Klasyfikacja wód, warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki, oraz kary pieniężne za naruszanie tych warunków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 1975 r.
w sprawie klasyfikacji wód, warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, oraz kar pieniężnych za naruszanie tych warunków.

Na podstawie art. 62 ust. 3, art. 107 ust. 3 pkt 4 i art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się trzy klasy czystości śródlądowych wód powierzchniowych:
1)
do klasy pierwszej zalicza się wody przeznaczone do:
a)
zaopatrzenia ludności w wodę do picia,
b)
zaopatrzenia zakładów przemysłowych wymagających wody o jakości wody do picia,
c)
hodowli ryb łososiowatych;
2)
do klasy drugiej zalicza się wody przeznaczone do:
a)
hodowli ryb, z wyjątkiem łososiowatych,
b)
hodowli zwierząt gospodarskich,
c)
urządzania zorganizowanych kąpielisk,
d)
celów rekreacyjnych i uprawiania sportów wodnych;
3)
do klasy trzeciej zalicza się wody przeznaczone do:
a)
zaopatrzenia zakładów przemysłowych, z wyjątkiem zakładów wymagających wody o jakości wody do picia,
b)
nawadniania terenów rolniczych, wykorzystywanych do upraw ogrodniczych oraz upraw pod szkłem.
2.
W razie przeznaczenia wody do innych celów niż określone w ust. 1 zaliczenia wody do jednej z klas dokonuje się odpowiednio do wymagań jej czystości.
3.
Jeżeli woda na określonym odcinku jest przeznaczona do różnych celów, klasą czystości tej wody jest klasa, dla której określono wyższe wymagania.
4.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska dokonuje w drodze zarządzenia zaliczenia do klas czystości odcinków rzek: Wisły, Przemszy, Soły, Skawy, Raby, Dunajca z Popradem, Nidy, Wisłoki, Sanu z Wisłokiem, Pilicy, Kamiennej, Wieprza, Świdra, Narwi z Pisą, Bugu, Drwęcy, Odry, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Baryczy, Bobru z Kwisą, Nysy Łużyckiej, Warty, Noteci, Parsęty i Słupi, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, a morskich wód wewnętrznych również w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
5.
Zaliczenia do klas czystości innych wód niż określone w ust. 4 dokonuje w drodze zarządzenia terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego. Jeżeli wody znajdują się na terenie dwóch lub więcej województw, zainteresowane organy zaliczają te wody do jednej z klas czystości w drodze wspólnego zarządzenia.
§  2.
Wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń śródlądowych wód powierzchniowych w poszczególnych klasach czystości określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Zanieczyszczenia zawarte w średnim godzinowym odpływie ścieków wprowadzanych do śródlądowych wód powierzchniowych nie mogą:
1)
powodować przekroczenia dopuszczalnych zanieczyszczeń odbiornika w stosunku do miarodajnego przepływu wody w miejscu wprowadzania ścieków lub w stosunku do czynnej objętości wody stojącej,
2)
zawierać odpadków stałych lub łatwo opadającej zawiesiny po 2-godzinnym odstaniu w ilości większej niż 0,5 cm3/dm3 oraz substancji niebezpiecznych (DDT i PCB).
2.
Jeżeli maksymalny godzinowy odpływ ścieków przekracza co najmniej dwukrotnie średni godzinowy odpływ ścieków, za podstawę do określenia warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, przyjmuje się odpływ maksymalny.
3.
Przez miarodajny przepływ wody płynącej rozumie się średni niski przepływ w danym przekroju (SNQ). Dla wód płynących, dla których nie prowadzi się obserwacji wodowskazowych, przepływy te mogą być określone za pomocą wzorów empirycznych, a przy urządzeniach wodnych służących do zmiany przepływu wód lub poziomu zwierciadła wody - przyjmuje się najniższy dopuszczalny przepływ, określony w instrukcji eksploatacyjnej tych urządzeń.
4.
Przez czynną objętość wody stojącej należy rozumieć objętość warstwy wody w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń od miejsca wprowadzania ścieków, w której zachodzą biologiczne procesy w warunkach tlenowych. Objętość czynną należy określać w każdym wypadku odrębnie, przy uwzględnieniu charakterystyki wody stojącej oraz jej gospodarczego wykorzystania i przeznaczenia. Grubość warstwy wody przyjmowana do obliczenia objętości czynnej nie może być większa niż 5 metrów, licząc od średniego poziomu zwierciadła wody.
5.
Przepisy ust. 1 i 4 odnoszące się do wód stojących stosuje się również do jezior i innych zbiorników, z których wody wypływają lub do których uchodzą, oraz do wód wydzielonych akwenów portowych; objętość wód przepływających przez zbiornik dolicza się tylko wtedy, gdy przepływają one w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń i gdy ich przepływ miarodajny stanowi więcej niż 0,5 m3/s.
6.
Właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego terenowy organ administracji państwowej, zwany dalej "właściwym organem", może odstąpić od zasad określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do śródlądowych wód powierzchniowych, w razie wprowadzania do wód płynących ścieków bytowo-gospodarczych lub innych o analogicznym składzie, jeżeli ilość ścieków nie przekracza 20 m3/dobę, a stężenia zanieczyszczeń nie przekroczą 30 mg zawiesiny w 1 dm3 i 30 mg tlenu w 1 dm3 w odniesieniu do BZT5.
7.
Właściwy organ, ustalając dla zakładów uruchomionych po dniu 9 lutego 1961 r. warunki wprowadzania wód kopalnianych do śródlądowych wód klasy II i III, może odstąpić od wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń we wskaźnikach: chlorki, siarczany i substancje rozpuszczone, jeżeli wprowadzane wody kopalniane nie spowodują w odbiorniku przekroczenia:
1)
wielkości 1.000 mg/dm3 łącznej zawartości chlorków i siarczanów,
2)
wielkości 1.800 mg/dm3 substancji rozpuszczonych.

