Ławnicy w sądach wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 lipca 1972 r.
w sprawie ławników w sądach wojskowych. *

Na podstawie art. 48 § 5 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 23, poz. 166) zarządza się co następuje:

Rozdział  1.

Wybory ławników.

§  1.
Ławników do sądów wojskowych wybiera się w jednostkach wojskowych na zebraniach organizacyjnych oddzielnie dla żołnierzy:
1)
zawodowych i służby okresowej,
2)
pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
3)
odbywających zasadniczą służbę wojskową.
§  2.
Liczbę ławników określa szef sądu wojskowego stosownie do liczby spraw i posiedzeń sądowych z udziałem ławników.
§  3.
Szef sądu wojskowego co najmniej na trzy miesiące przed upływem kadencji podaje dowódcom garnizonów wojskowych, znajdujących się na obszarze właściwości tego sądu - liczbę ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy powinni być wybrani w danym garnizonie na następną kadencję.
§  4.
Dowódca garnizonu wojskowego ustala liczbę ławników, którzy powinni być wybrani w poszczególnych jednostkach wojskowych wchodzących w skład garnizonu.
§  5.
1.
Dowódca garnizonu wojskowego może zarządzać przeprowadzenie wyboru ławników w poszczególnych jednostkach wojskowych albo łącznie dla kilku jednostek wojskowych wchodzących w skład garnizonu.
2.
W razie zarządzenia wyboru ławników dla kilku jednostek wojskowych dowódca garnizonu ustala termin zebrania i wyznacza przewodniczącego.
3.
Termin zebrania w jednostce wojskowej dla wyboru ławników ustala dowódca tej jednostki, który wyznacza równocześnie przewodniczącego zebrania.
§  6.
1.
Na listę kandydatów na ławników może być wpisany żołnierz po odbyciu co najmniej sześciu miesięcy czynnej służby wojskowej, przodujący w wypełnianiu obowiązków służbowych, w dyscyplinie wojskowej i w pracy społecznej, który daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków ławnika.
2.
Na listę kandydatów na ławników nie mogą być wpisani żołnierze, którzy pełnią służbę w sądach wojskowych, w wojskowych jednostkach organizacyjnych Prokuratury lub w organach wojskowej służby wewnętrznej.
§  7.
1.
Listę kandydatów na ławników ustala dowódca garnizonu przy udziale organów partyjno-politycznych jednostki wojskowej i przedstawiciela Koła Młodzieży Wojskowej.
2.
Kandydatów na ławników pełniących służbę wojskową w kilku jednostkach wojskowych, wchodzących w skład garnizonu, zgłaszają dowódcy tych jednostek w porozumieniu z organizacjami partyjno-politycznymi jednostek i przedstawicielami Kół Młodzieży Wojskowej.
§  8.
Lista kandydatów na ławników ustalona w trybie § 7 powinna zawierać liczbę kandydatów większą co najmniej o 1/4 od liczby ławników, którzy mają być wybrani z danej jednostki wojskowej.
§  9.
1.
Przed przystąpieniem do wyboru przewodniczący zebrania przedstawia każdego kandydata na ławnika, podając jego stopień wojskowy, imię i nazwisko, wykształcenie, organizacje, których jest członkiem, oraz krótką charakterystykę kandydata.
2.
Uczestnikom zebrania przysługuje prawo zgłaszania również innych kandydatów na ławników.
3.
Wyboru ławników dokonuje się w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
4.
Z przebiegu zebrania sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący zebrania.
§  10.
1.
Imienne listy żołnierzy wybranych na ławników przesyła się niezwłocznie po wyborze dowódcom garnizonu oraz ogłasza się je w rozkazie jednostki wojskowej.
2.
Dowódcy garnizonów przekazują imienne listy ławników szefom właściwych sądów.
§  11.
1.
Żołnierze wybrani na ławników składają w sądzie wojskowym uroczyste ślubowanie według roty przewidzianej dla sędziów w terminie ustalonym przez szefa sądu.
2.
Przed złożeniem ślubowania ławników poucza się o ich roli w postępowaniu sądowym oraz o ich prawach i obowiązkach. Datę złożenia ślubowania przez ławnika wpisuje się do listy ławników.
§  12.
Sądy wojskowe prowadzą listy ławników. W listach zamieszcza się dane wymienione w § 9 ust. 1 oraz adnotacje o złożeniu ślubowania, wygaśnięciu mandatu, odwołaniu i skreśleniu z listy ławników.
§  13.
Wybory ławników powinny odbyć się najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem kadencji ławników.
§  14.
1.
Jeżeli liczba ławników zmniejszyła się w stopniu powodującym trudności w działalności sądu, na wniosek szefa sądu przeprowadza się wybory dodatkowe. Przepisy § 2 - 11 stosuje się odpowiednio.
2.
Kadencja ławników wybranych w wyborach dodatkowych trwa do upływu kadencji pozostałych ławników.

