Uposażenie pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługowych szkół.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1973 r.
w sprawie uposażenia pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługowych szkół.

Na podstawie art. 5, art. 8 ust. 2, art. 10, art. 12 ust. 2 i 3, art. 14, art. 19 i art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługowych zatrudnionych:
1)
w powiatowych i okręgowych zarządach ekonomiczno-administracyjnych szkół utworzonych i działających na podstawie art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115 i z 1972 r. Nr 16, poz. 114), zwanej dalej ustawą,
2)
w państwowych szkołach i w innych państwowych placówkach oświatowych i szkoleniowych, wychowawczych oraz opiekuńczo-wychowawczych, utworzonych i działających na podstawie ustawy,
3)
w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich,
4)
w bibliotekach pedagogicznych i w placówkach poradnictwa wychowawczo-zawodowego,
5)
w zespołach wizytatorów działających w zakresie metodyki przedmiotów,
6)
w ośrodkach szkolenia kursowego i w ośrodkach szkolenia zawodowego.
2.
Przepisów rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 14 i 15, nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w halach maszyn, kierowców i innych pracowników samochodowych oraz pracowników obsługi kotłowni centralnego ogrzewania, jeżeli są wynagradzani według zasad określonych w § 24.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o pracownikach bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługowych, zatrudnionych w jednostkach wymienionych w ust. 1,
2)
o zarządach bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć powiatowe i okręgowe zarządy ekonomiczno-administracyjne szkół,
3)
o szkołach bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze wymienione w ust. 1 pkt 2-4 i 6.
§  2.
1.
Ustala się tabele: stawek uposażenia zasadniczego, stawek dodatku specjalnego oraz stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników, stanowiące załączniki nr 1, 2 i 3 do rozporządzenia.
2.
Szczegółowe zasady stosowania tabel wymienionych w ust. 1, a w szczególności zasady wprowadzania w szkołach stanowisk sekretarzy dyplomowanych, sekretarzy oraz specjalistów w zależności od zadań i struktury organizacyjnej szkół ustala Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego.
3. 1
Za zgodą wojewody (prezydenta miasta wyłączonego z województwa) może być przyznana dyplomowanemu sekretarzowi i dyrektorowi zarządu powiatowego 9 stawka dodatku specjalnego, a dyrektorowi zarządu okręgowego 18 grupa uposażenia zasadniczego.
4.
Pracownikom zajmującym stanowiska określone w załączniku nr 3 pod liczbą porządkową 1, 2 i 9-12 przysługuje dodatek specjalny co najmniej w najniższej stawce przewidzianej dla danego stanowiska. Pracownikom zajmującym stanowiska określone pod liczbą porządkową 3-7 i 13-17 może być przyznany dodatek specjalny.
5.
Minister Oświaty i Wychowania może, w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, uzupełniać tabelę ustaloną w załączniku nr 3 nowymi stanowiskami oraz określać dla tych stanowisk kwalifikacje i zaszeregowanie do grup uposażenia zasadniczego i stawek dodatku specjalnego.
§  3.
1.
Zaszeregowania do odpowiedniej grupy uposażenia zasadniczego i stawki dodatku specjalnego oraz awansowania pracowników do wyższych grup uposażenia i stawek dodatku dokonuje organ uprawniony do zatrudnienia pracownika.
2.
Dyrektora zarządu, jego zastępcę oraz głównego księgowego zarządu zatrudnia bezpośrednio nadrzędny organ administracji szkolnej; pozostałych pracowników zarządu zatrudnia dyrektor zarządu. Pracowników szkół zatrudnia dyrektor szkoły, a pracowników zbiorczych szkół gminnych - gminny dyrektor szkół. Zatrudnienie na stanowisku sekretarza dyplomowanego (kierownika administracyjnego) i głównego księgowego szkoły wymaga uprzedniej zgody bezpośrednio nadrzędnego organu administracji szkolnej.
3.
Pracownikowi, który po raz pierwszy przystępuje do pracy w szkole lub w zarządzie, przyznaje się najniższą grupę uposażenia i stawkę dodatku specjalnego przewidzianą w tabeli dla danego stanowiska, z uwzględnieniem § 2 ust. 4.
4.
W uzasadnionych wypadkach, w szczególności w razie przejścia pracownika z innego zakładu na podstawie porozumienia stron, bezpośrednio nadrzędny organ administracji szkolnej na wniosek dyrektora szkoły lub dyrektora zarządu może wyrazić zgodę na przyznanie nowo zatrudnionemu pracownikowi uposażenia zasadniczego i dodatku specjalnego według grupy i stawki wyższej od określonej w ust. 3, jeżeli pracownik posiada szczególnie wysokie kwalifikacje do wykonywania funkcji związanych z zajmowanym stanowiskiem.
