Zasady i tryb postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1968 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Na podstawie art. 4a ust. 2 i art. 9 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. z 1958 r. Nr 35, poz. 154, z 1959 r. Nr 27, poz. 170 i z 1968 r. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia otwartej opieki zdrowotnej, nie wyłączając przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych, wystawiają pracownikom zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, zwane dalej zaświadczeniami, z zastrzeżeniem ust. 3, jednorazowo na okres nie dłuższy niż trzy dni, a łącznie nie więcej niż na dziewięć dni.
2.
W razie dalszej niezdolności do pracy po upływie okresu wymienionego w ust. 1 zaświadczenia wystawia się według zasad określonych w przepisach o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.
3.
Zakłady otwartej opieki zdrowotnej przeznaczone dla ogółu ludności mogą wystawiać zaświadczenia pracownikom nieobłożnie chorym, objętym opieką zdrowotną przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych, tylko na jeden dzień. Na dalsze okresy niezdolności do pracy zaświadczenia wystawia właściwa przychodnia przyzakładowa lub międzyzakładowa, w granicach określonych w ust. 1.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa w drodze rozporządzenia przypadki szczególne, w których zaświadczenia mogą być wystawiane na okresy dłuższe niż wymienione w ust. 1 i 3.
§  2.
1.
Każde zaświadczenie, wystawione z powodu choroby pracownika lub dla zapewnienia przez pracownika opieki w domu choremu członkowi rodziny, powinno być doręczone zakładowi pracy nie później niż następnego dnia po dniu wystawienia, a w ciągu dwóch dni po dniu wystawienia, jeżeli pracownik mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i w miejscu zamieszkania pracownika nie ma placówki pocztowej.
2.
Zaświadczenie doręcza pracownik osobiście, przez inne osoby lub pocztą. W razie doręczenia przez pocztę za datę doręczenia uważa się datę stempla pocztowego.
3.
O przyjęciu pracownika na leczenie do zakładu zamkniętej opieki zdrowotnej zakład ten zawiadamia niezwłocznie zakład pracy telefonicznie, pocztą lub w inny sposób.
4.
W razie odsunięcia pracownika od wykonywania pracy albo poddania przymusowej hospitalizacji lub izolacji z powodu podejrzenia o chorobę zakaźną lub o zakażenie, decyzję o tym przesyła niezwłocznie zakładowi pracy osoba, która wydała taką decyzję.
§  3.
1.
Pracownikowi, który nie doręczył zakładowi pracy zaświadczenia w terminie określonym w § 2 ust. 1, obniża się o 25% kwotę zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy do dnia doręczenia zaświadczenia.
2.
Kierownik zakładu pracy może uznać za usprawiedliwione i nie powodujące skutków wymienionych w ust. 1 doręczenie zaświadczenia po terminie określonym w § 2 ust. 1, nie później jednak niż w ciągu 2 dni po tym terminie, jeżeli pracownik był obłożnie chory i w tym czasie nie było domowników lub brak było innej osoby, która mogłaby doręczyć zaświadczenie zakładowi pracy lub przesłać je pocztą.
§  4.
1.
Sprawy dotyczące nieobecności w pracy na podstawie zaświadczeń prowadzi w zakładzie pracy komórka spraw osobowych lub inna komórka (stanowisko pracy) wyznaczona przez kierownika zakładu pracy.
2.
Do zadań komórki (stanowiska pracy), o której mowa w ust. 1, należy w szczególności:
1)
przyjmowanie zaświadczeń (§ 2 ust. 1 i 2) oraz zawiadomień, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4,
2)
niezwłoczne zawiadamianie kierowników właściwych komórek organizacyjnych o nieobecności pracownika w pracy na podstawie zaświadczenia,
3)
przekazywanie przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej do zarejestrowania zaświadczeń, wystawianych przez inne zakłady opieki zdrowotnej,
4)
występowanie z wnioskami do kierownika zakładu pracy w sprawie sankcji wymienionych w § 3 w stosunku do pracowników, którzy nie doręczyli zaświadczeń w ustalonych terminach,
5)
prowadzenie analizy nieobecności w pracy i ich przyczyn oraz przedkładanie wniosków co najmniej raz w miesiącu kierownikowi zakładu pracy,
6)
systematyczne organizowanie kontroli pracowników nieobecnych w pracy na podstawie zaświadczeń oraz w wyniku przeprowadzonych kontroli występowanie z odpowiednimi wnioskami do kierownika zakładu pracy,
7)
ustalanie przyczyn nieobecności w pracy pracownika, który nie powiadomił zakładu pracy o powodach niestawienia się do pracy.
