Zakres i tryb sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1975 r.
w sprawie zakresu i trybu sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (Dz. U. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257, z 1952 r. Nr 19, poz. 114 i z 1953 r. Nr 49, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozpowszechnianie wszelkiego rodzaju druków, zapisów obrazu i słowa oraz każde publiczne wykonanie utworu z tekstem słownym albo utworu mimicznego w działalności artystycznej lub rozrywkowej podlega nadzorowi i kontroli Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, zwanego dalej "Głównym Urzędem", i wymaga zgody tego Urzędu.
§  2.
1.
Przepis § 1 nie dotyczy:
1)
aktów normatywnych, druków i formularzy urzędowych,
2)
druków przeznaczonych wyłącznie na użytek urzędów, państwowych i spółdzielczych instytucji i jednostek gospodarczych, stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz organizacji politycznych, młodzieżowych, związków zawodowych i komitetów Frontu Jedności Narodu, z wyjątkiem gazet i czasopism (biuletynów),
3)
druków handlowych i firmowych oraz przeznaczonych do użytku osobistego i towarzyskiego,
4)
druków artystycznych mających charakter oryginału,
5)
informacji wygłaszanych za pomocą radiofonii przewodowej,
6)
prac przejściowych i magisterskich, a także prac doktorskich i habilitacyjnych wykonywanych w ilościach niezbędnych do uzyskania dyplomu, przeprowadzenia przewodu doktorskiego lub habilitacyjnego w państwowej szkole wyższej, w państwowej placówce typu naukowo-dydaktycznego lub w państwowym instytucie naukowo-badawczym oraz w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych,
7)
publikacji przekazanych nadzorowi i kontroli innych urzędów i instytucji w myśl odrębnych przepisów.
2.
Wysokość nakładu prac, o których mowa w ust. 1 pkt 6, oraz tryb ich udostępniania ustala kierownik jednostki organizacyjnej, wymienionej w tym przepisie.
§  3.
1.
Prezes Głównego Urzędu wyłączy spod nadzoru i kontroli podręczniki szkolne i pomoce dydaktyczne w zakresie uzgodnionym z Ministrem Oświaty i Wychowania i Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
2.
Prezes Głównego Urzędu może wyłączyć spod nadzoru i kontroli inne formy utrwalania i przekazywania informacji niż wymienione w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Osoba fizyczna, osoba prawna oraz nie mająca osobowości prawnej organizacja i instytucja występująca o uzyskanie zgody na:
1)
rozpowszechnianie druku - jest obowiązana przedstawić do kontroli tekst druku, a następnie gotowe egzemplarze w formie przeznaczonej do rozpowszechniania,
2)
publiczne wykonanie imprezy artystycznej lub rozrywkowej - jest obowiązana zawiadomić Główny Urząd co najmniej na 48 godzin przed generalną próbą o czasie i miejscu tej próby,
3)
rozpowszechnianie utworów i informacji za pomocą radia, telewizji i innych urządzeń - jest obowiązany przedstawić Głównemu Urzędowi tekst utworu albo informacji lub konspekt przy transmisjach bezpośrednich.
2.
Główny Urząd może zwolnić występującego o udzielenie zgody na rozpowszechnianie druku, zapisu, obrazu i słowa, informacji lub na publiczne wykonanie w działalności artystycznej lub rozrywkowej utworu od obowiązku określonego odpowiednio w ust. 1.
3.
Prezes Głównego Urzędu może udzielić zgody na przedstawienie tekstów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w formie maszynopisu, pod warunkiem przyjęcia przez wydawcę odpowiedzialności za zgodność tekstu gotowych egzemplarzy z tekstem maszynopisu.
§  5.
Główny Urząd nie udzieli zgody na rozpowszechnianie druków, zapisów obrazu i słowa oraz na publiczne wykonanie w działalności artystycznej i rozrywkowej utworu, jeżeli byłoby ono szkodliwe dla dobra i interesów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu określi szczegółowy tryb udzielania zgody, o której mowa w § 1.
§  7.
Wydawanie gazety i czasopisma wymaga zezwolenia Głównego Urzędu.
§  8.
1.
Zezwolenie na wydawanie gazety i czasopisma powinno określić w szczególności: tytuł gazety i czasopisma, wydawcę, najwyższy nakład, format, częstotliwość ukazywania się, objętość i sposób wykonania.
2.
Wszelkie zmiany w stosunku do danych określonych w zezwoleniu mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą Głównego Urzędu.
3.
Główny Urząd może z przyczyn określonych w § 5 cofnąć zezwolenie na wydawanie gazety lub czasopisma.
4.
Zezwolenie na wydawanie gazety lub czasopisma traci ważność:
1)
po upływie czasu, na jaki zostało wydane,
2)
w razie niewydawania gazety lub czasopisma przez okres jednego roku, licząc od upływu terminu, w którym powinny się ukazać.
§  9.
1.
Prezes Głównego Urzędu może pozbawić z przyczyn określonych w § 5 gazety, czasopisma i inne druki pochodzenia zagranicznego debitu komunikacyjnego, zakazując sprowadzania ich na obszar Polski Rzeczypospolitej Ludowej w celu rozpowszechniania.
2.
Gazety, czasopisma i inne druki pozbawione debitu komunikacyjnego nie mogą być przewożone przez obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z wyjątkiem czasopism i druków przewożonych zgodnie z umowami o tranzycie.
3.
Pozbawienie debitu komunikacyjnego następuje w drodze ogłoszonego w Monitorze Polskim zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu.
4.
Prezes Głównego Urzędu może udzielić zgody na sprowadzanie i posiadanie - do celów naukowych, publicystycznych i urzędowych - gazet, czasopism i innych druków pozbawionych debitu komunikacyjnego.
§  10.
1.
Zakłady poligraficzne, urządzenia i aparaty wytwarzające publikacje i ilustracje sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym, zakłady wytwarzające pieczątki (stemple) oraz zakłady (punkty) sprzedaży matryc - podlegają rejestracji.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz zarządy centralnych związków spółdzielni i organizacji społecznych, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2, wydadzą w uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu przepisy określające sposób prowadzenia rejestracji, o której mowa w ust. 1, i ewidencji sprzedaży matryc oraz określające dokumentację wykonywanych prac poligraficznych.
3.
Sposób prowadzenia rejestracji, o której mowa w ust. 1, i kontroli zakładów, urządzeń i aparatów będących w posiadaniu osób fizycznych, organizacji społecznych i instytucji nie wymienionych w ust. 2 oraz zasady i tryb udzielania zgody na wykonanie pieczątek (stempli) ustali Prezes Głównego Urzędu.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 marca 1970 r. w sprawie zakresu i trybu sprawowania nadzoru i kontroli przez organy kontroli prasy, publikacji i widowisk (Dz. U. z 1970 r. Nr 6, poz. 50 i z 1972 r. Nr 41, poz. 268).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.13.75

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i tryb sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
Data aktu: 22/04/1975
Data ogłoszenia: 29/04/1975
Data wejścia w życie: 01/07/1975