Rozszerzenie uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz usprawnienie w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych.

USTAWA
z dnia 11 listopada 1965 r.
o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych.

Art.  1.
1.
Pobierane na terenach gromad, obliczone na podstawie obowiązujących przepisów, należności z tytułu:
1)
podatku gruntowego łącznie z opłatą leśną,
2)
funduszu gromadzkiego,
3)
składek na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia budynków, mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych, ziemiopłodów od gradobicia i powodzi oraz zwierząt gospodarskich,
4)
należności Państwowego Funduszu Ziemi,
5)
podatku od nieruchomości,
6)
opłaty elektryfikacyjnej oraz
7)
opłaty melioracyjnej

przypadające za dany rok od tego samego zobowiązanego, a jeżeli zobowiązanym jest osoba fizyczna - także od członków jego rodziny (męża, żony, ich dzieci lub krewnych i powinowatych), prowadzących z nim wspólną gospodarkę rolną w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym bądź pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym - stanowią jedno łączne zobowiązanie, zwane dalej "zobowiązaniem pieniężnym".

2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy na gruntach prowadzona jest wspólna gospodarka rolna przez inne osoby niż wymienione w tym przepisie, a będące współwłaścicielami gruntów, a także w przypadku współwłasności nieruchomości, podlegającej przepisom o niektórych podatkach i opłatach terenowych. Jednakże w tych przypadkach na zobowiązanie pieniężne składają się tylko te należności, które wiążą się z gospodarstwem rolnym lub z inną nieruchomością.
3.
Należności, określone w ust. 1, ujmuje się w jednym nakazie płatniczym, w kwotach odrębnych i w sumie łącznej, a w rachunkowości i przy ich pobieraniu - tylko w sumie łącznej.
4.
Minister Finansów może w drodze rozporządzenia rozszerzyć lub zwęzić listę należności określonych w ust. 1 oraz dostosować niektóre przepisy o tych należnościach do potrzeb wynikających z niniejszej ustawy. Rozporządzenie to może odnosić się do całego kraju lub do poszczególnych jego obszarów.
Art.  2.

Rocznego wymiaru zobowiązań pieniężnych dokonują biura gromadzkich rad narodowych, z tym że kwota składek na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń ustalana jest w oparciu o wezwania płatnicze właściwych inspektoratów Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

Art.  3.
1.
Obowiązek uiszczenia zobowiązania pieniężnego ciąży na wszystkich osobach wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2.
2.
Minister Finansów w drodze rozporządzenia określi osobę, na którą wystawia się nakaz płatniczy, prowadzi rachunkowość, wystawia tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym i załatwia inne sprawy ze skutkiem dla pozostałych osób wymienionych w ust. 1, zwaną dalej "zobowiązanym".
Art.  4.
1.
Za zobowiązanie pieniężne odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem wszystkie osoby wymienione w art. 1 ust. 1 i 2. Z majątku tych osób można prowadzić egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego na zobowiązanego bez wydawania odrębnej decyzji o odpowiedzialności podatkowej.
2.
Z nieruchomości rolnej, z którą wiąże się zobowiązanie pieniężne, można prowadzić egzekucję bez względu na to, czyją ona stanowi własność.
Art.  5.

Do poszczególnych należności wymienionych w art. 1 ust. 1 oraz do zobowiązania pieniężnego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu podatkowym, o zobowiązaniach podatkowych i o egzekucji administracyjnej, z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszej ustawy.

Art.  6.

Istniejące w dniu 1 stycznia 1966 r. zaległości i nadpłaty z tytułu poszczególnych należności wymienionych w art. 1 ust. 1, a także nie uregulowane należności scalone na podstawie ustawy z dnia 21 grudnia 1958 r. o szczególnym trybie ściągania zaległości z tytułu niektórych zobowiązań właścicieli nieruchomości wobec Państwa (Dz. U. Nr 77, poz. 398 i z 1962 r. Nr 38, poz. 166) osób określonych w art. 1 ust. 1 i 2 stanowią, jeżeli chodzi o zaległości - jedną łączną zaległość z tytułu zobowiązania pieniężnego, a jeżeli chodzi o nadpłaty - jedną łączną nadpłatę z tytułu zobowiązania pieniężnego. Kwoty zaległości i nadpłaty w zobowiązaniach pieniężnych podlegają wzajemnemu potrąceniu (kompensacie).

