgowego urzędu górniczego.
§  10.
Wnioski o wydanie zezwolenia złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i przed tym dniem nie załatwione podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów tego rozporządzenia.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 1962 r. w sprawie wydawania spółdzielniom zezwoleń na podlegające prawu górniczemu wydobywanie kopalin (Dz. U. Nr 50, poz. 244).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.15.66

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania niepaństwowym jednostkom gospodarki uspołecznionej zezwoleń na wydobywanie kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu.
Data aktu: 02/06/1978
Data ogłoszenia: 20/06/1978
Data wejścia w życie: 20/06/1978