Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 20 maja 1965 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa wykonywanego na polskiej części Zalewu Wiślanego.
§  2.
Zabrania się połowu niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli ich długość mierzona od początku głowy do najdłuższego końca płetwy ogonowej wynosi mniej niż:

1) u łososia (Salmo salar L.) 60 cm,

2) u troci (Salmo trutta L.) 50 cm,

3) u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) 46 cm,

4) u węgorza (Anguilla anguilla L.) 45 cm,

5) u szczupaka (Esox lucius L.) 40 cm,

6) u leszcza (Abramis brama L.) 35 cm,

7) u certy (Vimba vimba L.) 28 cm,

8) u lina (Tinca tinca L.) 28 cm,

9) u karasia (Carassius carassius L.) 20 cm,

10) 1 (skreślony),

11) u śledzia (Clupea harengus membras L.) 12 cm.

§  3.
Zabrania się połowu jesiotra (Accipenser sturio L.), siei (Coregonus lavaretus L.) i parposza (Alosa fallax L.) w ciągu całego roku.
§  4.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym lub o wymiarach mniejszych niż ustalone w § 2 (niewymiarowe), jeżeli są żywe, należy natychmiast wpuścić do wody, w której je złowiono, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby nie posnęły.
§  5.
1.
Dopuszcza się obecność przyłowu ryb w stanie śniętym o wymiarach mniejszych niż ustalone w § 2, złowionych dozwolonym sprzętem połowowym w ilości, licząc w sztukach, do 5% dla niewodów i żaków oraz do 8% dla innych sieci. Pozostała ilość śniętych ryb powinna być użyta na cele wskazane przez Gdański Urząd Morski.
2.
W razie stwierdzenia, że w określonym miejscu zalewu przy użyciu właściwego sprzętu połowowego przyłów ryb o długościach mniejszych niż określone w § 2 przekracza normy wyszczególnione w ust. 1, Gdański Urząd Morski może zabronić połowu ryb w tym miejscu albo zarządzić używanie do połowu sieci o większych niż ustalone wymiarach oczek.
§  6.
Kierownik statku rybackiego obowiązany jest po powrocie z łowiska zgłosić organowi ochrony rybołówstwa morskiego w Gdańskim Urzędzie Morskim ilość ryb złowionych w ustanowionym dla nich okresie ochronnym lub złowionych ryb niewymiarowych, przekraczających ilość określoną w § 5 ust. 1.
§  7.
Zabrania się:
1)
połowu ryb wszelkiego rodzaju narzędziami trałującymi,
2)
ustawiania niewodów stawnych, sieci, żaków w szachownicę oraz ustawiania pomiędzy niewodami stawnymi innego sprzętu połowowego,
3)
wystawiania sieci stawnych o długości większej niż 200 m, z tym że odległości boczne pomiędzy takimi sieciami powinny być nie mniejsze niż 200 m, a odległości frontalne nie mniejsze niż 150 m; całkowita długość sieci stawnych powinna być mniejsza niż połowa szerokości zalewu w miejscu wystawienia sprzętu połowowego,
4)
wystawiania zestawów żaków o długości większej niż 120 m, z tym że odległości frontalne pomiędzy zestawami powinny być nie mniejsze niż 100 m.
§  8.
1.
Ustanawia się dla połowu niżej wymienionych gatunków ryb następujące najmniejsze wymiary oczek sieci rybackich w mm:
Nazwa sprzętu połowowego Matnia, kocioł, kutel. Cześć przejściowa Skrzydła
Niewody dobrzeżne do połowu ryb większych (sandacz, leszcz, karp, szczupak) 36 38 42
Niewody dobrzeżne do połowu ryb mniejszych (certa, płoć, karaś, lin) 20 24 28
Niewody barkasowe do połowu sandacza, leszcza, szczupaka 36 38 42
Niewody barkasowe do połowu węgorza 12 18 22
Niewody stawne do połowu sandacza, leszcza, karpia, szczupaka 30 - 42
Niewody stawne do połowu śledzia 12 16 20
Żaki do połowu sandacza, leszcza, karpia, szczupaka 26 - 36
Żaki do połowu węgorza 16 - 20
2.
Inne sieci powinny posiadać oczka o wymiarach nie mniejszych niż:
1)
do połowu łososia i troci - 65 mm,
2)
do połowu ryb większych (sandacz, leszcz, szczupak, karp) - 60 mm,
3)
do połowu ryb mniejszych (certa, płoć, karaś, lin) - 36 mm,
4)
do połowu śledzia - 14 mm.
3.
Długość każdej części przejściowej w niewodach ściąganych wszelkich typów nie może przekraczać jednej trzeciej długości odpowiedniego skrzydła. Całkowita długość niewodów ściąganych dla ryb większych nie powinna przekraczać 800 m, a dla ryb mniejszych 300 m.
4.
Pomiaru oczek dokonuje się w stanie mokrym sieci przez mierzenie odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i podzielenie otrzymanej liczby przez dziesięć. Dopuszcza się zmniejszenie wymiarów oczek do 5% przy sieciach z włókien syntetycznych.
§  9.
Zabrania się stosowania przy połowach łososia i troci haków o rozwarciu mniejszym niż 19 mm, mierząc od ostrza do trzonu.
§  10.
1.
Odłowy leszcza i sandacza na Zalewie Wiślanym nie mogą przekraczać w skali rocznej ilości ustalonych zgodnie z umową międzypaństwową.
2.
Gdański Urząd Morski upoważniony jest do podawania do wiadomości w drodze ogłoszenia ilości ustalonego rocznego odłowu oraz jego wyczerpania.
3.
Po ogłoszeniu przez Gdański Urząd Morski o wyczerpaniu przez połowy ustalonego rocznego odłowu leszcza i sandacza dalszy odłów tych gatunków ryb jest zabroniony.
§  10a. 2
Zmiany w zakresie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym, wynikające z okresowych porozumień zawieranych pomiędzy organami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wprowadza w życie Gdański Urząd Morski w porozumieniu z Prezydiami Wojewódzkich Rad Narodowych w Gdańsku i Olsztynie - w drodze zarządzeń ogłaszanych w Dziennikach Urzędowych Wojewódzkich Rad Narodowych w Gdańsku i Olsztynie.
§  11.
Statek dozorczy wzywający statek rybacki do zatrzymania się (art. 39 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim - Dz. U. Nr 22, poz. 115) powinien podać sygnał dźwiękowy "K" alfabetem Morse'a lub wywiesić flagę sygnałową "K" według zestawu kodu międzynarodowego w dzień, w nocy zaś nadać sygnał świetlny "K" alfabetem Morse'a.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 19 marca 1962 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym (Dz. U. z 1962 r. Nr 25, poz. 115 i z 1963 r. Nr 25, poz. 146).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 10 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 maja 1967 r. (Dz.U.67.20.92) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1967 r.
2 § 10a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1968 r. (Dz.U.68.4.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 1968 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.23.150

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.
Data aktu: 20/05/1965
Data ogłoszenia: 14/06/1965
Data wejścia w życie: 14/06/1965