Obowiązek stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych.

USTAWA
z dnia 13 czerwca 1967 r.
o obowiązku stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych.

W celu zapewnienia odpowiedniego wzrostu produkcji rolnej poprzez stosowanie nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych o niskim poziomie gospodarowania stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Wprowadza się obowiązek stosowania na użytkach rolnych minimalnych dawek nawozów mineralnych - azotowych, fosforowych i potasowych, zwanych dalej "nawozami mineralnymi".
2.
Obowiązkowi określonemu w ust. 1 podlegają właściciele (posiadacze) indywidualnych gospodarstw rolnych o obszarze:
1)
dwóch lub więcej hektarów przeliczeniowych gruntów ornych lub
2)
dwóch lub więcej hektarów fizycznych trwałych użytków zielonych zmeliorowanych oraz trwałych użytków zielonych nie zmeliorowanych klasy I, II i III, lub
3)
trzech albo więcej hektarów łącznie użytków rolnych określonych w pkt 1 i 2.
3.
Ustalenie obszaru gruntów ornych w hektarach przeliczeniowych następuje według zasad stosowanych przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw zbóż.
4.
Minister Rolnictwa może w drodze rozporządzenia rozciągnąć obowiązek stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych również na właścicieli (posiadaczy) indywidualnych gospodarstw rolnych o obszarze mniejszym niż określony w ust. 2.
Art.  2.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) po zasięgnięciu opinii prezydiów powiatowych (miejskich miast stanowiących powiaty, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych ustalą rejony, które będą objęte obowiązkiem stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych.
2.
Prezydia powiatowych (miejskich miast stanowiących powiaty, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych po zasięgnięciu opinii stacji chemiczno-rolniczych ustalają dla poszczególnych rejonów wysokość minimalnych dawek nawozów mineralnych na 1 hektar użytków rolnych.
3.
Prezydia gromadzkich (miejskich) rad narodowych oraz rad narodowych osiedli mogą w zależności od lokalnych warunków gospodarczych obniżać ustalone dla danego rejonu minimalne dawki nawozów mineralnych, nie więcej jednak niż o 20%.
4.
Minister Rolnictwa określi:
1)
warunki, w jakich prezydia rad narodowych mogą wprowadzać obowiązek stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych,
2)
zasady i tryb postępowania przy ustalaniu minimalnych dawek nawozów mineralnych.
Art.  3.
1.
Ilość nawozów mineralnych, jaką należy stosować w poszczególnych gospodarstwach rolnych, ustala się w zależności od liczby hektarów przeliczeniowych gruntów ornych, wchodzących w skład poszczególnych gospodarstw, oraz liczby hektarów fizycznych zmeliorowanych trwałych użytków zielonych i nie zmeliorowanych trwałych użytków zielonych klasy I, II i III.
2.
Ilość nawozów mineralnych w czystym składniku, jakie należy zastosować w poszczególnych gospodarstwach rolnych w danym roku gospodarczym, ustala w drodze decyzji biuro gromadzkiej rady narodowej bądź właściwy do spraw rolnych organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla.
3.
Decyzje, o których mowa w ust. 2, doręcza się zainteresowanym właścicielom (posiadaczom) gospodarstw rolnych lub zawiadamia się ich o wydaniu tych decyzji w sposób przyjęty w danej miejscowości, a następnie ogłasza się je przez wywieszenie w lokalu organu administracji, który te decyzje wydał, na okres 14 dni. Z chwilą upływu tego okresu decyzje uważa się za doręczone.
Art.  4.
1.
Rada Ministrów określi zakres i zasady pomocy finansowej Państwa w postaci kredytów bankowych dla właścicieli (posiadaczy) indywidualnych gospodarstw rolnych na zakup nawozów w ramach obowiązku stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych.
2.
Prezydia powiatowych (miejskich miast stanowiących powiaty, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych zapewnią gospodarstwom rolnym w rejonach objętych obowiązkiem stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych:
1)
możliwość nabycia niezbędnej ilości nawozów mineralnych,
2)
odpowiedni instruktaż agrotechniczny dotyczący racjonalnego stosowania nawozów mineralnych w oparciu o dane określające odczyn i zasobność gleb.
Art.  5.

Minister Rolnictwa określi w drodze rozporządzenia sposób stwierdzania wywiązania się z obowiązku stosowania nawozów mineralnych w ustalonej ilości (art. 3 ust. 2).

Art.  6.
1.
Właściciel (posiadacz) gospodarstwa rolnego, który nie wykonał w całości lub w części obowiązku zastosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych, obowiązany jest wpłacić na rachunek prezydium właściwej rady narodowej kwotę, odpowiadającą 80% wartości nie wykupionej ilości tych nawozów, obliczonej według średniej krajowej ceny 1 kg czystego składnika nawozów mineralnych - jeżeli gospodarstwo podlega obowiązkowi dostawy zbóż, a 100% tej wartości - jeżeli gospodarstwo nie jest objęte obowiązkiem dostawy zbóż. Średnią cenę krajową 1 kg czystego składnika nawozów mineralnych ustala Minister Rolnictwa.
2.
Wysokość kwoty do wpłaty (ust. 1) ustala biuro gromadzkiej rady narodowej lub właściwy do spraw rolnych organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej albo rady narodowej osiedla i wzywa zobowiązanego do uiszczenia należności w terminie dwóch tygodni od daty wezwania. Nie uiszczone w terminie należności podlegają ściągnięciu stosownie do przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
3.
Kwoty pobrane za niewykonanie obowiązku stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych przelewa się na fundusz gromadzki, a w miastach i osiedlach, w których utworzony został fundusz miejski bądź osiedlowy - na ten fundusz.
4.
Minister Rolnictwa może określić szczególne przypadki, w których właściciele (posiadacze) gospodarstw rolnych będą mogli być zwolnieni przez organ określony w ust. 2 od obowiązku wpłacenia kwoty, o której mowa w ust. 1.
Art.  7.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia wprowadzić obowiązek stosowania także nawozów wapniowych, ustalając zarazem tryb określania gospodarstw, których właściciele (posiadacze) będą podlegali temu obowiązkowi, zasady i tryb określania wysokości dawek tych nawozów na 1 ha oraz sposób stwierdzania wywiązania się z wymienionego obowiązku i jego egzekucji.

Art.  8.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.23.109

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Obowiązek stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych.
Data aktu: 13/06/1967
Data ogłoszenia: 19/06/1967
Data wejścia w życie: 19/06/1967