Utworzenie Słowińskiego Parku Narodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 września 1966 r.
w sprawie utworzenia Słowińskiego Parku Narodowego.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza, sie co następuje:
§  1.
Tworzy się Słowiński Park Narodowy o obszarze około 18.069 ha, zwany dalej "Parkiem", położony w powiecie słupskim, w województwie koszalińskim i w powiecie lęborskim, w województwie gdańskim.
§  2.
1.
W skład Parku wchodzą:
1)
obszary objęte ochroną rezerwatową o powierzchni około 18.056 ha,
2)
obszary włączone dla celów administracyjnych Parku o powierzchni około 12.60 ha.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi szczegółowo granice i obszar Parku, jak również ograniczenia i nakazy obowiązujące na tych obszarach odpowiednio do przedmiotów i zadań ochrony przyrody.
§  3.
1.
Na obszarze Parku określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 wszelkie działania oraz wszelkie czynności gospodarcze, ich charakter, zakres i sposób wykonywania muszą być ściśle dostosowane do potrzeb i celów ochrony przyrody.
2.
Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów będących pod zarządem Gdańskiego Urzędu Morskiego i Koszalińskiego Urzędu Morskiego mogą być zastosowane tylko w zakresie, w jakim nie jest to sprzeczne z zadaniami ochrony brzegów i bezpieczeństwa żeglugi.
3.
Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów zabudowanych i pozostających pod uprawą rolną, łąkową, pastwiskową lub gospodarką rybacką nie dotyczą czynności gospodarczych, których wykonywanie konieczne jest ze względu na racjonalne użytkowanie tych terenów. Od decyzji dyrektora Parku w sprawach uznania czynności gospodarczych za konieczne ze względu na użytkownie terenu służy odwołanie do właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Poszczególne części obszaru Parku objęte ochroną rezerwatową podlegają ochronie ścisłej (rezerwaty ścisłe) lub ochronie częściowej (rezerwaty częściowe). W skład rezerwatów nie wchodzą tereny zabudowane lub pozostające pod uprawą rolną, łąkową albo pastwiskową.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego dokonuje podziału obszaru, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na podlegający ochronie ścisłej lub ochronie częściowej oraz określi zasady, środki i sposoby stosowania ochrony ścisłej i ochrony częściowej.
§  5.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi ograniczenia obowiązujące na obszarze Parku w zakresie gospodarki wodnej i rybackiej, wydobywania torfu, uprawy terenów, polowania i turystyki.
2.
Na obszarach objętych ochroną ścisłą w granicach jezior Łebsko i Gardno oraz rzek i kanałów gospodarka rybacka nie podlega żadnym ograniczeniom.
§  6.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wyda przepisy przewidziane w § 2 ust. 2, § 4 ust. 2 i § 5 ust. 1 w porozumieniu z Ministrami: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Handlu Wewnętrznego, Komunikacji, Obrony Narodowej, Rolnictwa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Żeglugi oraz z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, Prezesem Centralnego Urzędu Geologii i Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
§  7.
1.
Zarząd Parku sprawuje dyrektor Parku, powołany przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2.
Zakres działania dyrektora Parku określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3.
Organem doradczym dyrektora Parku w zakresie zarządzania Parkiem jest Rada Słowińskiego Parku Narodowego, powołana przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, który określi jej skład, organizację i zakres działania.
§  8.
Upoważniony personel Parku ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym za wykroczenia popełnione na obszarze określonym w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  9.
1.
Wydatki związane z działalnością administracyjną Parku pokrywane są z budżetu centralnego.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może wprowadzić obowiązek opłat za korzystanie z urządzeń Parku.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024