Zasady i tryb likwidacji spółek wodnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 marca 1964 r.
w sprawie zasad i trybu likwidacji spółek wodnych.

Na podstawie art. 131 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Urządzenia rozwiązanej spółki wodnej, określone w art. 110 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158), przechodzą nieodpłatnie na własność Państwa, chyba że zadania takiej spółki przejmuje w całości inna spółka wodna.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1)
urządzeń melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych,
2)
urządzeń wewnętrznej sieci lub instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej.
§  2.
1.
Urządzenia spółki wodnej określone w § 1 ust. 1 wojewódzki organ administracji wodnej przekazuje właściwemu organowi lub jednostce państwowej wraz z innymi składnikami majątkowymi niezbędnymi do dalszego utrzymania i eksploatacji tych urządzeń.
2.
W uzasadnionych przypadkach wojewódzki organ administracji wodnej może przekazać urządzenia i składniki majątkowe określone w ust. 1 innej spółce wodnej, organizacji społecznej lub spółdzielczej (kółku rolniczemu, spółdzielni produkcyjnej itp.) do dalszego utrzymania i eksploatacji.
§  3.
Inne niż określone w §§ 1 i 2 składniki majątkowe rozwiązanej spółki wodnej likwidatorzy po pokryciu zobowiązań spółki przekazują nieodpłatnie na własność innej spółce wodnej, organizacji społecznej lub spółdzielczej, wskazanej bądź w uchwale walnego zgromadzenia członków tej spółki, bądź w braku takiej wskazówki w uchwale - przez powiatowy organ administracji wodnej. Organ ten wskaże taką organizację również w razie likwidacji spółki, przeprowadzanej na podstawie decyzji organu administracji wodnej.
§  4.
1.
Urządzenia melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych (§ 1 ust. 2 pkt 1) przejmują właściciele gruntów, na których te urządzenia się znajdują, do dalszego utrzymania i eksploatacji. Wykaz tych urządzeń likwidatorzy przesyłają wydziałowi rolnictwa i leśnictwa prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
2.
Urządzenia wewnętrznej sieci lub instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej (§ 1 ust. 2 pkt 2) przejmują właściciele nieruchomości, dla których urządzenia te służyły.
§  5.
Jeżeli zadania spółki wodnej będącej w likwidacji przejmuje w całości inna spółka wodna, przechodzą na nią w całości majątek oraz prawa i obowiązki likwidowanej spółki.
§  6.
Likwidatorzy spółki wodnej podejmują w imieniu spółki wszelkie czynności niezbędne do zakończenia jej działalności, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych w statucie spółki walnemu zgromadzeniu członków spółki lub organom administracji wodnej.
§  7.
Do obowiązków likwidatorów spółki wodnej należy:
1)
zgłoszenie powiatowemu organowi administracji wodnej wniosku o dokonanie wzmianki w księdze wodnej o otwarciu likwidacji spółki wodnej;
2)
wystąpienie do wojewódzkiego organu administracji wodnej o zamieszczenie w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej ogłoszenia o przejściu spółki wodnej w stan likwidacji z jednoczesnym wezwaniem wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie 6 miesięcy od daty ogłoszenia; niezależnie od ogłoszenia w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej likwidatorzy zamieszczają ogłoszenie o likwidacji w sposób przyjęty zwyczajowo w danej miejscowości;
3)
zawiadomienie banku finansującego spółkę oraz organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej o przejściu spółki wodnej w stan likwidacji;
4)
sporządzenie zestawienia rachunkowego (bilansu otwarcia) na dzień otwarcia likwidacji w terminie 2 miesięcy od daty uprawomocnienia się uchwały walnego zgromadzenia lub decyzji ostatecznej o rozwiązaniu spółki;
5)
dokonanie następujących czynności zgodnie z opracowanym uprzednio planem likwidacji:
a)
sporządzenie wykazu urządzeń spółki i innych składników majątkowych spółki oraz wniosków dotyczących ich przekazania,
b)
sporządzenie imiennej listy wierzycieli i dłużników spółki z podaniem wysokości wierzytelności i należności,
c)
określenie kosztów działalności spółki w czasie likwidacji oraz kosztów likwidacji,
d)
ściągnięcie wierzytelności spółki,
e)
sporządzenie ostatecznych rachunków oraz sprawozdania z likwidacji,
f)
przekazanie składników majątkowych spółki określonych w § 3,
g)
zgłoszenie powiatowemu organowi administracji wodnej wniosku o wykreślenie spółki z księgi wodnej,
h)
przekazanie właściwemu powiatowemu organowi administracji wodnej ksiąg i dokumentów zlikwidowanej spółki.
§  8.
1.
Likwidatorzy spółki wodnej pokrywają jej zobowiązania w następującej kolejności:
1)
koszty prowadzenia likwidacji,
2)
należności ze stosunku pracy,
3)
należności z tytułu podatków, opłat skarbowych oraz opłat melioracyjnych i kredytów bankowych,
4)
inne należności.
2.
Jeżeli należności nie są jeszcze wymagalne lub są sporne, kwoty potrzebne na ich pokrycie powinny być złożone do depozytu sądowego.
3.
Wierzyciele, którzy zgłosili wierzytelności po upływie terminu określonego w § 7 pkt 2, mogą ich dochodzić z nie rozdzielonego jeszcze majątku spółki.
§  9.
Przepisów § 7 i § 8 nie stosuje się, jeżeli zadania spółki wodnej będącej w likwidacji przejmuje w całości inna spółka wodna (§ 5). W takim przypadku do obowiązków likwidatorów należy:
1)
sporządzenie wykazu urządzeń spółki i innych składników majątkowych spółki,
2)
sporządzenie imiennej listy wierzycieli i dłużników spółki z podaniem wysokości wierzytelności i należności,
3)
przekazanie protokołem zdawczo-odbiorczym całego majątku spółki na rzecz spółki przejmującej; przekazaniu podlegają również księgi i dokumenty spółki,
4)
zgłoszenie powiatowemu organowi administracji wodnej wniosku o wykreślenie spółki z księgi wodnej.
§  10.
1.
Likwidatorzy spółki wodnej mogą być odwołani, jeżeli dopuszczą się zaniedbania swych obowiązków ze szkodą dla spółki.
2.
Likwidatorów spółki wodnej powołanych uchwałą walnego zgromadzenia członków spółki odwołuje powiatowy organ administracji wodnej, a likwidatorów wyznaczonych przez organ administracji wodnej - ten organ, który ich wyznaczył.
3.
Zamiast odwołanych likwidatorów spółki wodnej organ administracji wodnej (ust. 2) wyznacza nowych likwidatorów.
§  11.
1.
Likwidatorom spółki wodnej przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe odpowiadające wkładowi pracy niezbędnej do przeprowadzenia likwidacji.
2.
Wynagrodzenie dla likwidatorów powołanych uchwałą walnego zgromadzenia określa powiatowy organ administracji wodnej, a w pozostałych przypadkach - organ administracji wodnej, który ich powołał lub wyznaczył.
§  12.
Przepisy o likwidacji spółek wodnych stosuje się odpowiednio do likwidacji związków spółek wodnych.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej oraz prezydiom rad narodowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.12.71

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb likwidacji spółek wodnych.
Data aktu: 13/03/1964
Data ogłoszenia: 25/03/1964
Data wejścia w życie: 26/06/1964