W tym wypadku pozwolenie wodnoprawne może być wydane na czas nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 1984 r.

§  4.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio do morskich wód wewnętrznych, z wyjątkiem wód Zatoki Gdańskiej. Przy określaniu warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do tych wód, nie stosuje się ustalonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń w następujących wskaźnikach: twardość, substancje rozpuszczone oraz chlorki i siarczany.
§  5.
Ścieki wprowadzane do morza terytorialnego i do Zatoki Gdańskiej nie mogą zawierać:
1)
łatwo opadającej zawiesiny po 2-godzinnym odstaniu w ilości powyżej 0,5 cm3/dm3,
2)
ciał pływających,
3)
olejów w ilości wywołującej widoczne plamy na powierzchni wody,
4)
substancji udzielających trwałego zapachu i smaku wodzie lub wyłowionym rybom i innym gatunkom fauny wodnej,
5)
substancji promieniotwórczych w ilościach większych od ustalonych odrębnymi przepisami,
6)
bakterii chorobotwórczych,
7)
substancji niebezpiecznych (DDT, PCB),
8)
metali ciężkich i innych substancji toksycznych w ilościach niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego lub szkodliwych dla żywych zasobów morza

i nie mogą naruszać naturalnego składu i stanu tych wód w obrębie zorganizowanych kąpielisk i plaż publicznych oraz w pasie 1 km od ich granic.

§  6.
Zabrania się:
1)
wprowadzania ścieków do wód podziemnych,
2)
składowania na powierzchni ziemi bez zabezpieczenia substancji, które mogą szkodliwie zanieczyszczać wody,
3)
stosowania substancji toksycznych w ilościach powodujących szkodliwe zanieczyszczenie wód.
§  7.
Dopuszczalne jest wprowadzanie do ziemi jedynie odpowiednio oczyszczonych ścieków:
1)
bytowo-gospodarczych lub innych o podobnym składzie albo
2)
przeznaczonych do ich rolniczego lub leśnego wykorzystania,

jeżeli wprowadzane ścieki nie zagrożą wykorzystywaniu wód śródlądowych.