Art.  7.

Minister Finansów wyda w drodze rozporządzenia szczegółowe przepisy niezbędne dla stosowania niniejszej ustawy, a w szczególności określi:

1)
terminy płatności zobowiązania pieniężnego,
2)
zasady rozliczania się z poszczególnymi wierzycielami z wpływów na poczet należności wchodzących w skład zobowiązania pieniężnego oraz zasady planowania i rozliczania wpływów budżetowych,
3)
co uważa się za zaległość w należnościach Państwowego Funduszu Ziemi przy wydawaniu zaświadczenia o spłacie tych należności.
Art.  8.

Minister Finansów może w drodze rozporządzenia rozciągnąć przepisy ustawy na tereny miast i osiedli w stosunku do gospodarstw rolnych.

Art.  9.
1.
W dekrecie z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143, z 1956 r. Nr 55, poz. 251, z 1957 r. Nr 32, poz. 140 i z 1962 r. Nr 66, poz. 326) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 1 ust. 2 wyrazy "na terenie jednego powiatu lub miasta stanowiącego powiat" zastępuje się wyrazami "na terenie gromad (miasta, osiedla)";
2)
art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2. Obowiązek podatkowy ciąży na osobach fizycznych i prawnych będących w dniu 1 stycznia roku podatkowego, za który dokonuje się wymiaru podatku, właścicielami gospodarstw rolnych oraz na spadkach nie objętych, w skład których wchodzą gospodarstwa rolne.";

3)
w art. 3 skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "oraz określić dla nich powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego.";
4)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Art. 4. W przypadkach zwolnienia od podatku gruntowego obowiązek podatkowy kończy się z upływem tego roku, w którym powstały okoliczności faktyczne uzasadniające zwolnienie, a rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następnego po roku, w którym ustały okoliczności faktyczne, uzasadniające zwolnienie od podatku.";

5)
w art. 6 wyrazy "w roku podatkowym" zastępuje się wyrazami "w roku poprzedzającym rok podatkowy";
6)
w art. 14 ust. 1 po wyrazie "współdziałają" dodaje się wyrazy "z biurami gromadzkich rad narodowych oraz".
2.
W art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe (Dz. U. Nr 17, poz. 73 i z 1962 r. Nr 32, poz. 152) skreśla się dwa końcowe zdania.
3.
W dekrecie z dnia 20 maja 1955 r. o niektórych podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 16, poz. 87) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 8:
a)
po ust. 6 dodaje się nowy ust. 7 w brzmieniu:

"7. Na obszarze gromad przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla budynków, wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 3 i 4, przyjmuje się czynsz (wartość czynszową) z roku poprzedzającego rok podatkowy; jeżeli jednak obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego, za podstawę opodatkowania przyjmuje się czynsz (wartość czynszową) z tego roku, obliczony za okres od dnia powstania obowiązku podatkowego do końca roku.";

b)
dotychczasowy ust. 7 oznacza się jako ust. 8;
2)
w art. 13 ust. 1 dodaje się nowe zdanie w brzmieniu:

"W odniesieniu jednak do nieruchomości położonych na obszarze gromad obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego, następującego bezpośrednio po zajściu okoliczności uzasadniających obowiązek podatkowy bądź utratę warunków zwolnienia od podatku.".

Art.  10.

Minister Finansów ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów i punktów.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się od roku podatkowego 1966.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.46.288

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Rozszerzenie uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz usprawnienie w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych.
Data aktu: 11/11/1965
Data ogłoszenia: 17/11/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966