Określenie warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1966 r.
w sprawie określenia warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. Nr 14, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Wydziały i inne jednostki organizacyjne szkół wyższych, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty naukowo-badawcze oraz samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego mogą uzyskać prawo nadawania stopnia naukowego doktora lub stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, jeżeli w zakresie określonych dziedzin nauki lub dyscyplin naukowych tworzą środowisko o odpowiednio wysokim poziomie naukowym.
§  2. 2
1.
Przy ocenie poziomu środowiska naukowego instytucji ubiegającej się o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych należy brać pod uwagę:
1)
jej osiągnięcia w pracy naukowej w zakresie określonej dziedziny nauki lub dyscypliny naukowej, a szczególnie wartość oryginalnych prac publikowanych lub wykonanych i zastosowanych opracowań technologicznych, projektowych, konstrukcyjnych oraz innych o podobnym charakterze dla postępu w nauce i technice,
2)
dorobek naukowy zatrudnionych w instytucji pracowników naukowo-dydaktycznych lub naukowo-badawczych specjalizujących się w dziedzinie nauki lub w zakresie dyscypliny naukowej, które mają być objęte uprawnieniami,
3)
autorytet naukowy organu, mającego nadawać stopnie naukowe, uzasadniony jego składem osobowym,
4)
zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć następującej liczby pracowników reprezentujących dziedzinę nauki lub dyscypliny naukowe, które mają być objęte uprawnieniami:
a)
przy ubieganiu się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora - co najmniej pięciu pracowników z tytułami naukowymi lub ze stopniami naukowymi doktora habilitowanego albo zajmujących stanowiska docentów lub samodzielnych pracowników naukowo-badawczych, a posiadających stopień naukowy doktora,
b)
przy ubieganiu się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego - co najmniej dziesięciu pracowników z tytułami naukowymi lub ze stopniami naukowymi doktora habilitowanego, w tym co najmniej sześciu z tytułami profesora zwyczajnego lub profesora nadzwyczajnego,
5)
posiadanie odpowiednich środków, szczególnie w zakresie wyposażenia aparaturowego, zaplecza warsztatowego i księgozbiorów, niezbędnych do dalszego rozwijania prowadzonych badań naukowych.
2.
Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty naukowo-badawcze ubiegające się o prawo nadawania stopni naukowych powinny posiadać rady naukowe o odpowiednim składzie osobowym, zapewniającym prawidłową ocenę przedkładanych im prac. Oceny składu osobowego dokonuje Główna Komisja Kwalifikacyjna przy Polskiej Akademii Nauk.
§  3.
1.
Przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych instytucjom odpowiadającym warunkom wymienionym w § 2 pkt 1-5 następuje w trybie określonym w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. Nr 14, poz. 101) po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego lub odpowiednio Głównej Komisji Kwalifikacyjnej działającej przy Polskiej Akademii Nauk.
2.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych może nastąpić przyznanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych instytucji nie odpowiadającej warunkowi wymienionemu w § 2 pkt 4, na podstawie pozytywnej opinii Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego lub odpowiednio Prezydium Głównej Komisji Kwalifikacyjnej działającej przy Polskiej Akademii Nauk, wydanej w formie uchwały powziętej w trybie przewidzianym w regulaminach działania tych organów.
§  4.
1.
Uprawnienia do nadawania stopni naukowych mogą być cofnięte w całości albo w zakresie określonych dyscyplin naukowych, jeżeli instytucja przestała odpowiadać warunkom, które były podstawą przyznania jej uprawnienia. Przepis § 3 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Decyzja o cofnięciu uprawnienia powinna równocześnie określać warunki zakończenia rozpoczętych przewodów doktorskich lub habilitacyjnych.
§  5.
Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk określi szczegółowy tryb przygotowywania wniosków o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz rodzaj dokumentacji wymaganej do stwierdzenia warunków, o których mowa w § 2.
§  6.
Wykaz instytucji uprawnionych do nadawania stopni naukowych oraz określenie stopni naukowych, które mogą być przez te instytucje nadawane, jak też wszystkie zmiany w tym wykazie ogłasza się w Monitorze Polskim.
§  7.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1959 r. w sprawie warunków uprawniających szkoły wyższe, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty istniejące poza szkołami wyższymi do nadawania stopni naukowych (Dz. U. Nr 35, poz. 218),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie uprawnień akademii wojskowych w zakresie nadawania stopni naukowych oraz warunków nadawania tych stopni (Dz. U. z 1960 r. Nr 46, poz. 276 i z 1964 r. Nr 14, poz. 79).
2.
Wydziały szkół wyższych oraz inne jednostki organizacyjne szkół wyższych, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty naukowo-badawcze, które na podstawie przepisów dotychczasowych uzyskały prawo nadawania stopni naukowych, zachowują to prawo.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk oraz wszystkim zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 1969 r. (Dz.U.69.16.117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 1969 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 maja 1969 r. (Dz.U.69.16.117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 1969 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.8.54

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.
Data aktu: 08/02/1966
Data ogłoszenia: 03/03/1966
Data wejścia w życie: 03/03/1966