Obowiązek zgłaszania i zwalczania posocznicy karpi u ryb.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 5 grudnia 1970 r.
w sprawie obowiązku zgłaszania i zwalczania posocznicy karpi u ryb. *

Na podstawie art. 17 lit. f), art. 29 lit. a) i art. 109 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1927 r. Nr 77, poz. 673 i Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245, z 1948 r. Nr 49, poz. 373 i z 1951 r. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych, podlegających obowiązkowi zgłaszania w myśl art. 20 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. Nr 77, poz. 673 z późniejszymi zmianami) włącza się posocznicę karpi u ryb.
§  2.
Osoby fizyczne i prawne oraz państwowe jednostki organizacyjne, w których faktycznym władaniu znajdują się stawy, jeziora, rzeki i inne zbiorniki wodne, zwane dalej zbiornikami wodnymi, w razie wystąpienia u ryb objawów posocznicy karpi lub podejrzenia o tę chorobę, równocześnie ze zgłoszeniem o tym właściwemu do spraw weterynarii organowi prezydium powiatowej rady narodowej obowiązane są, do czasu przyjazdu powiatowego lekarza weterynarii:
1)
zaniechać spuszczania wody ze zbiorników wodnych o nieprzepływowej wodzie,
2)
zaniechać wyławiania ryb żywych,
3)
zebrane lub wyłowione ryby śnięte ze zmianami chorobowymi przechować w miejscu odosobnionym w celu okazania ich powiatowemu lekarzowi weterynarii.
§  3.
1.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej, otrzymawszy zgłoszenie (§ 2) lub wiadomości z innych źródeł o wystąpieniu posocznicy karpi u ryb albo o podejrzeniu istnienia tej choroby, niezwłocznie zbada i ustali przez powiatowego lekarza weterynarii na miejscu:
1)
kiedy i jakie zauważono pierwsze objawy chorobowe,
2)
czy w czasie ostatnich 3 miesięcy przed zauważeniem objawów chorobowych, wzbudzających podejrzenie o posocznicę karpi:
a)
wprowadzono z zewnątrz ryby do zbiorników wodnych, a jeżeli tak, to kiedy i skąd,
b)
wywożono na zewnątrz ryby, a jeżeli tak, to kiedy i dokąd.
2.
Powiatowy lekarz weterynarii, działając wspólnie z właściwym zakładem higieny weterynaryjnej, przeprowadzi badanie ryb śniętych i chorych oraz podejrzanych o posocznicę karpi.
§  4.
1.
W razie stwierdzenia przez powiatowego lekarza weterynarii u ryb posocznicy karpi właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej uzna zbiornik wodny za obszar zakażony posocznicą karpi, a ponadto w granicach, w jakich to okaże się potrzebne w celu zapobieżenia szerzeniu się tej choroby, wydaje decyzję:
1)
nakazującą zniszczenie ryb śniętych, wykazujących zmiany chorobowe,
2)
zakazującą wynoszenia tarlaków oraz materiału zarybieniowego z zakażonego obszaru wodnego do innych zbiorników wodnych,
3)
zakazującą używania sprzętu rybackiego, który był używany na obszarze wodnym zakażonym posocznicą karpi, bez uprzedniego dokładnego oczyszczenia i odkażenia,
4)
nakazującą dokonanie zabiegów, mających na celu zlikwidowanie posocznicy karpi.
2.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej w uzasadnionych wypadkach może zezwolić na przenoszenie tarlaków i materiału zarybieniowego poza obszar wodny zakażony posocznicą karpi.
3.
Powiatowy lekarz weterynarii sprawdza wykonanie decyzji określonej w ust. 1.
§  5.
O stwierdzeniu posocznicy karpi u ryb powiatowy lekarz weterynarii zawiadamia powiatowych lekarzy weterynarii sąsiednich powiatów i wojewódzkiego lekarza weterynarii, jeżeli zaś zbiorniki wodne, w których wystąpiły u ryb objawy posocznicy karpi, zagrażają zdrowiu ludzi - także właściwego terenowo powiatowego inspektora sanitarnego.
§  6.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej uznaje posocznicę karpi u ryb za wygasłą po zlikwidowaniu tej choroby na danym obszarze wodnym. Równocześnie organ ten uchyla wydaną decyzje o zakazie wynoszenia tarlaków oraz materiału zarybieniowego do innych zbiorników wodnych (§ 4 ust. 1 pkt 2).
§  7.
O uznaniu posocznicy karpi u ryb za wygasłą powiatowy lekarz weterynarii zawiadamia powiatowych lekarzy weterynarii sąsiednich powiatów i wojewódzkiego lekarza weterynarii oraz właściwego terenowo powiatowego inspektora sanitarnego w wypadku, gdy był on zawiadomiony o stwierdzeniu posocznicy karpi u ryb (§ 5).
§  8.
Przepisy rozporządzenia, dotyczące właściwych do spraw weterynarii organów prezydiów powiatowych rad narodowych, mają również zastosowania do organów weterynarii prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 lipca 1937 r. o włączeniu posocznicy karpi do chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania tej choroby (Dz. U. Nr 57, poz. 455).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.
*Z dniem 15 grudnia 1997 r. rozporządzenie utraciło moc, na podstawie art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U.97.60.369), w zakresie w jakim jest sprzeczne z tą ustawą.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.30.256

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek zgłaszania i zwalczania posocznicy karpi u ryb.
Data aktu: 05/12/1970
Data ogłoszenia: 28/12/1970
Data wejścia w życie: 01/01/1971