Belgia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1974.10.18.

UMOWA
między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 18 października 1974 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 października 1974 roku została podpisana w Warszawie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii o współpracy kulturalnej i naukowej, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Rząd Królestwa Belgii,

kierując się pragnieniem pogłębienia tradycyjnej przyjaźni łączącej narody obu krajów,

świadome tego, że rozszerzanie współpracy w dziedzinie kultury przyczyniać się będzie do dalszego zacieśniania więzów łączących reprezentowane przez nie narody, jak również wzrostu wzajemnego zrozumienia i zaufania,

uznając doniosłość współpracy w dziedzinach kultury, szkolnictwa wyższego, nauki i oświaty dla zbliżenia między narodami obu krajów,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać, w celu ciągłego podnoszenia wiedzy, współpracę w różnych dziedzinach kultury, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności:

1)
podejmować inicjatywy zmierzające do lepszego, wzajemnego zapoznawania się z osiągnięciami kulturalnymi, poprzez organizowanie odczytów, wystaw, imprez artystycznych, filmowych, sportowych i młodzieżowych oraz poprzez wymianę odpowiednich publikacji i tłumaczenie dzieł literackich; będą one ułatwiać za pośrednictwem radia i telewizji oraz filmu i innych środków masowej informacji lepsze zapoznawanie się z osiągnięciami myśli i kultury drugiej Strony,
2)
ułatwiać bezpośrednie kontakty między pisarzami, kompozytorami, malarzami, rzeźbiarzami, architektami, pracownikami teatru, filmu, radia i telewizji, jak również między instytucjami sportowymi, organizacjami młodzieżowymi oraz przedstawicielami instytucji wiedzy powszechnej i bibliotek publicznych,
3)
popierać i ułatwiać współpracę między przedstawicielami prasy i organizacjami dziennikarzy,
4)
popierać współpracę między wyższymi szkołami artystycznymi i wychowania fizycznego, bibliotekami, muzeami, teatrami i innymi placówkami kulturalnymi,
5)
ułatwiać, poprzez wzajemne przyznawanie stypendiów, wymianę studentów i stażystów między wyższymi szkołami artystycznymi i wychowania fizycznego, między odpowiednimi instytucjami badawczymi, jak również między instytucjami radia i telewizji,
6)
popierać udział swoich przedstawicieli w konferencjach, seminariach, kolokwiach, wystawach, konkursach i spotkaniach specjalistów z dziedziny kultury, jak również w zawodach sportowych i imprezach młodzieżowych, organizowanych przez drugą Umawiającą się Stronę.
Artykuł  2

Obie Umawiające się Strony popierać będą rozwój współpracy w dziedzinie nauczania. W tym celu Umawiające się Strony będą w szczególności:

1)
dążyć do ożywienia współpracy i wymiany profesorów i członków personelu instytucji szkolnictwa wyższego, muzeów i bibliotek, jak również ułatwiać prowadzenie badań, umożliwiając, zgodnie z przepisami obowiązującymi w każdym kraju, dostęp do bibliotek, archiwów, muzeów itp.,
2)
dążyć do przyznawania stypendiów oraz wymiany studentów i stażystów między zakładami szkolnictwa wyższego,
3)
ułatwiać wymianę doświadczeń we wszystkich dziedzinach nauczania. W tym celu będą popierać wymianę członków personelu nauczającego wszystkich szczebli oraz będą się wzajemnie informować o projektowanych reformach struktury nauczania i metod pedagogicznych,
4)
dążyć do ustalenia warunków oraz zakresu, w jakich równoważność świadectw i dyplomów naukowych, przyznawanych przez każdą z Umawiających się Stron, będzie mogła zostać uznana,
5)
kontynuować wspólną weryfikację i uzupełnienie treści podręczników szkolnych, szczególnie historii i geografii.
Artykuł  3

Obie Umawiające się Strony popierać będą rozwój współpracy naukowej między obu krajami.

Dla osiągnięcia wyżej wymienionego celu Umawiające się Strony będą ułatwiać i rozwijać w szczególności następujące formy współpracy:

1)
koordynowanie uprzednio uzgodnionych programów badawczych,
2)
nawiązywanie kontaktów między zakładami naukowymi, szkołami wyższymi, instytucjami i ośrodkami badawczymi oraz odpowiednimi organizacjami obu krajów w dziedzinach wspólnie uzgodnionych,
3)
wymianę personelu zakładów naukowych, jak również innych specjalistów,
4)
wymianę pracowników naukowo-badawczych poprzez przyznawanie im stypendiów,
5)
wymianę materiałów badawczych, publikacji naukowych i specjalistycznych, dotyczących programów badań i studiów, jak również innych informacji.
6)
organizowanie konferencji, kolokwiów i wspólnych seminariów.
Artykuł  4

W celu realizacji niniejszej Umowy ustanowiona zostanie Stała Komisja Mieszana, licząca maksymalnie ośmiu członków.

Komisja Mieszana składać się będzie z dwóch sekcji, polskiej i belgijskiej, które zbierać się będą na sesjach plenarnych przynajmniej raz na dwa lata - na przemian w Polsce i w Belgii, celem ustalenia programów wymiany, jak również warunków finansowych ich realizacji.

Każda Umawiająca się Strona powiadomi drogą dyplomatyczną drugą Stronę o nominacji członków swojej sekcji.

Komisja Mieszana będzie mogła korzystać z pomocy ekspertów, jak również, w wypadkach wymagających szczegółowego przeanalizowania, powoływać podkomisje.

Artykuł  5

W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy zastępuje ona i uchyla Umowę kulturalną między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii, podpisaną w Warszawie 9 grudnia 1963 r.

Artykuł  6

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie trzydziestego dnia licząc od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Brukseli.

Artykuł  7

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie ośmiu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Na dowód czego należycie upełnomocnieni Przedstawiciel Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 października 1974 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, francuskim i holenderskim, przy czym wszystkie trzy teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 6 lutego 1975 roku.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.30.158

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Belgia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1974.10.18.
Data aktu: 18/10/1974
Data ogłoszenia: 13/09/1975
Data wejścia w życie: 24/08/1975