§  8.
1.
Wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń w ściekach wprowadzanych do stanowiących własność Państwa urządzeń kanalizacyjnych, zwanych dalej "urządzeniami kanalizacyjnymi", określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Organ wydający zezwolenie na wprowadzanie ścieków może odstąpić od wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia uwzględniając bilans (ilościowy i jakościowy) dla urządzeń kanalizacyjnych oraz faktycznie uzyskiwany stopień redukcji zanieczyszczeń w oczyszczalni.
3.
Ścieki wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych nie mogą:
1)
powodować przekroczenia określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia dopuszczalnych stężeń par i gazów wydzielających się ze ścieków,
2)
zawierać odpadków stałych oraz substancji samozapalnych lub łatwo palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu wynosi mniej niż 85°C.
4.
Ścieki przemysłowe powinny być równomiernie wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych, w granicach wynikających z przepustowości tych urządzeń.
§  9.
1.
Za wprowadzanie do wód lub do ziemi albo do urządzeń kanalizacyjnych ścieków, które nie odpowiadają warunkom określonym w pozwoleniu wodnoprawnym lub w zezwoleniu na wprowadzanie ścieków, właściwy organ stopnia wojewódzkiego wymierza karę pieniężną.
2.
Wysokość kary pieniężnej jest zależna od ilości, stanu i składu ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi albo do urządzeń kanalizacyjnych. Przez stan ścieków rozumie się ich temperaturę, odczyn (pH) i stopień skażeń promieniotwórczych, a przez skład ścieków stężenie zawartych w nich zanieczyszczeń.
3.
Podstawę stwierdzenia przekroczenia warunków, o których mowa w ust. 1, stanowią wyniki pomiarów dotyczących ilości, stanu i składu ścieków wprowadzanych przez zakład, dokonanych przez właściwy organ stopnia podstawowego albo wojewódzkiego lub przez pracowników innej jednostki, upoważnionych przez ten organ. W razie stwierdzenia przekroczenia tych warunków właściwy organ przesyła zakładowi wyniki analiz przed upływem 21 dni od dnia pobrania ścieków.
§  10.
Karę pieniężną wymierza się za okres naruszenia ustalonych warunków wprowadzania ścieków. Jeżeli ilość, stan lub skład ścieków były w poszczególnych okresach różne, wysokość kary oblicza się za każdy okres.
§  11.
1.
Po stwierdzeniu naruszenia ustalonych warunków wprowadzania ścieków określa się termin rozpoczęcia naliczania kary pieniężnej oraz wysokość tej kary za dobę.
2.
Łączną wysokość kary pieniężnej ustala się po stwierdzeniu, z urzędu lub na wniosek zakładu, zaprzestania dalszego naruszania ustalonych warunków wprowadzania ścieków. Jeżeli jednak do dnia 31 grudnia danego roku naruszenie to nie zostanie usunięte, wysokość kary ustala się za okres do dnia 31 grudnia tego roku.
3.
Kary pieniężne obciążają wyniki gospodarcze zakładu.
4.
O wymiarze kary pieniężnej zawiadamia się organ naczelny i jednostkę, której bezpośrednio podlega zakład.
§  12.
Wpływy z kar pieniężnych stanowią dochody budżetu terenowego.
§  13.
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych względami technicznymi, ekonomicznymi lub społecznymi Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska może na wniosek ukaranego zakładu, złożony za pośrednictwem jego organu naczelnego, umorzyć w całości lub w części karę pieniężną; złożenie wniosku powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
2.
Wniosek powinien być przedstawiony w nieprzekraczalnym terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia decyzji w sprawie wymiaru kary pieniężnej.
§  14.
1.
Wskaźniki zanieczyszczeń wprowadzanych do wód lub do ziemi albo do urządzeń kanalizacyjnych, jednostki ładunku zanieczyszczeń oraz podział zanieczyszczeń na kategorie określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Wskaźniki zanieczyszczeń nie wymienione w załączniku zalicza się do jednej z kategorii w zależności od stopnia ich szkodliwości.
§  15.
1. 1
Ustala się następujące kary pieniężne za jednostkę ładunku wskaźników zanieczyszczeń w ściekach, wprowadzonych do wód lub do ziemi albo do urządzeń kanalizacyjnych w ciągu doby:

15 zł w I kategorii,

12 zł w II kategorii,

9 zł w III kategorii,

6 zł w IV kategorii,

3 zł w V kategorii.