§  5.
1.
Kierownicy zakładów pracy przeprowadzają raz na pół roku szczegółową analizę absencji chorobowej i w wyniku tej analizy podejmują właściwe środki zmierzające do usuwania przyczyn powodujących zachorowania pracowników.
2.
Analizę, o której mowa w ust. 1, kierownik zakładu pracy przeprowadza wspólnie z kierownikiem przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej, jeżeli pracownicy tego zakładu objęci są opieką zdrowotną takiej przychodni.
§  6.
Jeżeli z powodu warunków pracy nieodpowiednich dla pracownika ze względu na jego stan zdrowia pracownik ten często zapada na zdrowiu i opuszcza pracę, kierownik zakładu pracy ma obowiązek z zachowaniem obowiązujących przepisów:
1)
przesunąć pracownika do innej pracy stosownej do jego stanu zdrowia, a w razie braku takiej pracy
2)
poczynić starania o zapewnienie pracownikowi odpowiedniej pracy w innym zakładzie pracy.
§  7.
1.
W razie uzasadnionego podejrzenia co do zasadności zaświadczenia kierownik zakładu pracy przedkłada to zaświadczenie kierownikowi przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej, a jeżeli przy zakładzie pracy nie działa taka przychodnia - kierownikowi przychodni, w której zaświadczenie zostało wystawione, i występuje o zbadanie pracownika przez innego lekarza i ustalenie, czy zaświadczenie zgodne jest ze stanem zdrowia pracownika.
2.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonego badania (ust. 1) lekarz uznał, że okres niezdolności do pracy podany w zaświadczeniu nie znajduje uzasadnienia w stanie zdrowia pracownika, powinien zmienić orzeczenie, skracając odpowiednio do stanu zdrowia uprzednio orzeczony okres niezdolności do pracy, o czym należy zawiadomić kierownika przychodni, w której zaświadczenie zostało wystawione, i kierownika zakładu pracy.
§  8.
1.
Kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy należy do podstawowych obowiązków kierowników komórek organizacyjnych wszystkich szczebli resortu zdrowia i kierowników zakładów społecznych służby zdrowia, które wystawiają zaświadczenia. Przy wykonywaniu kontroli współdziałają organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa zasady przeprowadzania kontroli oraz w porozumieniu z Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasady współdziałania w tym zakresie organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasady i terminy sprawozdawczości.
§  9.
Jeżeli zostało stwierdzone, że zaświadczenie zostało wystawione niezgodnie z wynikami badania, kierownik przychodni, w której zostało wystawione zaświadczenie, obowiązany jest zastosować odpowiednie środki i zawiadomić o tym kierownika jednostki nadrzędnej.
§  10.
Kierownicy jednostek nadrzędnych czuwają nad prawidłowym załatwieniem w nadzorowanych zakładach pracy i w zakładach społecznych służby zdrowia spraw określonych w rozporządzeniu i w razie niestosowania trybu i zasad ustalonych w tych przepisach wyciągają odpowiednie konsekwencje służbowe w stosunku do kierowników tych zakładów.
§  11.
Zakłady pracy podadzą niezwłocznie do wiadomości pracowników treść przepisów dotyczących doręczania zaświadczeń o ich niezdolności do pracy w sposób przyjęty w zakładzie oraz o środkach stosowanych w razie naruszenia w tych przepisów.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1963 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad i trybu przeprowadzania kontroli pracowników zwalnianych od pracy na podstawie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 58, poz. 312).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z upływem siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.3.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.
Data aktu: 24/01/1968
Data ogłoszenia: 27/01/1968
Data wejścia w życie: 04/02/1968