Zasady i tryb likwidacji spółek wodnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 marca 1964 r.
w sprawie zasad i trybu likwidacji spółek wodnych.

Na podstawie art. 131 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Urządzenia rozwiązanej spółki wodnej, określone w art. 110 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158), przechodzą nieodpłatnie na własność Państwa, chyba że zadania takiej spółki przejmuje w całości inna spółka wodna.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1)
urządzeń melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych,
2)
urządzeń wewnętrznej sieci lub instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej.
§  2.
1.
Urządzenia spółki wodnej określone w § 1 ust. 1 wojewódzki organ administracji wodnej przekazuje właściwemu organowi lub jednostce państwowej wraz z innymi składnikami majątkowymi niezbędnymi do dalszego utrzymania i eksploatacji tych urządzeń.
2.
W uzasadnionych przypadkach wojewódzki organ administracji wodnej może przekazać urządzenia i składniki majątkowe określone w ust. 1 innej spółce wodnej, organizacji społecznej lub spółdzielczej (kółku rolniczemu, spółdzielni produkcyjnej itp.) do dalszego utrzymania i eksploatacji.
§  3.
Inne niż określone w §§ 1 i 2 składniki majątkowe rozwiązanej spółki wodnej likwidatorzy po pokryciu zobowiązań spółki przekazują nieodpłatnie na własność innej spółce wodnej, organizacji społecznej lub spółdzielczej, wskazanej bądź w uchwale walnego zgromadzenia członków tej spółki, bądź w braku takiej wskazówki w uchwale - przez powiatowy organ administracji wodnej. Organ ten wskaże taką organizację również w razie likwidacji spółki, przeprowadzanej na podstawie decyzji organu administracji wodnej.
§  4.
1.
Urządzenia melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych (§ 1 ust. 2 pkt 1) przejmują właściciele gruntów, na których te urządzenia się znajdują, do dalszego utrzymania i eksploatacji. Wykaz tych urządzeń likwidatorzy przesyłają wydziałowi rolnictwa i leśnictwa prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
2.
Urządzenia wewnętrznej sieci lub instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej (§ 1 ust. 2 pkt 2) przejmują właściciele nieruchomości, dla których urządzenia te służyły.
§  5.
Jeżeli zadania spółki wodnej będącej w likwidacji przejmuje w całości inna spółka wodna, przechodzą na nią w całości majątek oraz prawa i obowiązki likwidowanej spółki.
§  6.
Likwidatorzy spółki wodnej podejmują w imieniu spółki wszelkie czynności niezbędne do zakończenia jej działalności, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych w statucie spółki walnemu zgromadzeniu członków spółki lub organom administracji wodnej.
§  7.
Do obowiązków likwidatorów spółki wodnej należy:
1)
zgłoszenie powiatowemu organowi administracji wodnej wniosku o dokonanie wzmianki w księdze wodnej o otwarciu likwidacji spółki wodnej;
2)
wystąpienie do wojewódzkiego organu administracji wodnej o zamieszczenie w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej ogłoszenia o przejściu spółki wodnej w stan likwidacji z jednoczesnym wezwaniem wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie 6 miesięcy od daty ogłoszenia; niezależnie od ogłoszenia w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej likwidatorzy zamieszczają ogłoszenie o likwidacji w sposób przyjęty zwyczajowo w danej miejscowości;
3)
zawiadomienie banku finansującego spółkę oraz organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej o przejściu spółki wodnej w stan likwidacji;
4)
sporządzenie zestawienia rachunkowego (bilansu otwarcia) na dzień otwarcia likwidacji w terminie 2 miesięcy od daty uprawomocnienia się uchwały walnego zgromadzenia lub decyzji ostatecznej o rozwiązaniu spółki;
5)
dokonanie następujących czynności zgodnie z opracowanym uprzednio planem likwidacji:
a)
sporządzenie wykazu urządzeń spółki i innych składników majątkowych spółki oraz wniosków dotyczących ich przekazania,
b)
sporządzenie imiennej listy wierzycieli i dłużników spółki z podaniem wysokości wierzytelności i należności,
c)
określenie kosztów działalności spółki w czasie likwidacji oraz kosztów likwidacji,
d)
ściągnięcie wierzytelności spółki,
e)
sporządzenie ostatecznych rachunków oraz sprawozdania z likwidacji,
f)
przekazanie składników majątkowych spółki określonych w § 3,
g)
zgłoszenie powiatowemu organowi administracji wodnej wniosku o wykreślenie spółki z księgi wodnej,
h)
przekazanie właściwemu powiatowemu organowi administracji wodnej ksiąg i dokumentów zlikwidowanej spółki.
§  8.
1.
Likwidatorzy spółki wodnej pokrywają jej zobowiązania w następującej kolejności:
1)
koszty prowadzenia likwidacji,
2)
należności ze stosunku pracy,
3)
należności z tytułu podatków, opłat skarbowych oraz opłat melioracyjnych i kredytów bankowych,
4)
inne należności.
2.
Jeżeli należności nie są jeszcze wymagalne lub są sporne, kwoty potrzebne na ich pokrycie powinny być złożone do depozytu sądowego.
3.
Wierzyciele, którzy zgłosili wierzytelności po upływie terminu określonego w § 7 pkt 2, mogą ich dochodzić z nie rozdzielonego jeszcze majątku spółki.
§  9.
Przepisów § 7 i § 8 nie stosuje się, jeżeli zadania spółki wodnej będącej w likwidacji przejmuje w całości inna spółka wodna (§ 5). W takim przypadku do obowiązków likwidatorów należy:
1)
sporządzenie wykazu urządzeń spółki i innych składników majątkowych spółki,
2)
sporządzenie imiennej listy wierzycieli i dłużników spółki z podaniem wysokości wierzytelności i należności,
3)
przekazanie protokołem zdawczo-odbiorczym całego majątku spółki na rzecz spółki przejmującej; przekazaniu podlegają również księgi i dokumenty spółki,
4)
zgłoszenie powiatowemu organowi administracji wodnej wniosku o wykreślenie spółki z księgi wodnej.
§  10.
1.
Likwidatorzy spółki wodnej mogą być odwołani, jeżeli dopuszczą się zaniedbania swych obowiązków ze szkodą dla spółki.
2.
Likwidatorów spółki wodnej powołanych uchwałą walnego zgromadzenia członków spółki odwołuje powiatowy organ administracji wodnej, a likwidatorów wyznaczonych przez organ administracji wodnej - ten organ, który ich wyznaczył.
3.
Zamiast odwołanych likwidatorów spółki wodnej organ administracji wodnej (ust. 2) wyznacza nowych likwidatorów.
§  11.
1.
Likwidatorom spółki wodnej przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe odpowiadające wkładowi pracy niezbędnej do przeprowadzenia likwidacji.
2.
Wynagrodzenie dla likwidatorów powołanych uchwałą walnego zgromadzenia określa powiatowy organ administracji wodnej, a w pozostałych przypadkach - organ administracji wodnej, który ich powołał lub wyznaczył.
§  12.
Przepisy o likwidacji spółek wodnych stosuje się odpowiednio do likwidacji związków spółek wodnych.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej oraz prezydiom rad narodowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024