2.
W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości równocześnie w kilku wskaźnikach zanieczyszczeń grupy I, z wyjątkiem sumy metali ciężkich, karę pieniężną oblicza się tylko za ten wskaźnik zanieczyszczenia, którego przekroczenie pociąga za sobą najwyższą karę za dobę.
3.
W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości równocześnie w kilku wskaźnikach zanieczyszczeń grupy II, z wyjątkiem metali ciężkich, karę pieniężną oblicza się łącznie za wszystkie wskaźniki zanieczyszczeń.
4.
W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości równocześnie we wskaźnikach zanieczyszczeń grupy I i II karę pieniężną oblicza się albo za wskaźnik grupy I albo za sumę wskaźników grupy II, stosując karę wyższą.
5.
Do kary pieniężnej ustalonej według zasad określonych w ust. 2-4 dolicza się w każdym wypadku karę za przekroczenie dozwolonej temperatury, dozwolonych wartości pH i substancji promieniotwórczych oraz dopuszczalnych wartości poszczególnych metali ciężkich albo ich sumy.
§  16. 2
Ustala się następujące kary pieniężne za przekroczenie dozwolonej temperatury ścieków:
1)
0,30 zł za 1 m3/dobę ścieków, jeżeli ich temperatura przekracza wielkość dozwoloną o mniej niż 5°C,
2)
6 zł za 1 m3/dobę ścieków, jeżeli ich temperatura przekracza wielkość dozwoloną o 5°C lub więcej.
§  17. 3
Ustala się następujące kary pieniężne za przekroczenie dozwolonej wartości pH ścieków:
1)
6 zł za 1 m3/dobę ścieków, jeżeli wartość pH ścieków jest wyższa od górnej lub niższa od dolnej granicy dopuszczalnej o mniej niż 0,5 pH,
2)
12 zł za 1 m3/dobę ścieków, jeżeli wartość pH ścieków jest wyższa od górnej lub niższa od dolnej granicy dopuszczalnej o 0,5 pH lub więcej.
§  18.
1. 4
Ustala się karę pieniężną za przekroczenie dozwolonej wielkości skażeń promieniotwórczych w ściekach w wysokości 30 zł za 1 m3/dobę wprowadzonych ścieków.
2.
Ilość substancji promieniotwórczych zawartych w ściekach ustala służba pomiarów skażeń promieniotwórczych.
§  19.
W razie braku Polskich Norm lub norm branżowych określających metody, jakie należy stosować przy oznaczaniu zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych i ściekach, stosuje się przepisy analityczne wydawane przez Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
§  20.
1.
Zakładom określonym w art. 135 Prawa wodnego, do czasu uzyskania zwolnienia, kary pieniężne wymierza się za przekroczenie stanu i składu ścieków, ustalonych protokolarnie według dotychczasowych przepisów; kary pieniężnej nie wymierza się za stan i skład ścieków, których wprowadzenie byłoby dozwolone.
2.
Zakładom, którym udzielono zwolnień określonych w art. 135 ust. 2 i 138 ust. 2 Prawa wodnego, kary pieniężne wymierza się za przekroczenie dopuszczalnych zanieczyszczeń ustalonych w zwolnieniach.
§  20a. 5
Na obszarze województwa katowickiego wymierza się zakładom kary proporcjonalnie wyższe w stosunku do stopnia przekroczenia warunków odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz do stanowiących własność Państwa urządzeń kanalizacyjnych. Zwiększona kara nie może przekroczyć 300% kwoty kar określonych w rozporządzeniu.
§  21.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1970 r. w sprawie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń wód i warunków wprowadzania ścieków do wody i do ziemi (Dz. U. Nr 17, poz. 144).
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1970 r. w sprawie zasad określania wysokości kar pieniężnych za szkodliwe zanieczyszczanie wód i trybu ich ściągania (Dz. U. Nr 17, poz. 145).
3)
rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 11 lutego 1963 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do miejskich urządzeń kanalizacyjnych (Dz. U. Nr 15, poz. 80).
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3 stosuje się przy rozpoznawaniu spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń śródlądowych wód powierzchniowych.