Rozdział  2.

Wyznaczanie ławników do udziału w sprawach.

§  15.
1.
Ławnika do udziału w sprawie wyznacza szef sądu, zawiadamiając o tym jednostkę wojskową, w której ławnik pełni służbę wojskową. Zawiadomienie powinno nastąpić co najmniej na pięć dni przed terminem rozprawy lub posiedzenia.
2.
W razie niemożności skierowania ławnika wyznaczonego przez szefa sądu kieruje się do sądu innego ławnika w tym samym lub wyższym stopniu wojskowym; w razie niemożności skierowania innego ławnika jednostka wojskowa zwraca się do dowódcy garnizonu wojskowego, który podejmuje decyzję w sprawie skierowania do sądu ławnika w odpowiednim stopniu wojskowym z innej jednostki wojskowej. O podjętej decyzji należy niezwłocznie powiadomić szefa sądu.
3.
W razie zarządzenia przerwy lub odroczenia rozprawy dowódca jednostki wojskowej kieruje tych samych ławników do udziału w dalszym ciągu rozprawy. Nie obowiązuje wówczas 5-dniowy termin zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
§  16.
1.
Udział ławnika wyznaczonego przez szefa sądu lub posiedzeniu jest obowiązkiem służbowym.
2.
Dowódcy jednostek wojskowych zapewniają terminowe stawiennictwo ławników w sądach.
§  17.
1.
Ławnika nie wyznacza się do udziału w sprawie, jeżeli podlega wyłączeniu z mocy prawa, jak również w sprawie, której przedmiot wchodzi w zakresie jego obowiązków służbowych z tytułu nadzoru, kontroli lub rewizji.
2.
Nie wyznacza się do udziału w sprawie również ławnika, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne albo przed sądem honorowym lub koleżeńskim.
3.
O wszczęciu przeciwko ławnikowi postępowania karnego albo postępowania karnego przed sądem honorowym lub koleżeńskim oraz o zakończeniu tego postępowania jednostka wojskowa zawiadamia szefa sądu.
§  18. 1
(skreślony).

Rozdział  3.

Odwoływanie ławnika.

§  19.
1.
Ławnika, który nie daje rękojmi należytego wykonywania obowiązków, odwołuje zebranie żołnierskie w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów na wniosek dowódcy jednostki wojskowej lub szefa sądu.
2.
Zebranie żołnierskie może odwołać ławnika w szczególności w razie:
1)
nienależytego wykonywania przez niego obowiązków ławnika,
2)
zachowania godzącego w powagę sądu.
3.
Do czasu odwołania ławnika nie wyznacza się go do udziału w rozprawach i posiedzeniach.
4.
Odwołanie ławnika ogłasza się w rozkazie jednostki wojskowej.
§  20.
O wygaśnięciu mandatu ławnika oraz o odwołaniu ławnika jednostka wojskowa zawiadamia szefa sądu.
§  21.
W razie wygaśnięcia mandatu lub odwołania ławnika szef sądu skreśla go z listy ławników.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  22.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 listopada 1953 r. w sprawie wyznaczania ławników w sądach wojskowych.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 1 stycznia 1998 r. rozporządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz.U.97.117.753), nie dłużej jednak niż do dnia 2 lipca 1998 r. - zobacz art. 78 powołanej ustawy.
1 § 18 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1995 r. (Dz.U.95.92.459) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1995 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.28.202

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ławnicy w sądach wojskowych.
Data aktu: 01/07/1972
Data ogłoszenia: 20/07/1972
Data wejścia w życie: 20/07/1972