§  4.
1.
Pracownik może awansować w obrębie danego stanowiska nie częściej niż raz na 2 lata o jedną grupę uposażenia zasadniczego lub o jedną stawkę dodatku specjalnego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach o dwie stawki dodatku - w terminach awansowych, tj. 1 stycznia i 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wypadków powołania pracownika na stanowisko kierownicze lub hierarchicznie wyższe od zajmowanego oraz ustalenia uposażenia po okresie próbnym albo po ukończeniu wstępnego stażu pracy lub podwyższenia kwalifikacji przez uzyskanie wykształcenia średniego lub wyższego.
3.
W wypadkach uzasadnionych znacznym rozszerzeniem zakresu powierzonych pracownikowi czynności lub podwyższeniem kwalifikacji zawodowych okres wyczekiwania na awans, o którym mowa w ust. 1, może być skrócony, lecz nie więcej niż o jeden rok.
§  5.
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje uposażenie zasadnicze i dodatek specjalny w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§  6.
1.
Pracownikowi ekonomicznemu lub administracyjnemu, obsługującemu dwie lub więcej szkół pozostających pod jednym kierownictwem, może być przyznane przez bezpośrednio nadrzędny organ administracji szkolnej dodatkowe wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 20% uposażenia zasadniczego, jeżeli obsługa tych szkół zwiększa zakres obowiązków i odpowiedzialności danego pracownika.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wypadków obsługiwania przez pracownika dwóch lub więcej szkół w ramach zakładu zbiorczego.
§  7.
1.
Pracownicy obsługi mogą otrzymywać premie wypłacane z osobowego funduszu płac za terminowe i staranne wykonanie wyznaczonych zadań.
2.
Zadania, za których wykonanie będą przyznawane premie, określa dyrektor w porozumieniu z ogniskiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
3.
Premie wypłaca się miesięcznie po sprawdzeniu wykonania wyznaczonych zadań.
4.
Indywidualna premia nie może być wyższa niż 10% uposażenia zasadniczego.
§  8.
Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej może w uzasadnionych wypadkach wprowadzić dla pracowników szkół dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz określić wysokość i zasady przyznawania tego dodatku.
§  9.
1.
Do czasu pracy pracowników szkół i zarządów stosuje się przepisy dotyczące czasu pracy w urzędach i instytucjach państwowych.
2.
Woźni szkolni i pracownicy spełniający czynności o charakterze pracy fizycznej, z wyjątkiem pracowników, o których mowa w § 10, zatrudnieni w szkołach i zarządach otrzymują wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych według zasad określonych przepisami o czasie pracy w przemyśle i handlu.
§  10.
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach strażnika, dozorcy i portiera przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
za każdą godzinę ponad 8 godzin na dobę lub ponad 6 godzin w sobotę do pełnych 12 godzin na dobę (ponad 46 godzin tygodniowo do 72 godzin tygodniowo) - 110% zasadniczej stawki godzinowej,
2)
za godziny nadliczbowe ponad 12 godzin na dobę oraz za godziny nadliczbowe przypadające w niedziele i święta 200% zasadniczej stawki godzinowej.
2.
Pracownikom wymienionym w ust. 1 przysługuje w tygodniu jeden dzień (pełne 24 godziny) wolny od pracy, z tym że co trzeci tydzień wolny dzień od pracy powinien przypadać w niedzielę.
3.
Za pracę w nocy (pomiędzy godziną 22 a 6 rano) pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu przysługuje niezależnie od dodatków, o których mowa w ust. 1, dodatek w wysokości 15% stawki godzinowej.
§  11.
Godzinową stawkę uposażenia zasadniczego pracowników obsługi oraz pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu oblicza się dzieląc miesięczne uposażenie zasadnicze przez 200.
§  12.
Określone w rozporządzeniu i w przepisach wydanych na jego podstawie uposażenia i inne wynagrodzenia wypłacane z osobowego funduszu płac dla pracowników szkół i zarządów wolne są od podatku od wynagrodzeń i potrąceń na składkę emerytalną.
§  13. 2
(uchylony).
§  14.
1.
