Tryb ustanawiania rzeczoznawców budowlanych dla budownictwa w dziedzinie gospodarki wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 1 kwietnia 1976 r.
w sprawie trybu ustanawiania rzeczoznawców budowlanych dla budownictwa w dziedzinie gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 18 ust.6 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanowienie rzeczoznawcy budowlanego dla budownictwa w dziedzinie gospodarki wodnej następuje na wniosek osoby ubiegającej się o wpisanie na listę rzeczoznawców budowlanych.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 składa się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, zwanego dalej "organem".
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 załącza się oryginały albo uwierzytelnione odpisy dokumentów stwierdzających posiadanie wykształcenia technicznego i praktyki zawodowej,wymaganych od osób ubiegających się o wpisanie na listę rzeczoznawców budowlanych w myśl przepisów w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz własnoręcznie napisany życiorys.
§  2. 
1. 
Organ ustosunkowuje się do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 1 po uzyskaniu od Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych oceny przygotowania zawodowego wnioskodawcy.
2. 
Organ występujący o ocenę przesyła Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych do wglądu materiały, o których mowa w § 1 ust.3.
§  3. 
1. 
Organ prowadzi listę rzeczoznawców budowlanych dla specjalności techniczno-budowlanych:
1)
konstrukcyjno-inżynieryjnej w zakresie budowli hydrotechnicznych, obejmującej również ujęcia wód oraz budowle basenów wodnych i przemysłowych zbiorników wodnych,
2)
wodno-melioracyjnej, obejmującej również ujęcia wód.
2. 
Centralną listę rzeczoznawców budowlanych dla budownictwa w dziedzinie gospodarki rolnej prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.
§  4. 
Organ wydaje osobie wpisanej na listę rzeczoznawców budowlanych zaświadczenie stwierdzające ustanowienie jej rzeczoznawcą budowlanym w określonej specjalności techniczno-budowlanej i przesyła odpisy zaświadczenia Ministerstwu Rolnictwa oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.
§  5. 
Do spraw unormowanych rozporządzeniem nie stosuje się przepisów uchwały nr 178 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1967 r. w sprawie zasad organizacji rzeczoznawstwa (Monitor Polski Nr 42, poz.201).
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024