Utworzenie miast Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim i Ruciane-Nida w powiecie piskim, województwie olsztyńskim oraz zmiana granic niektórych miast w województwach białostockim, katowickim, kieleckim i olsztyńskim.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1965 r.
w sprawie utworzenia miast Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim i Ruciane-Nida w powiecie piskim, województwie olsztyńskim oraz w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach białostockim, katowickim, kieleckim i olsztyńskim. *

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z osiedla Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim tworzy się miasto Lędziny w tymże powiecie i województwie.
§  2.
Z obszaru osiedla Ruciane w powiecie piskim, województwie olsztyńskim tworzy się miasto Ruciane-Nida w tymże powiecie i województwie.
§  3.
W województwie białostockim wyłącza się:
1)
z miasta Gołdap w powiecie gołdapskim obszar miejscowości Konikowo i włącza się go do gromady Skocze w tymże powiecie i województwie,
2)
z gromady Hornostaje w powiecie monieckim:
a)
część obszaru wsi Świerzbienie o powierzchni 26,296 ha obejmującą działki nr 45, 46/1, 46/2, 47/1-47/4, 47/7-47/11, 47/13, 47/14, 48/2-48/15, 48/17-48/32, 49/1, 49/3-49/5, 50, 51/1, 58/1,
b)
część obszaru wsi Zblutowo o powierzchni 48,391 ha obejmującą działki nr 27/1, 30-36, 37/3, 37/4, 38, 39/1, 39/3-39/5, 40, 41/4, 41/5, 53/2, 55/2

i włącza się je do miasta Mońki w tymże powiecie i województwie.