Tworzy się fundusz nagród w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac pracowników szkół i zarządów, pozostający w dyspozycji:
1)
kuratorów okręgów szkolnych - dla pracowników bezpośrednio im podporządkowanych szkół i zarządów oraz szkół innych resortów, z wyjątkiem szkół podporządkowanych Ministrowi Górnictwa i Energetyki oraz Ministrowi Komunikacji,
2)
inspektorów szkolnych - dla pracowników podporządkowanych im szkół i zarządów,
3)
Ministra Górnictwa i Energetyki oraz Ministra Komunikacji lub organów przez nich wyznaczonych - dla pracowników szkół podporządkowanych tym ministrom.
2.
W sprawach dotyczących przyznawania nagród organy uprawnione podejmują decyzję po zasięgnięciu opinii właściwej instancji Związku Nauczycielstwa Polskiego.
§  15.
Pracownikowi szkoły lub zarządu zatrudnionemu na czas nieokreślony, z którym rozwiązuje się stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, może być przyznana z planowanego osobowego funduszu płac odprawa w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego. Odprawa może być przyznana pracownikowi, który przed przejściem na emeryturę lub rentę przepracował w szkolnictwie co najmniej 10 lat.
§  16.
1.
Woźny szkolny i starszy woźny szkolny otrzymują umundurowanie za zwrotem 25% kosztów jego zakupu. Szczegółowe zasady dotyczące umundurowania woźnych i starszych woźnych szkolnych określa Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
2.
Pracownikom zatrudnionym w szkołach lub zarządach przysługuje prawo do korzystania z odzieży ochronnej, roboczej i sprzętu ochrony osobistej na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  17.
Pracownik wykonujący dozór i opiekę nad budynkami szkoły, któremu powierzono obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej dla dozorców domowych, może otrzymać w nieruchomości przez niego obsługiwanej mieszkanie służbowe na warunkach określonych przez Ministrów Oświaty i Wychowania oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
§  18.
Pracownikom wykonującym dodatkowo czynności dozorców domowych, palenie w piecach lub inne czynności zlecone służbowo, a nie wchodzące w zakres ich zwykłych obowiązków, przysługuje wynagrodzenie według zasad ustalonych przez Ministra Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego.
§  19.
Od dnia wejścia w życie rozporządzenia pracownikom szkół i zarządów nie przysługują dodatki przewidziane w § 2 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 30 grudnia 1970 r. w sprawie podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent (Monitor Polski Nr 44, poz. 352).
§  20.
1.
Pracownicy szkół zachowują do dnia 31 sierpnia 1975 r. dotychczasowe uprawnienia do korzystania z posiłków bezpłatnych lub za częściową odpłatnością.
2.
Minister Oświaty i Wychowania określi w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy pracownicy szkół będą uprawnieni od dnia 1 września 1975 r. do korzystania z bezpłatnych posiłków.
3.
Pracownicy szkół, którzy utracą z dniem 1 września 1975 r. uprawnienia do korzystania z posiłków bezpłatnych lub za częściową odpłatnością, otrzymają z dniem 1 września 1975 r. odpowiednią podwyżkę uposażenia w ramach obowiązujących zasad uposażenia; wytyczne w tym zakresie wyda Minister Oświaty i Wychowania.
§  21.
1.
Pracownicy wymienieni w § 1 ust. 1, niezależnie od uposażenia i innych wynagrodzeń określonych w rozporządzeniu, mogą otrzymywać świadczenia pieniężne lub w naturze, określone przez Ministra Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego.
2.
Świadczenia pieniężne lub w naturze (ust. 1) według zasad dotychczasowych przysługują do dnia 31 grudnia 1973 r.
§  22.
Pracownicy zatrudnieni w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i w niektórych zakładach wychowawczych otrzymują kwotowy dodatek specjalny za trudną pracę określony odrębnymi przepisami.
§  23.
1.
Pracownicy zatrudnieni w szkołach i w zarządach w dniu wejścia w życie rozporządzenia podlegają zakwalifikowaniu na stanowiska przewidziane w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 stosownie do rodzaju i zakresu wykonywanych czynności oraz posiadanych kwalifikacji; zakwalifikowania dokonuje organ uprawniony do zatrudnienia pracownika po zasięgnięciu opinii właściwego ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego.
2.
Pracownicy nie posiadający w dniu wejścia w życie rozporządzenia kwalifikacji wymaganych na zajmowanych stanowiskach lub też pracownicy, którzy posiadali kwalifikacje zgodnie z przepisami dotychczasowymi albo byli od nich zwolnieni, mogą być - za zgodą organu uprawnionego do zatrudnienia pracowników - zatrudnieni na tych stanowiskach przez okres nie przekraczający 5 lat. Ograniczenie okresu zwolnienia od wymagań kwalifikacyjnych do lat 5 nie odnosi się do osób, które ukończyły 45 lat.
