Organizacja i zadania zakładów opieki zdrowotnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 czerwca 1975 r.
w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakładami służby zdrowia sprawującymi opiekę zdrowotną i udzielającymi niektórych świadczeń z dziedziny opieki społecznej są:
1)
zespoły opieki zdrowotnej - działające na obszarze obwodu zapobiegawczo-leczniczego ustalonego przez wojewodę,
2)
przemysłowe (górnicze, portowe) zespoły opieki zdrowotnej oraz zespoły opieki zdrowotnej dla szkół wyższych,
3)
wojewódzkie szpitale zespolone,
4)
specjalistyczne zespoły opieki zdrowotnej,
5)
szpitale, sanatoria,
6)
szpitale kliniczne i inne jednostki kliniczne akademii medycznych i instytutów naukowo-badawczych.
2.
W sprawowaniu opieki zdrowotnej uczestniczą na zasadach uregulowanych odrębnymi przepisami:
1)
stacje sanitarno-epidemiologiczne,
2)
wojewódzkie stacje krwiodawstwa,
3)
zakłady specjalne pomocy społecznej,
4)
zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.
3.
Zakłady wymienione w ust. 1 i ust. 2 współdziałają ze sobą, jak również z zakładami służby zdrowia podlegającymi innym resortom, w taki sposób, aby wszyscy obywatele mieli zapewnioną wszechstronną opiekę zdrowotną w zakresie uzasadnionym stanem ich zdrowia.
§  2.
1.
Zakłady służby zdrowia określone w § 1 ust. 1 pkt 1-5 i ust. 2 pkt 1 i 2 są jednostkami organizacyjnymi budżetowymi, tworzonymi przez właściwych wojewodów i im podlegającymi.
2.
Zasady tworzenia i prowadzenia jednostek określonych w § 1 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 pkt 3 i 4 regulują odrębne przepisy.
§  3.
1.
Zadaniem zespołu opieki zdrowotnej jest zapewnienie na obszarze danego obwodu zapobiegawczo-leczniczego:
1)
opieki zapobiegawczej obejmującej w szczególności:
a)
organizowanie i przeprowadzanie szczepień ochronnych,
b)
przeprowadzanie badań zapobiegawczych określonych grup ludności,
c)
nadzór nad warunkami środowiska zamieszkania i nauki,
d)
ocenę warunków pracy i stanu zdrowia pracowników ze szczególnym uwzględnieniem pracowników zatrudnionych w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych,
e)
szerzenie oświaty zdrowotnej,
2)
opieki leczniczej obejmującej:
a)
świadczenia indywidualne w zakresie podstawowych i innych specjalności - udzielane stosownie do potrzeb w formie opieki zdrowotnej ambulatoryjnej, domowej, doraźnej i stacjonarnej,
b)
czynne poradnictwo,
c)
świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej i zawodowej,
3)
świadczeń leczniczo-opiekuńczych udzielanych przez żłobki i domy małego dziecka,
4)
pełnej oceny potrzeb w zakresie środowiskowej pomocy społecznej i organizowanie zaspokojenia tych potrzeb,
5)
świadczeń opiekuńczych udzielanych przez domy rencistów i dzienne domy pomocy społecznej.
2.
Obwód zapobiegawczo-leczniczy stanowi obszar zamieszkały przez 30-150 tys. mieszkańców, obejmujący jedno lub więcej miast i sąsiednie gminy. Miasta liczące ponad 150 tys. mieszkańców mogą stanowić jeden lub więcej obwodów zapobiegawczo-leczniczych w zależności od warunków miejscowych.
3.
Na terenach o dużej koncentracji skupisk miejskich obwód zapobiegawczo-leczniczy może stanowić obszar zamieszkały przez więcej niż 150 tys. mieszkańców.
4.
Zadania podstawowej opieki zdrowotnej są wykonywane w rejonach zapobiegawczo-leczniczych ustalonych przez dyrektora zespołu w uzgodnieniu z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  4.
1.
Zadaniem przemysłowego (górniczego, portowego) zespołu opieki zdrowotnej jest zapewnienie opieki zapobiegawczo-leczniczej pracownikom zakładów przemysłowych, górniczych, żeglugi, transportu i budowlanych oraz innych, w których występują warunki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe.
2.
Przemysłowy (górniczy, portowy) zespół opieki zdrowotnej tworzy się na obszarze, na którym ze względu na koncentrację zakładów pracy zachodzi potrzeba wyodrębnienia zakładów przemysłowej służby zdrowia w formie samodzielnej jednostki organizacyjnej i budżetowej.