§  4.
1.
Z gromady Sarnów w powiecie będzińskim, województwie katowickim wyłącza się kolonię Kostury o powierzchni 10,29 ha i włącza się ją do miasta Ząbkowice w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Ząbkowice na odcinku gromady Sarnów biegnie od kamienia granicznego oznaczonego liczbą 1.048, położonego na granicy miasta Dąbrowa Górnicza i gromady Sarnów, w kierunku północno-wschodnim wzdłuż północno-zachodniej granicy parcel gruntowych nr 637/2, 642/2 do kamienia granicznego oznaczonego liczbą 433, położonego na granicy gromad Sarnów i Ujejsce.
§  5.
Do miasta Sandomierza w powiecie sandomierskim, województwie kieleckim włącza się z gromady Gierlachów w tymże powiecie enklawę gruntów wsi Kamień Plebański o powierzchni 13 ha.
§  6.
1.
Z gromady Braniewo w powiecie braniewskim, województwie olsztyńskim wyłącza się części obszarów: wsi Rogity o powierzchni 7 ha, państwowego gospodarstwa rolnego Józefowo o powierzchni 7 ha, państwowego gospodarstwa rolnego Elżbiecin o powierzchni 10 ha, kolonii Braniewo o powierzchni 94 ha oraz rezerwę Państwowego Funduszu Ziemi o powierzchni 333 ha i włącza się je do miasta Braniewa w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Braniewa i gromady Braniewo biegnie od północno-zachodniego narożnika ogrodzenia cmentarza wojskowego w kierunku południowo-wschodnim linią prostą długości 200 m, załamuje się w kierunku północno-wschodnim i biegnie linią prostą około 200 m, następnie przez grunty państwowego gospodarstwa rolnego Elżbiecin linią przecięcia długości około 220 m do zetknięcia się z granicą gruntów stanowiących rezerwę Państwowego Funduszu Ziemi; od tego punktu granica skręca na południowy zachód i biegnie wschodnią granicą gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Elżbiecin do jej zetknięcia się z drogą polną; w tym punkcie granica skręca na wschód i biegnie północnym brzegiem drogi polnej do zetknięcia się z drogą państwową Braniewo-Zawierz, przecina ją i biegnie zachodnią granicą gruntów wsi Zawierz początkowo w kierunku północnym, następnie wschodnim do starego koryta rzeki Pasłęki i środkiem tego koryta do zetknięcia się z linią przedłużenia na wschód południowej granicy gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Rudłowo; od tego punktu granica biegnie południową granicą gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Rudłowo, a następnie ich zachodnią granicą do jej zetknięcia się z dotychczasową granicą miasta biegnącą wzdłuż północnej granicy torów linii kolejowej Elbląg-Zdrój-Braniewo; w tym punkcie granica skręca na wschód i biegnie północną granicą torów kolejowych do rzeki Pasłęki i dalej w kierunku wschodnim i północnym granicą torów kolejowych do ich rozgałęzienia do Elbląga i Elbląga-Zdroju, a po przecięciu torów kolejowych biegnie dalej rowem oraz granicą gruntów Państwowego Funduszu Ziemi w kierunku północnym do szosy Braniewo-Pieniężno, którą przecina, i biegnie granicą gruntów Państwowego Funduszu Ziemi do granicy gruntów wsi Rogity; stąd granica biegnie dalej na północny zachód do linii kolejowej Braniewo-Kaliningrad i wschodnią granicą torów tej linii do zetknięcia się z granicą gruntów wsi Siedlisko, gdzie załamuje się w kierunku północno-zachodnim, przecina linię kolejową i drogę i biegnie w linii prostej na długości 1.000 m dotychczasową granicą miasta Braniewa, załamuje się w kierunku południowo-zachodnim i biegnie granicą działek gruntowych dotychczasową granicą miasta do brzegu rzeki Pasłęki, którą przecina, i biegnie około 400 m jej lewym brzegiem, następnie skręca na południowy zachód i biegnie wschodnią granicą gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Józefowo oraz wschodnią granicą gruntów wsi Podgórze do szosy Braniewo-Frombork, przecina ją i południową granicą gruntów linii kolejowej Braniewo-Elbląg-Zdrój dobiega do narożnika cmentarza wojskowego.
§  7.
1.
Z miasta Szczytna w powiecie szczycieńskim, województwie olsztyńskim wyłącza się oddziały nr 179, 181, 182 i 197 Lasów Państwowych Nadleśnictwa Korpele o powierzchni 380 ha, część obszaru Lipowa Góra o powierzchni 15 ha i część obszaru Nowe Gizewo o powierzchni 25 ha i włącza się je do gromady Szczytno w tymże powiecie i województwie.
2.
Z gromady Szczytno w powiecie szczycieńskim, województwie olsztyńskim wyłącza się część wsi Lipowa Góra o powierzchni 102 ha, część obszaru wsi Nowe Gizewo o powierzchni 48 ha i część obszaru wsi Korpele o powierzchni 69 ha i włącza się je do miasta Szczytna w tymże powiecie i województwie.
3.
Nowa granica miasta Szczytna i gromady Szczytno biegnie od punktu położonego na północnym brzegu jeziora Długie stanowiącego przecięcie granic miasta i gromady Szczytno linią łamaną w kierunku północnym przecinając drogi z Kamionek i Lipowej Góry do drogi Dźwierzuty-Szczytno, którą przecina, i północnym jej brzegiem w kierunku wschodnim do drogi Szczytno-Romany skręca na północ i zachodnim brzegiem tej drogi do punktu przecięcia się z linią przedłużenia północnych granic działek położonych wzdłuż ul. Reja skręca na południowy wschód i linią łamaną, północnymi granicami działek budowlanych wzdłuż ul. Reja i Drzymały dobiega do granicy gruntów wsi Lemany; stąd granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i linią prostą, przecinając tory linii kolejowej Szczytno-Biskupiec, biegnie wzdłuż granicy gruntów wsi Lemany, skręca na południe i dobiega do drogi Szczytno-Rozogi, a następnie północnym brzegiem tej drogi biegnie na wschód do granicy lasów państwowych Nadleśnictwa Korpele, przecina tę drogę, skręca na południe i linią łamaną biegnie granicą Lasu Miejskiego, skąd skręca na zachód i linią prostą dobiega do ul. Podleśnej, załamuje się na południe, przecina tory linii kolejowej Szczytno-Ełk, gdzie skręca na zachód i południe i linią łamaną dobiega do drogi Szczytno-Rudka; po jej przecięciu granica skręca w kierunku północno-zachodnim, południowo-zachodnim i ponownie północno-zachodnim i linią łamaną, przecinając drogę Szczytno-Wielbark, biegnie do torów linii kolejowej Szczytno-Wielbark; od punktu zetknięcia się z granicą pasa wywłaszczenia PKP granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie wydłuż toru kolejowego do osiedla przy ul. Mławskiej, gdzie skręca w kierunku północno-zachodnim i biegnie granicą tego osiedla do ul. Partyzantów; po jej przecięciu granica skręca na północny wschód i biegnie jej zachodnim brzegiem, załamuje się na zachód, dobiega do ul. Gnieźnieńskiej i jej południowym brzegiem w kierunku południowo-zachodnim dobiega do granicy wsi Korpele; stąd granica skręca na północ, przecina tory kolejowe linii Olsztyn-Szczytno, dobiega do ul. Pasymskiej, którą przecina, a jej północnym brzegiem dobiega do dotychczasowej granicy miasta i tą granicą w kierunku północnym dobiega do brzegu jeziora Długie; południowym, a następnie północnym brzegiem tego jeziora dobiega do punktu położonego na północnym jego brzegu w punkcie zetknięcia się dotychczasowej granicy miasta Szczytna i gromady Szczytno.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.
* Z dniem 1 stycznia 1972 r. z miasta Frombork w powiecie braniewskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 112 ha i włącza się je do gromady Braniewo oraz tereny o powierzchni 460 ha i włącza się je do gromady Frombork, z miasta Orneta w powiecie braniewskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 803 ha i włącza się je do gromady Orneta oraz tereny o powierzchni 413 ha i włącza się je do gromady Bażyny, z gromady Bażyny w powiecie braniewskim w województwie olsztyńskim wyłącza się część obszaru PGR Karkajny o powierzchni 26 ha i włącza się je do miasta Orneta, z miasta Biała Piska w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 1.493 ha i włącza się je do gromady Biała Piska, z miasta Orzysz w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 467 ha i włącza się je do gromady Orzysz, z miasta Ruciane-Nida w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 1.125 ha i włącza się je do gromady Ciesina, z gromady Wejsuny w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się wieś Kowalik, jeziora Guzianka Duża, Guzianka Mała, Koś-Koik, część jeziora Nidzkiego oraz tereny leśne należące do Nadleśnictwa Ruciane o powierzchni 814 ha i włącza się je do miasta Ruciane-Nida, z miasta Pisz w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 396 ha i włącza się je do gromady Pisz, z gromady Pisz w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się część obszaru wsi Jagodne o powierzchni 34 ha i włącza się ją do miasta Pisz, zgodnie z § 1 ust. 2 i 10 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1971 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie olsztyńskim (Dz.U.71.15.152).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.54.334

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie miast Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim i Ruciane-Nida w powiecie piskim, województwie olsztyńskim oraz zmiana granic niektórych miast w województwach białostockim, katowickim, kieleckim i olsztyńskim.
Data aktu: 11/12/1965
Data ogłoszenia: 27/12/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966