3.
W razie zwolnienia od wymagań kwalifikacyjnych pracownik powinien być zaszeregowany do najniższej grupy uposażenia zasadniczego przewidzianego dla danego stanowiska, z tym że nowe uposażenie zasadnicze wraz z dodatkiem nie może być niższe od dotychczas pobieranego uposażenia netto zwiększonego o dodatek pobierany na podstawie § 2 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 30 grudnia 1970 r. w sprawie podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent.
4.
W uzasadnionych wypadkach pracownicy zwolnieni od wymagań kwalifikacyjnych mogą być awansowani do wyższych stawek płac przewidzianych dla zajmowanego stanowiska, jednak bez prawa awansowania na stanowisko wyższe.
§  24.
1.
Pracownicy obsługi kotłowni centralnego ogrzewania (palacze centralnego ogrzewania, ich pomocnicy) mogą być wynagradzani według zasad obowiązujących dla tej kategorii pracowników w przedsiębiorstwach (zakładach) gospodarki komunalnej.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, mogą otrzymywać nagrody przewidziane w § 14 i odprawy przewidziane w § 15.
§  25.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustala zasady wynagradzania pracowników międzyresortowych, resortowych i branżowych ośrodków dokształcania i doskonalenia kadr.
2.
Minister Oświaty i Wychowania ustala w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego:
1)
zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w placówkach wczasowych dla dzieci i młodzieży,
2)
zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w warsztatach szkolnych i gospodarstwach pomocniczych szkół opierając się na zasadach ustalonych w niniejszym rozporządzeniu albo na zasadach ustalonych dla danej kategorii pracowników w odpowiednich działach gospodarki narodowej.
§  26.
1.
Podwyżki płac na podstawie przepisów rozporządzenia następują w dwóch etapach:
1)
I etap - w dniu 1 września 1973 r.,
2)
II etap - w dniu 1 września 1975 r.
2.
Podwyżki płac, o których mowa w ust. 1, nie są awansem w rozumieniu § 4 ust. 1.
§  27.
Przepisy rozporządzenia dotyczące pracowników szkół stosuje się również do pracowników zatrudnionych w zespołach wizytatorów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5.
§  28.
Uprawnienia zastrzeżone w rozporządzeniu dla Związku Nauczycielstwa Polskiego w stosunku do pracowników należących do innych związków przysługują właściwym związkom.
§  29.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 1958 r. w sprawie uposażenia pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. U. z 1958 r. Nr 52, poz. 251, z 1962 r. Nr 6, poz. 23, z 1965 r. Nr 44, poz. 275 i z 1972 r. Nr 21, poz. 152).
§  30.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1973 r., z wyjątkiem przepisów o funduszu nagród (§ 14) i o odprawach (§ 15), które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA STAWEK UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO

Grupa uposażenia Miesięczna kwota uposażenia zasadniczego w zł
1 1.200
2 1.300
3 1.500
4 1.700
5 1.900
6 2.100
7 2.300
8 2.500
9 2.800
10 3.100
11 3.400
12 3.700
13 4.000
14 4.300
15 4.600
16 5.000
17 5.500
18 6.000

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA STAWEK DODATKU SPECJALNEGO

Stawka dodatku specjalnego Miesięczna kwota dodatku w zł
Tabela A Tabela B Tabela C
1 100 200 300
2 200 300 400
3 300 400 500
4 400 500 600
5 500 600 700
6 600 700 800
7 750 900 1.050
8 900 1.050 1.200
9 1.100 1.300 1.500
10 1.300 - -
11 1.500 - -
1. Pracownicy ekonomiczni i administracyjni szkół lub zarządów, z wyjątkiem pracowników, o których mowa w ust. 2, otrzymują dodatek specjalny według stawek podanych w tabeli A i zasad określonych w § 2 ust. 4 rozporządzenia.

2. Pracownicy ekonomiczni i administracyjni szkół zatrudnieni na stanowiskach wymienionych w poz. 1 i 2 załącznika nr 3 otrzymują dodatek specjalny w szkołach liczących od 601 do 1.200 uczniów w wysokości określonej w tabeli B, a w szkołach liczących ponad 1.200 uczniów w wysokości określonej w tabeli C.

