Tryb postępowania w sprawach przekwaterowania osób nieuprawnionych z osobnych kwater stałych oraz właściwość organów w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ ORAZ ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 26 maja 1976 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawach przekwaterowania osób nieuprawnionych z osobnych kwater stałych oraz właściwości organów w tych sprawach. *

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz.U. Nr 19, poz. 121) zarządza się co następuje:
§  1.
Organami właściwymi do wydawania decyzji w sprawach przekwaterowania z osobnych kwater stałych osób nieuprawnionych do tych kwater, o których mowa w art. 32 i art. 34 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz.U. Nr 19, poz. 121), zwanej dalej "ustawą", są:
1)
w I instancji - wojskowy garnizonowy organ kwaterunkowo - budowlany,
2)
w II instancji - wojskowy rejonowy zarząd kwaterunkowo - budowlany.
§  2.
1.
Decyzję w sprawie przekwaterowania organ I instancji wydaje po zebraniu wszystkich niezbędnych dowodów.
2.
Decyzja w sprawie przekwaterowania powinna w szczególności zawierać:
1)
określenie organu wojskowego wydającego decyzję,
2)
datę wydania decyzji,
3)
powołanie podstawy prawnej,
4)
określenie osób, których dotyczy,
5)
osnowę decyzji z oznaczeniem kwatery podlegającej zwolnieniu,
6)
informację, że lokal zamieniony (pomieszczenie zastępcze) przydzieli terenowy organ administracji państwowej,
7)
uzasadnienie z podaniem okoliczności faktycznych i prawnych oraz.
8)
pouczenie o prawie i terminie wniesienia odwołania ze wskazaniem organu właściwego do jego rozpatrzenia.
§  3.
1.
Od decyzji organu I instancji przysługuje odwołanie osobie, której decyzja dotyczy.
2.
Odwołanie wnosi się do organu II instancji za pośrednictwem organu I instancji w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
3.
Jeśli organ I instancji uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której zmieni zaskarżoną decyzję w całości lub części. Od decyzji tej przysługuje odwołanie.
§  4.
1.
Organ I instancji jest obowiązany przesłać odwołanie wraz z aktami i własną opinią organowi II instancji w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, jeżeli w tym terminie nie wydał nowej decyzji, o której mowa w `§ 3 ust. 3.
2.
Organ II instancji po roztrzygnięciu odwołania wydaje decyzję, w ktorej utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo zmienia ją w całości lub w części.
3.
Decyzja wydana przez organ II instancji oraz decyzja organu I instancji, od której nie wniesiono odwołania, są ostateczne.
§  5.
Decyzję ostateczną w sprawie przekwaterowania organu I instancji przesyła właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego z wnioskiem o przydzielenie w terminir 14 dni osobie obowiązanej do zwolnienia osobnej kwatery stałej lokalu zamiennego dostarczonego przez wojskowy organ kwaterunkowo - budowlany, a w wypadkach przewidzianych w art. 34, ustawy - pomieszczenia zastępczego.
§  6.
1.
W razie niezwolnienia osobnej kwatery stałej w terminie 30 dni od wydania przez terenowy organ adnimistracji państwowej decyzji o przydzielenie lokalu (pomieszczenia), o którym mowa w § 5, wojskowy garnizonowy organ kwaterunkowo - budowlany przesyła osobne podlegającej przekwaterowaniu upomnienie, wzywające do dobrowolnego zwolnienia kwatery w ciągu 14 dni i przeniesienia się do wskazanego lokalu (pomieszczenia), z zagrożeniem wszczęcia po upływie tego terminu postępowania w sprawie przymusowego przekwaterowania.
2.
Jeżeli osobna kwatera stała nie została zwolniona w terminie określonym w upomnieniu, wojskowy garnizonowy organ kwaterynkowo - budowlany występuje do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w celu przymusowego przekwaterowania. Do wniosku załącza się tytuł wykonawczy wraz z dowodem doręczenia upomnienia.
§  7.
1.
Przymusowego przekwaterowania dokonuje terenowy organ adnimistracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na położenie osobnej kwatery stałej, który o terminie przekwaterowania zawiadamia wojskowy garnizonowy organ kwaterunkowo - budowlany.
2.
Wojskowy garnizonowy organ kwaterunkowo - budowlany na wniosek terenowego organu administracji państwowej zapewnia w razie potrzeby przewiezienie mienia osoby przekwaterowanej.
§  8.
1.
Jeżeli osoba nieuprawniona, o której mowa w art. 32 ust. 1 i 2 oraz w art. 34 ustawy, opuści osobną kwaterę stałą i pozostawi w niej osoby wspólnie z nią dotychczas zamieszkałe, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego na wniosek wojskowego garnizonowego organu kwaterunkowo - budowlanego dokona usunięcia tych osób.
2.
Przekwaterowanie tych osób, o których mowa w ust. 1, następuje do lokalu zajmowanego przez osobę zwalniającą kwaterę. W wypadkach społecznie uzasadnionych przekwaterowanie to może nastąpić do pomieszczenia zastępczego, dostarczonego przez wojskowy garnizonowy organ kwaterunkowo - budowlany.
§  9.
1.
Koszty przekwaterowania osób wymienionych w § 1 obejmują koszty transportu oraz koszty przeniesienia urządzeń zainstalowanych w dotychczas zajmowanej kwaterze.
2.
Zwrot kosztów zakwaterowania następuje po przedstawieniu rachunków państwowego lub spółdzielczego przedsiębiorstwa transportowo - spedycyjnego albo usługowego oraz oświadczenia, że osobom przekwaterowanym nie przysługuje zwrot na podstawie innych przepisów.
3.
W razie braku rachunków, o których mowa w ust. 2, zwrot kosztów transportu następuje do wysokości przewidzianej dla danego wypadku w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji Ministerstwa Komunikacji, a zwrot kosztów przeniesienia urządzeń - do wysokości przewidzianej w obowiązującym cenniku usług.
4.
Zwrot kosztów przekwaterowania nie przysługuje w wypadkach określonych w § 7 i 8.
§  10.
1.
Tryb postępowania przewidziany w rozporządzeniu stosuje się także do przekwaterowania osób zajmujących osobne kwatery stałe będące w dyspozycji jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
2.
Organami właściwymi do wydawania decyzji w sprawach przekwaterowania osób, o których mowa w ust. 1, są odpowiednie organy kwaterunkowo - budowlane resortu spraw wewnętrznych.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 16 listopada 1953 r. w sprawie przymusowego usuwania osób nieuprawnionych z kwater wojskowych (Dz.U. Nr 49, poz. 242).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1976 r.
*Rozporządzenie utraciło podstawę prawną na skutek uchylenia ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz.U.92.5.19) przez art. 93 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.95.86.433) z dniem 1 stycznia 1996 r. Jednakże dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują moc do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, jeżeli nie są z nią sprzeczne.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.21.135

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawach przekwaterowania osób nieuprawnionych z osobnych kwater stałych oraz właściwość organów w tych sprawach.
Data aktu: 26/05/1976
Data ogłoszenia: 07/06/1976
Data wejścia w życie: 01/07/1976