§  5.
1.
Zadaniem zespołu opieki zdrowotnej dla szkół wyższych jest zapewnienie opieki zapobiegawczo-leczniczej studentom, osobom pobierającym stypendia doktoranckie i habilitacyjne oraz pracownikom szkół wyższych.
2.
Zespół opieki zdrowotnej dla szkół wyższych tworzy się, jeżeli ze względu na skupienie szkół wyższych zachodzi potrzeba wyodrębnienia przychodni akademickich i innych placówek służby zdrowia przeznaczonych dla studentów - w formie samodzielnej jednostki organizacyjnej i budżetowej.
§  6.
1.
Zadaniem wojewódzkiego szpitala zespolonego jest:
1)
zapewnienie świadczeń uzupełniających opiekę zdrowotną sprawowaną przez zespoły opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem wąskich specjalności,
2)
udostępnienie świadczeń konsultacyjnych,
3)
prowadzenie działalności metodyczno-organizacyjnej,
4)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych.
2.
W miarę potrzeby do zadań wojewódzkiego szpitala zespolonego może być włączone udzielanie miejscowej ludności świadczeń z zakresu działania zespołu opieki zdrowotnej.
3.
Świadczenia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 są udzielane w formie opieki ambulatoryjnej, doraźnej i stacjonarnej, a świadczenia określone w ust. 2 - również w formie opieki domowej.
4.
W niektórych specjalnościach świadczenia określone w ust. 1 pkt 1 i 2, jak również niektóre świadczenia diagnostyczne i rehabilitacyjne powinny być udostępnione mieszkańcom innych województw, jeżeli na obszarze tych województw nie ma odpowiednich zakładów służby zdrowia.
§  7.
1.
Zadania specjalistycznego zespołu opieki zdrowotnej obejmują sprawy określone w § 6 ust. 1.
2.
Do specjalistycznego zespołu opieki zdrowotnej stosuje się odpowiednio przepis § 6 ust. 4.
§  8.
Zadaniem szpitali, sanatoriów i innych zakładów nie zespolonych jest udzielanie świadczeń w określonej dziedzinie opieki zdrowotnej ludności zamieszkałej na obszarze określonym w trybie § 11.
§  9.
1.
Zadaniem szpitala klinicznego w zakresie sprawowania opieki zdrowotnej jest:
1)
udzielanie ambulatoryjnych i stacjonarnych świadczeń wysoko specjalistycznych w zakresie uzupełniającym działalność zakładów stopnia wojewódzkiego,
2)
wykonywanie niektórych funkcji wojewódzkiego szpitala zespolonego lub zespołu,
3)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych.
2.
Zadania określone w ust. 1 pkt 1 i 3 szpital kliniczny wykonuje na obszarze dwu lub więcej województw, stosownie do zadań wykonywanych przez daną akademię medyczną.
3.
Zakres zadań określonych w ust. 1 pkt 2 ustala odpowiednie porozumienie zawarte między wojewodą a akademią medyczną.
§  10.
Wojewoda w uzgodnieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej może wyrazić zgodę na działanie przez czas określony dotychczasowych wojewódzkich przychodni specjalistycznych i stacji pogotowia ratunkowego jako samodzielnych jednostek organizacyjnych i budżetowych.
§  11.
1.
Ramową organizację i wzorcowe statuty zakładów służby zdrowia określonych w § 1 oraz zasady funkcjonowania jednostek organizacyjnych wchodzących w skład tych zakładów ustali Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w drodze odrębnych zarządzeń.
2.
Statuty zakładów określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-5 zatwierdza właściwy wojewoda, a statuty szpitali klinicznych właściwy rektor akademii medycznej.
§  12.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodzie - należy przez to rozumieć również Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydenta Miasta Krakowa i Prezydenta Miasta Łodzi.
§  13.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 listopada 1962 r. w sprawie organizacji i zadań zakładów leczniczo-zapobiegawczych przemysłowej służby zdrowia (Dz. U. Nr 60, poz. 293),
2)
rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 listopada 1964 r. w sprawie organizacji i zadań stacji pogotowia ratunkowego (Dz. U. Nr 42, poz. 288),
3)
rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 7, poz. 52).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.25.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zadania zakładów opieki zdrowotnej.
Data aktu: 30/06/1975
Data ogłoszenia: 17/07/1975
Data wejścia w życie: 17/07/1975