Określenie warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1973 r.
w sprawie określenia warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne szkół wyższych, samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty naukowo-badawcze i inne jednostki typu naukowo-badawczego mogą uzyskać prawo nadawania stopnia naukowego doktora lub stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, jeżeli w zakresie danych dziedzin nauki i dyscyplin naukowych tworzą środowisko naukowe o odpowiednio wysokim poziomie.
§  2.
1.
Przy ocenie poziomu środowiska naukowego jednostki (placówki) ubiegającej się o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych należy brać pod uwagę:
1)
jej osiągnięcia w pracy naukowej w zakresie danej dziedziny nauki lub dyscypliny naukowej, a szczególnie wartość oryginalnych prac publikowanych lub wykonanych i zastosowanych opracowań technologicznych, projektowych, konstrukcyjnych albo innych o podobnym charakterze dla postępu w nauce i technice,
2)
dorobek naukowy zatrudnionych w jednostce (placówce) nauczycieli akademickich lub pracowników naukowo-badawczych specjalizujących się w dziedzinie nauki lub w dyscyplinach naukowych, w których zakresie mają być nadawane stopnie naukowe,
3)
zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć następującej liczby pracowników reprezentujących dziedzinę nauki lub dyscypliny naukowe, które mają być objęte uprawnieniami:
a)
przy ubieganiu się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora - co najmniej pięciu pracowników z tytułami naukowymi lub ze stopniami naukowymi doktora habilitowanego,
b)
przy ubieganiu się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego - co najmniej dziesięciu pracowników z tytułami naukowymi lub stopniami naukowymi doktora habilitowanego, w tym co najmniej sześciu z tytułami naukowymi,
4)
posiadanie odpowiednich środków, szczególnie w zakresie wyposażenia aparaturowego, zaplecza warsztatowego i księgozbiorów, niezbędnych do dalszego rozwijania prowadzonych badań naukowych.
2.
Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty naukowo-badawcze oraz inne jednostki typu naukowo-badawczego, ubiegające się o prawo nadawania stopni naukowych, powinny mieć rady naukowe o odpowiednim składzie osobowym, zapewniające prawidłową ocenę przedstawianych im prac naukowych.
§  3.
1.
Przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych jednostkom (placówkom) odpowiadającym warunkom wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 1-4 następuje w trybie określonym w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89).
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może nastąpić przyznanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych jednostce (placówce) nie odpowiadającej warunkom wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 3 na podstawie pozytywnej opinii Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych.
§  4.
1.
Uprawnienia do nadawania stopni naukowych mogą być cofnięte w całości albo w zakresie określonych dyscyplin naukowych, jeżeli jednostka (placówka) przestała odpowiadać warunkom, które były podstawą przyznania jej uprawnienia. Cofnięcie uprawnień następuje w trybie określonym w § 3 ust. 1.
2.
Minister nadzorujący jednostkę (placówkę) uprawnioną do nadawania stopni naukowych jest obowiązany zawiadomić Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki o każdej zmianie warunków, które stanowiły podstawę do przyznania tej jednostce (placówce) uprawnień.
3.
Decyzja o cofnięciu uprawnienia powinna równocześnie określać warunki zakończenia rozpoczętych przewodów doktorskich lub habilitacyjnych.
§  5.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk określi szczegółowy tryb przygotowania wniosków o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz rodzaj dokumentacji wymaganej do stwierdzenia warunków, o których mowa w § 2.
§  6.
Wykaz jednostek (placówek) uprawnionych do nadawania stopni naukowych oraz określenie stopni naukowych, które mogą być przez te jednostki (placówki) nadawane, jak również wszystkie zmiany w tym wykazie ogłasza się w Monitorze Polskim.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1966 r. w sprawie określania warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych (Dz. U. z 1966 r. Nr 8, poz. 54 i z 1969 r. Nr 16, poz. 117).
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.25.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.
Data aktu: 08/05/1973
Data ogłoszenia: 23/06/1973
Data wejścia w życie: 23/06/1973