Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich dla niektórych nauczycieli i nauczycieli akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1976 r.
w sprawie podwyższenia emerytur i rent inwalidzkich dla niektórych nauczycieli i nauczycieli akademickich.

Realizując postanowienia uchwały VII Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dotyczące wzrostu emerytur i rent, których wysokość ustalona została w przeszłości na podstawie stosunkowo niskich wówczas zarobków, oraz otaczania szczególną troską i opieką zawodu nauczycielskiego i podnoszenia jego społecznej rangi - Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6 z późniejszymi zmianami) zarządza, co następuje:
§  1.
1.
Nauczycielom i nauczycielom akademickim, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką przed dniem 1 maja 1972 r., podwyższa się te świadczenia według zasad określonych rozporządzeniem.
2.
Nauczycielami i nauczycielami akademickimi w rozumieniu rozporządzenia są osoby wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114 z późniejszymi zmianami), zwanej dalej "ustawą", które:
1)
przeszły na emeryturę lub rentę inwalidzką z zatrudnienia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy, lub
2)
spełniają warunki do dodatku z tytułu pracy nauczycielskiej na podstawie art. 105 ustawy.
§  2.
1.
Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich następuje przez ponowne ich obliczenie od podstawy wymiaru, za którą przyjmuje się kwotę uposażenia zasadniczego ustalonego według stawek przewidzianych na dzień 1 września 1976 r. dla nauczycieli i nauczycieli akademickich z maksymalnym stażem pracy, z uwzględnieniem posiadanego wykształcenia.
2.
Do podstawy wymiaru ustalonej w myśl ust. 1 nie dolicza się wynagrodzenia za pracę wykonywaną poza szkołą lub szkołą wyższą ani nie zwiększa się jej o szacunkową kwotę podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  3.
Dla nauczycieli wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1, 4, 5, 6 i 7 ustawy podstawę wymiaru ustaloną w myśl § 2 zwiększa się o zryczałtowaną równowartość składników uposażenia innych niż uposażenie zasadnicze, wynoszącą:
1)
30% - dla nauczycieli, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką ze stanowisk dyrektorów (kierowników) szkół albo ich zastępców,
2)
20% - dla pozostałych nauczycieli.
§  4.
1.
Wysokość dodatków przysługujących nauczycielom i nauczycielom akademickim, którym podwyższono emeryturę lub rentę inwalidzką w myśl przepisów rozporządzenia, ustala się od tych podwyższonych świadczeń.
2.
Nauczycielom akademickim pobierającym dodatek z tytułu pracy naukowej na podstawie art. 46 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6 z późniejszymi zmianami) przyznaje się zamiast tego dodatku dodatek z tytułu pracy nauczycielskiej w wysokości określonej w art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy, obliczony od podwyższonej emerytury lub renty inwalidzkiej.
§  5.
Podstawę wymiaru podwyższonych emerytur i rent inwalidzkich dla nauczycieli ustalają terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, a dla nauczycieli akademickich - szkoły wyższe.
§  6.
1.
Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich w myśl przepisów rozporządzenia następuje na wniosek nauczyciela lub nauczyciela akademickiego.
2.
Emerytury i renty inwalidzkie podwyższone w myśl przepisów rozporządzenia wypłaca się od dnia 1 czerwca 1976 r., jeżeli wniosek o podwyższenie zgłoszony zostanie do dnia 31 grudnia 1976 r. Jeżeli wniosek o podwyższenie świadczenia zgłoszony zostanie po dniu 31 grudnia 1976 r., podwyższone emerytury i renty inwalidzkie wypłaca się za okres trzech miesięcy wstecz od dnia zgłoszenia wniosku.
3.
Do czasu podjęcia wypłaty emerytury lub renty inwalidzkiej podwyższonej w myśl przepisów rozporządzenia emerytury i renty inwalidzkie wypłaca się w wysokości wynikającej z dotychczasowych przepisów, zwiększonej o kwotę zapomogi wypłacanej w dniu 31 maja 1976 r. na podstawie odrębnych przepisów nauczycielom i wychowawcom, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką przed dniem 1 maja 1972 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1976 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.21.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich dla niektórych nauczycieli i nauczycieli akademickich.
Data aktu: 28/05/1976
Data ogłoszenia: 07/06/1976
Data wejścia w życie: 01/06/1976, 07/06/1976