Wskaźniki Jednostka stężenia Klasy czystości
I II III
1 2 3 4 5
Tlen rozpuszczony mg O2/dm3 6 i powyżej 5 i powyżej 4 i powyżej
Pięciodniowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) mg O2/dm3 4 i poniżej 8 i poniżej 12 i poniżej
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą nadmanganianową mg O2/dm3 10 i poniżej 20 i poniżej 30 i poniżej
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą dwuchromianową mg O2/dm3 40 i poniżej 60 i poniżej 100 i poniżej
Saprobowość oligo do-betamezo betamezo do-alfamezo -alfamezo
Chlorki mg Cl/dm3 250 i poniżej 300 i poniżej 400 i poniżej
Siarczany mg SO4/dm3 150 i poniżej 200 i poniżej 250 i poniżej
Twardość ogólna mval/dm3 7 i poniżej 11 i poniżej 14 i poniżej
Substancje rozpuszczone mg/dm3 500 i poniżej 1.000 i poniżej 1.200 i poniżej
Zawiesina ogólna, z wyjątkiem nagłych przyborów wody mg/dm3 20 i poniżej 30 i poniżej 50 i poniżej
Temperatura* °C 22 i poniżej 26 i poniżej 26 i poniżej
Zapach 3R i poniżej naturalny najwyżej bardzo słabo specyficzny
Barwa** mg Pt/dm3 naturalna
Substancje promieniotwórcze w ilościach określonych odrębnymi przepisami
Wartość pH pH 6,5-8,0 6,5-9,0 6,0-9,0
Azot amonowy mg NNH4/dm3 1,0 i poniżej 3,0 i poniżej 6,0 i poniżej
Azot azotanowy mg NNO3/dm3 1,5 i poniżej 7,0 i poniżej 15 i poniżej
Azot organiczny mg Norg/dm3 1,0 i poniżej 2,0 i poniżej 10 i poniżej
Żelazo ogólne mg Fe/dm3 1,0 i poniżej 1,5 i poniżej 2,0 i poniżej
Mangan mg Mn/dm3 0,1 i poniżej 0,3 i poniżej 0,8 i poniżej
Fosforany mg PO4/dm3 0,2 i poniżej 0,5 i poniżej 1,0 i poniżej
Rodanki mg CNS/dm3 0,02 i poniżej 0,5 i poniżej 1,0 i poniżej
Cyjanki, z wyjątkiem cyjanków związanych (kompleksowych) mg CN/dm3 0,01 i poniżej 0,02 i poniżej 0,05 i poniżej
Cyjanki związane (kompleksowe) mg Me/CN/x/dm3 1,0 i poniżej 2,0 i poniżej 3,0 i poniżej
Fenole lotne mg/dm3 0,005 i poniżej 0,02 i poniżej 0,05 i poniżej
Detergenty (substancje powierzchniowo czynne) mg/dm3 1,0 i poniżej 2,0 i poniżej 3,0 i poniżej
Oleje mg/dm3 brak widocznych śladów na powierzchni wody
Substancje ekstrahujące się eterem naftowym mg/dm3 5,0 i poniżej 15,0 i poniżej 40 i poniżej
Ołów mg Pb/dm3 0,1 i poniżej 0,1 i poniżej 0,1 i poniżej
Rtęć mg Hg/dm3 0,001 i poniżej 0,005 i poniżej 0,01 i poniżej
Miedź mg Cu/dm3 0,01 i poniżej 0,1 i poniżej 0,2 i poniżej
Cynk mg Zn/dm3 0,01 i poniżej 0,1 i poniżej 0,2 i poniżej
Kadm mg Cd/dm3 0,005 i poniżej 0,03 i poniżej 0,1 i poniżej
Chrom 3+ mg Cr/dm3 0,5 i poniżej 0,5 i poniżej 0,5 i poniżej
Chrom 6+ mg Cr/dm3 0,05 i poniżej 0,1 i poniżej 0,1 i poniżej
Nikiel mg Ni/dm3 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej
Suma metali ciężkich mg/dm3 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej
Srebro mg Ag/dm3 0,01 i poniżej 0,01 i poniżej 0,01 i poniżej
Wanad mg V/dm3 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej
Bor mg B/dm3 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej
Arsen mg As/dm3 0,05 i poniżej 0,05 i poniżej 0,2 i poniżej
Chlor wolny mg Cl2/dm3 niewykrywalny
Fluor mg F/dm3 1,5 i poniżej 1,5 i poniżej 2,0 i poniżej
Siarczki mg S/dm3 niewykrywalne niewykrywalne 0,1 i poniżej
Akrylonitryl mg/dm3 2,0 i poniżej 2,0 i poniżej 2,0 i poniżej
Kaprolaktam mg/dm3 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej 1,0 i poniżej
Miano Coli typu kałowego 1,0 i powyżej 0,1 i powyżej 0,01 i powyżej
Bakterie chorobotwórcze niewykrywalne
Próba biologiczna z rybami 24h pozytywna - woda nie powinna powodować śnięcia ryb w ciągu 24 h
*) Jeżeli naturalna temperatura wody jest równa lub wyższa od wielkości określonych dla poszczególnych klas czystości wody, dopuszcza się podwyższenie temperatury o 2°C pod warunkiem, że nie spowoduje to szkodliwego zakłócenia równowagi biologicznej odbiornika.

