Obowiązkowe świadczenie usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1964 r.
w sprawie obowiązkowego świadczenia usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązkowe świadczenie usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym, określonych w art. 12 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297), można wprowadzić na cele:
1)
dostawy ziemiopłodów:
a)
z punktów skupu lub bezpośrednio z gospodarstw rolnych do stacji kolejowych, miejsc składowania lub przerobu albo do bezpośrednich odbiorców,
b)
ze stacji kolejowych i miejsc składowania do sieci punktów detalicznej sprzedaży lub bezpośrednio do dużych odbiorców,
2)
odwożenia, w powrotnym przebiegu po dokonanej dostawie ziemiopłodów, ubocznych produktów przetwórstwa ziemiopłodów do producentów tych ziemiopłodów lub do ich organizacji gospodarczych,
3)
dostarczania ze stacji kolejowych do odbiorców wagonowych przesyłek kolejowych, uzasadnionego koniecznością rozładowania zatoru wagonów na torach ogólnego użytku,
4)
przewozu wykonywanego w zastępstwie kolei, uzasadnionego koniecznością udzielenia jej doraźnej pomocy przewozowej,
5)
akcji zwalczania zaraźliwych chorób zwierzęcych oraz likwidacji ognisk szkodliwych chorób roślinnych,
6)
akcji statystyczno-spisowych,
7)
ogólnogospodarcze inne niż wymienione w pkt 1-6,
8)
akcji społeczno-politycznych o znaczeniu ogólnopaństwowym.
§  2.
1.
Obowiązkowi świadczenia usług przewozowych nie podlegają:
1)
urzędy i instytucje państwowe,
2)
organizacje polityczne i społeczne nie prowadzące działalności gospodarczej,
3)
organizacje gospodarcze, grupujące państwowe przedsiębiorstwa kluczowe (zjednoczenia),
4)
państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa transportowe oraz spółdzielnie pracy transportowej.
2.
Obowiązkiem świadczenia usług przewozowych nie są objęte:
1)
pojazdy samochodowe o nadwoziach przeznaczonych wyłącznie do przewozu określonych ładunków, z wyjątkiem przypadku, gdy obowiązkowe świadczenie ma dotyczyć przewozu takich właśnie ładunków,
2)
pojazdy samochodowe używane do przewozu artykułów żywności, jeżeli usługi przewozowe mają być świadczone na cele określone w § 1 pkt 5,
3)
pojazdy samochodowe państwowych zakładów pracy, innych niż transportowe, używane wyłącznie do przewozu wewnątrzzakładowego związanego bezpośrednio z procesem produkcyjnym danego zakładu.
3.
Obowiązku świadczenia usług przewozowych nie nakłada się na jednostki, do których zakresu działania należą zadania wymagające wprowadzenia obowiązkowych świadczeń przewozowych.
4.
Minister Komunikacji może zwolnić od obowiązku świadczenia usług przewozowych na ograniczony czas niektóre rodzaje jednostek gospodarki uspołecznionej na obszarze całego kraju, a prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na obszarze objętym swym zakresem działania - jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia wykonania planów gospodarczych wymienionych jednostek.
§  3.
Usługi przewozowe świadczy się przy użyciu samochodów ciężarowych, ciągników i przyczep (naczep) do nich, a w przypadkach określonych w § 1 pkt 6-8 również przy użyciu autobusów i samochodów osobowych; pojazdy wyżej wymienione zwane są w dalszym ciągu ogólnie pojazdami samochodowymi.
§  4.
1.
Jednostki zobowiązane do świadczenia usług przewozowych dostarczają pojazdy samochodowe:
1)
w przypadkach określonych w § 1 pkt 1-4 na obszarze każdego województwa do dyspozycji państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego, wskazanego w zarządzeniu o wprowadzeniu obowiązku świadczenia usług przewozowych,
2)
w przypadkach określonych w § 1 pkt 5-8 do dyspozycji jednostki wskazanej w zarządzeniu o wprowadzeniu obowiązku świadczenia usług przewozowych.
2.
Pojazd samochodowy uważa się za dostarczony do wykonywania usług przewozowych z chwilą postawienia go wraz z kierowcą - przygotowanego technicznie do danego przewozu i zaopatrzonego w materiały pędne - do dyspozycji jednostek określonych w ust. 1.
§  5.
1.
Obowiązek świadczenia usług przewozowych wprowadza w drodze zarządzenia:
1)
Prezes Rady Ministrów w przypadkach określonych w § 1 pkt 6 i 8,
2)
1 Minister Komunikacji w przypadkach określonych w § 1 pkt 7,
3)
2 prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w przypadkach określonych w § 1 pkt 1-5.
2.
Zarządzenie (ust. 1) powinno określać:
1)
cel świadczenia usług przewozowych,
2)
okres trwania obowiązku świadczenia usług przewozowych,
3)
obszar, na którym wprowadza się obowiązkowe świadczenie usług przewozowych,
4)
jednostki upoważnione do dysponowania pojazdami samochodowymi dostarczonymi do świadczenia usług przewozowych (§ 4 ust. 1),
5)
rodzaje pojazdów samochodowych, którymi usługi przewozowe mają być świadczone, oraz urządzenia pomocnicze niezbędne przy świadczeniu tych usług,
6)
jednostki zwolnione od obowiązku świadczenia usług przewozowych.
§  6.
1. 3
Do świadczenia usług przewozowych powołuje właściwy ze względu na siedzibę posiadacza pojazdu samochodowego naczelnik gminy lub właściwy do spraw komunikacji organ prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego i stanowiącego powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - organ do spraw komunikacji prezydium rady narodowej tego miasta.
2.
Minister Komunikacji ustali:
1)
sposób zgłaszania wniosków dotyczących zapotrzebowania na usługi przewozowe określone w § 1,
2)
sposób powoływania do świadczenia usług przewozowych oraz sposób ich organizowania i wykonywania, jak również sposób dokonywania związanych z tym rozliczeń.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Komunikacji oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. w sprawie świadczenia usług transportowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 49, poz. 359 i z 1953 r. Nr 43, poz. 214).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1964 r.
1 § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1971 r. (Dz.U.71.31.283) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 listopada 1971 r.
2 § 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1971 r. (Dz.U.71.31.283) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 listopada 1971 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.10.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowe świadczenie usług przewozowych w krajowym transporcie drogowym.
Data aktu: 11/03/1964
Data ogłoszenia: 14/03/1964
Data wejścia w życie: 01/09/1964