3. Zakład zbiorczy uznaje się za jedną szkołę.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do:
wykształcenia liczby lat praktyki zawodowej grupy uposażenia zasadniczego stawki dodatku specjalnego
1 2 3 4 4 6
1 I. Pracownicy ekonomiczni i administracyjni szkół wyższe oraz Studium Organizacji i Zarządzania w Oświacie 6 6-13 4-8
Sekretarz dyplomowany (kierownik administracyjny)
Główny księgowy wyższe 4 6-12 4-8
średnie 6
2 Sekretarz (kierownik administracyjny) wyższe 4 5-12 2-8
średnie 6 4-11 2-8
3 Specjalista do spraw technicznych lub ekonomicznych wyższe 4 6-12 do 5
4 Samodzielny referent do spraw... wyższe 2 5-10 do 5
średnie 6 4-10 do 3
5 Starszy referent wyższe po wstępnym stażu pracy 3-8 do 3
Starszy księgowy
Starszy magazynier średnie 4
Starszy laborant
Kierownik stołówki
6 Referent średnie po wstępnym stażu pracy 2-6 do 3
Księgowy
Intendent
Laborant
Magazynier
Starsza maszynistka poza halą maszyn umiejętność bezbłędnego pisania na maszynie z szybkością ponad 240 uderzeń na minutę
7 Maszynistka poza halą maszyn umiejętność bezbłędnego pisania na maszynie z szybkością ponad 180 uderzeń na minutę 2-5 do 2
8 Stażysta wyższe - 5-6 -
średnie - 2-3 -
II. Pracownicy ekonomiczni i administracyjni zarządów ekonomiczno-administracyjnych
9 Dyrektor zarządu okręgowego wyższe 8 13-17 9-11
10 Zastępca dyrektora zarządu okręgowego wyższe 8 11-16 6-8
Główny księgowy zarządu okręgowego
11 Dyrektor zarządu powiatowego wyższe 6 8-14 5-8
12 Zastępca dyrektora zarządu powiatowego wyższe 4 5-13 3-7
Główny księgowy zarządu powiatowego średnie 6
13 Specjalista do spraw technicznych lub ekonomicznych wyższe 4 6-13 do 5
Specjalista kierujący zespołem pracowników wyższe 4 do 7
14 Samodzielny referent do spraw... wyższe 2 5-11 do 4
Starszy inspektor średnie 6 4-10 do 4
15 Inspektor wyższe po wstępnym stażu pracy 5-8 do 3
Starszy referent średnie 4 3-8
Starszy księgowy
16 Referent Księgowy średnie po wstępnym stażu pracy 2-6 do 3
Starsza maszynistka poza halą maszyn umiejętność bezbłędnego pisania na maszynie z szybkością ponad 240 uderzeń na minutę
17 Maszynistka poza halą maszyn umiejętność bezbłędnego pisania na maszynie z szybkością ponad 180 uderzeń na minutę 2-5 do 2
18 Stażysta wyższe - 5-6 -
średnie - 2-3 -
19 III. Pracownicy obsługi szkół i zarządów technikum zawodowe i umiejętność konserwacji odpowiednich urządzeń 4 4-11 -
Konserwator maszyn i urządzeń
Konserwator instrumentów muzycznych
20 Starszy rzemieślnik technikum zawodowe 3 3-9 -
zasadnicza szkoła zawodowa i umiejętność wykonywania prac złożonych lub tytuł mistrzowski w zawodzie 5
21 Rzemieślnik (w zawodzie ślusarza, mechanika, elektromechanika, murarza, stolarza, ogrodnika, kucharza itp.) technikum zawodowe po wstępnym stażu pracy 3-7 -
zasadnicza szkoła zawodowa i umiejętność wykonywania prac podstawowych z zakresu danego zawodu lub tytuł robotnika wykwalifikowanego albo tytuł czeladnika w zawodzie - 2-7
Palacz c.o. kurs dla palaczy c.o. -
Starszy woźny szkolny podstawowe 5 lat
Robotnik przy pracy ciężkiej podstawowe -
22 Woźny szkolny, robotnik przy pracy lekkiej, pomoc kucharza, dozorca, pomoc nauczycielki przedszkola, starszy portier, starszy strażnik podstawowe - 1-5 -
23 Szatniarz, portier, sprzątaczka w systemie czasowym, strażnik, goniec podstawowe - 1-3 -
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 2 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. (Dz.U.74.22.131) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1974 r.
2 § 13 uchylony przez § 5 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 1974 r. (Dz.U.74.47.285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.36.214

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługowych szkół.
Data aktu: 24/08/1973
Data ogłoszenia: 14/09/1973
Data wejścia w życie: 14/09/1973, 01/01/1974, 01/09/1973