**) W szczególnie uzasadnionych wypadkach dopuszcza się podwyższenie barwy naturalnej, określonej w skali wzorca platynowo-kobaltowego, dla klas I i II nie więcej niż o 15 mg Pt/dm3, a dla klasy III nie więcej niż o 30 mg Pt/dm3.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wielkości dopuszczalnych zanieczyszczeń w ściekach wprowadzanych do stanowiących własność Państwa urządzeń kanalizacyjnych.

Wskaźniki Jednostka stężenia Stężenie dopuszczalne
1 2 3
Pięciodniowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) mg O2/dm3 700 i poniżej
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą dwuchromianową mg O2/dm3 1.000 i poniżej
Chlorki mg Cl/dm3 400 i poniżej
Siarczany mg SO4/dm3 300 i poniżej
Substancje rozpuszczone mg/dm3 1.000 i poniżej
Zawiesina ogólna mg/dm3 330 i poniżej
Temperatura °C 35 i poniżej
Substancje promieniotwórcze w ilościach ustalonych odrębnymi przepisami
Wartość pH pH 6,5-9,0
Azot amonowy mg NNH4/dm3 6 i poniżej
Żelazo ogólne mg Fe/dm3 10 i poniżej
Rodanki mg CNS/dm3 50 i poniżej
Cyjanki, z wyjątkiem cyjanków związanych (kompleksowych) mg CN/dm3 1,0 i poniżej
Fenole lotne mg/dm3 40 i poniżej
Detergenty (substancje powierzchniowo czynne) mg/dm3 10 i poniżej
Substancje ekstrahujące się eterem naftowym mg/dm3 50 i poniżej
Ołów mg Pb/dm3 0,1 i poniżej
Rtęć mg Hg/dm3 0,5 i poniżej
Miedź mg Cu/dm3 0,2 i poniżej
Cynk mg Zn/dm3 2 i poniżej
Kadm mg Cd/dm3 0,1 i poniżej
Chrom mg Cr/dm3 0,2 i poniżej
Nikiel mg Ni/dm3 2 i poniżej
Suma metali ciężkich mg/dm3 3 i poniżej
Bor mg B/dm3 1 i poniżej
Magnez mg Mg/dm3 300 i poniżej
Arsen mg As/dm3 0,2 i poniżej
Chlor wolny mg Cl2/dm3 5 i poniżej
Siarczki mg S/dm3 3 i poniżej
Dwusiarczek węgla mg CS2/dm3 5 i poniżej
Alkohol metylowy mg/dm3 15 i poniżej
Nafta mg/dm3 30 i poniżej
Karbid mg CaC2/dm3 0
Trójchloroetylen mg CHCl CCl2/dm3 0
Alkaloidy mg/dm3 0
Cukier mg/dm3 150 i poniżej
Kwasy naftenowe mg/dm3 10 i poniżej
Trójnitrotoluen mg C6H2CH3(NO2)3

