Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich dla niektórych nauczycieli i nauczycieli akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1976 r.
w sprawie podwyższenia emerytur i rent inwalidzkich dla niektórych nauczycieli i nauczycieli akademickich.

Realizując postanowienia uchwały VII Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dotyczące wzrostu emerytur i rent, których wysokość ustalona została w przeszłości na podstawie stosunkowo niskich wówczas zarobków, oraz otaczania szczególną troską i opieką zawodu nauczycielskiego i podnoszenia jego społecznej rangi - Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6 z późniejszymi zmianami) zarządza, co następuje:
§  1.
1.
Nauczycielom i nauczycielom akademickim, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką przed dniem 1 maja 1972 r., podwyższa się te świadczenia według zasad określonych rozporządzeniem.
2.
Nauczycielami i nauczycielami akademickimi w rozumieniu rozporządzenia są osoby wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114 z późniejszymi zmianami), zwanej dalej "ustawą", które:
1)
przeszły na emeryturę lub rentę inwalidzką z zatrudnienia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy, lub
2)
spełniają warunki do dodatku z tytułu pracy nauczycielskiej na podstawie art. 105 ustawy.
§  2.
1.
Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich następuje przez ponowne ich obliczenie od podstawy wymiaru, za którą przyjmuje się kwotę uposażenia zasadniczego ustalonego według stawek przewidzianych na dzień 1 września 1976 r. dla nauczycieli i nauczycieli akademickich z maksymalnym stażem pracy, z uwzględnieniem posiadanego wykształcenia.
2.
Do podstawy wymiaru ustalonej w myśl ust. 1 nie dolicza się wynagrodzenia za pracę wykonywaną poza szkołą lub szkołą wyższą ani nie zwiększa się jej o szacunkową kwotę podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  3.
Dla nauczycieli wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1, 4, 5, 6 i 7 ustawy podstawę wymiaru ustaloną w myśl § 2 zwiększa się o zryczałtowaną równowartość składników uposażenia innych niż uposażenie zasadnicze, wynoszącą:
1)
30% - dla nauczycieli, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką ze stanowisk dyrektorów (kierowników) szkół albo ich zastępców,
2)
20% - dla pozostałych nauczycieli.
§  4.
1.
Wysokość dodatków przysługujących nauczycielom i nauczycielom akademickim, którym podwyższono emeryturę lub rentę inwalidzką w myśl przepisów rozporządzenia, ustala się od tych podwyższonych świadczeń.
2.
Nauczycielom akademickim pobierającym dodatek z tytułu pracy naukowej na podstawie art. 46 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6 z późniejszymi zmianami) przyznaje się zamiast tego dodatku dodatek z tytułu pracy nauczycielskiej w wysokości określonej w art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy, obliczony od podwyższonej emerytury lub renty inwalidzkiej.
§  5.
Podstawę wymiaru podwyższonych emerytur i rent inwalidzkich dla nauczycieli ustalają terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, a dla nauczycieli akademickich - szkoły wyższe.
§  6.
1.
Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich w myśl przepisów rozporządzenia następuje na wniosek nauczyciela lub nauczyciela akademickiego.
2.
Emerytury i renty inwalidzkie podwyższone w myśl przepisów rozporządzenia wypłaca się od dnia 1 czerwca 1976 r., jeżeli wniosek o podwyższenie zgłoszony zostanie do dnia 31 grudnia 1976 r. Jeżeli wniosek o podwyższenie świadczenia zgłoszony zostanie po dniu 31 grudnia 1976 r., podwyższone emerytury i renty inwalidzkie wypłaca się za okres trzech miesięcy wstecz od dnia zgłoszenia wniosku.
3.
Do czasu podjęcia wypłaty emerytury lub renty inwalidzkiej podwyższonej w myśl przepisów rozporządzenia emerytury i renty inwalidzkie wypłaca się w wysokości wynikającej z dotychczasowych przepisów, zwiększonej o kwotę zapomogi wypłacanej w dniu 31 maja 1976 r. na podstawie odrębnych przepisów nauczycielom i wychowawcom, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką przed dniem 1 maja 1972 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1976 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.21.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie emerytur i rent inwalidzkich dla niektórych nauczycieli i nauczycieli akademickich.
Data aktu: 28/05/1976
Data ogłoszenia: 07/06/1976
Data wejścia w życie: 07/06/1976, 01/06/1976