/dm3

0,1 i poniżej

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Dopuszczalne stężenie w powietrzu znajdującym się w sieci kanalizacyjnej par i gazów, które mogą wydzielać się ze ścieków.

Nazwa związku Wzór chemiczny Stężenie dopuszczalne w mg/dm3 powietrza
Amoniak NH3 0,035
Arsenowodór AsH3 0,0003
Benzen C6H6 0,08
Benzyna mieszanina węglowodorowa 0,2
Brom Br 0,0007
Chlor i jod Cl i J 0,003
Cyjanowodór HCN 0,005
Czterochlorek węgla CCl4 0,02
Dwusiarczek węgla CS2 0,05
Dwutlenek siarki SO2 0,025
Dwutlenek węgla CO2 1,97
Eter dwuetylowy C2H5/2O 1,0
Fenol C6H5OH 0,02
Metan CH4 14,4
Siarkowodór H2S 0,015
Tlenek węgla CO 0,05

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Podział wskaźników zanieczyszczeń na kategorie wraz z określeniem wielkości ładunku jednostkowego.

Wskaźniki Kategoria Jednostka ładunku
1 2 3
Grupa I I 100 g
Suma metali ciężkich
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą nadmanganianową II 1 kg O2
BZT5 III 1 kg O2
Substancje rozpuszczone 1 kg
Zawiesina ogólna, z wyjątkiem zawiesiny ogólnej pochodzącej z odwodnienia kopalń 1 kg
Substancje ekstrahujące się eterem naftowym 1 kg
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą dwuchromianową IV 1 kg O2
Zawiesina ogólna pochodząca z odwodnienia kopalń V 1 kg
Grupa II
Cyjanki, z wyjątkiem cyjanków związanych (kompleksowych) I 10 g CN
Cyjanki związane (kompleksowe) 100 g Me/CN/x
Fenole lotne 500 g
Ołów 60 g Pb
Rtęć 60 g Hg
Miedź 60 g Cu
Kadm 60 g Cd
Cynk 60 g Zn
Arsen 60 g As
Chrom6+ 60 g Cr6+
Chlor wolny 100 g Cl2
Amoniak 100 g NH3
Detergenty (substancje powierzchniowo czynne) 1 kg
Siarczki 500 g S
Rodanki II 50 g CNS
Srebro 60 g Ag
Chrom3+ 250 g Cr3+
Wanad 60 g V
Bor 60 g B
Nikiel 60 g Ni
Akrylonitryl 500 g
Kaprolaktan 250 g
Azot amonowy III 1 kg NNH4
Azot azotanowy 1 kg NNO3
Fosforany 1 kg PO4
Żelazo ogólne IV 1 kg Fe
Mangan 250 g Mn
Chlorki V 1 kg Cl
Siarczany 1 kg SO4
1 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1982 r. (Dz.U.82.21.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1982 r.
2 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1982 r. (Dz.U.82.21.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1982 r.
3 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1982 r. (Dz.U.82.21.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1982 r.
4 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1982 r. (Dz.U.82.21.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1982 r.
5 § 20a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1982 r. (Dz.U.82.21.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.41.214

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Klasyfikacja wód, warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki, oraz kary pieniężne za naruszanie tych warunków.
Data aktu: 29/11/1975
Data ogłoszenia: 13/12/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976