Zarząd mieniem gromadzkim oraz tryb jego zbywania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 1962 r.
w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania.

Na podstawie art. 79 ust. 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) oraz art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przez użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie:
1)
mienie gromadzkie - rozumieć należy mienie, które do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe,
2)
mienie gromadzkie w miastach - rozumieć należy mienie gromadzkie, które w związku ze zmianami w podziale administracyjnym Państwa przeprowadzonymi po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) znalazło się w obszarach miast i osiedli,
3)
dawne gromady - rozumieć należy gromady istniejące do dnia wejścia w życie ustawy, o której mowa w pkt 1.

Rozdział  2.

Przepisy dotyczące mienia gromadzkiego.

§  2.
1.
Zarząd mieniem gromadzkim należy do właściwych gromadzkich rad narodowych i ich prezydiów. Właściwość gromadzkich rad narodowych i ich prezydiów ustala się:
1)
co do mienia gromadzkiego mającego charakter dobra gromadzkiego - według miejsca zamieszkania wszystkich lub większości osób, uprawnionych do korzystania z tego mienia,
2)
co do innych kategorii mienia gromadzkiego - według miejsca jego położenia.
2.
Gromadzka rada narodowa:
1)
ustala zasady zarządzania i sposób użytkowania mienia gromadzkiego z uwzględnieniem uprawnień mieszkańców gromad,
2)
podejmuje uchwały w sprawach oddania w dzierżawę (najem), zamiany i zbycia nieruchomości,
3)
decyduje o sposobie zużycia dochodów z mienia gromadzkiego,
4)
ustanawia opłaty za korzystanie z mienia gromadzkiego.
3.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej na zasadach ustalonych przez gromadzką radę narodową sprawuje zwykły zarząd mieniem gromadzkim.
§  3.
1.
Dochody z mienia gromadzkiego oraz wydatki związane z zarządem tego mienia objęte są budżetami gromad.
2.
Dochody uzyskane z mienia gromadzkiego mogą być przeznaczone wyłącznie na konserwację tego mienia, a następnie na inne gospodarcze, społeczne i kulturalne potrzeby bądź mieszkańców wsi, na której obszarze jest ono położone, bądź mieszkańców wsi, uprawnionych do korzystania z mienia gromadzkiego, mającego charakter dobra gromadzkiego.
§  4.
1.
Na wniosek zebrania wiejskiego gromadzka rada narodowa może zlecić zebraniu wiejskiemu i sołtysowi wykonywanie zarządu mieniem gromadzkim bądź określoną kategorią, bądź częścią tego mienia. W tym przypadku:
1)
do zebrania wiejskiego stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 2 pkt 1, 3 i 4, z tym że uchwała zebrania wiejskiego w sprawie sposobu zużycia dochodów z mienia gromadzkiego wymaga zatwierdzenia przez gromadzką radę narodową, a do sołtysa - przepis § 2 ust. 3,
2)
do dochodów z mienia gromadzkiego stosuje się przepis § 3, z tym że prezydium gromadzkiej rady narodowej obowiązane jest w miarę realizacji uchwały zebrania wiejskiego w sprawie zużycia dochodów z mienia uruchamiać odpowiednie środki z budżetu gromady do dyspozycji zebrania wiejskiego.
2.
W razie zastosowania przepisu ust. 1 gromadzka rada narodowa i jej prezydium obowiązane są czuwać, aby mienie gromadzkie było właściwie zarządzane oraz aby dochody z mienia były wykorzystywane zgodnie z uchwałami zebrania wiejskiego, zatwierdzonymi przez gromadzką radę narodową. W szczególności:
1)
prezydium gromadzkiej rady narodowej przed uruchomieniem środków z dochodów z mienia gromadzkiego (ust. 1 pkt 2) kontroluje sposób zużycia poprzednio uruchomionych środków,
2)
gromadzka rada narodowa co najmniej raz w roku przeprowadza szczegółową kontrolę zarządu mieniem gromadzkim.
3.
W razie stwierdzenia, że gospodarka mieniem gromadzkim jest niewłaściwa, prezydium gromadzkiej rady narodowej wyznaczy termin usunięcia uchybień, a gdy uchybienia te nie zostaną w terminie usunięte, gromadzka rada narodowa przejmie to mienie w swój zarząd.
§  5.
1.
Sprzedaż i zamiana nieruchomego mienia gromadzkiego może nastąpić, jeżeli uzasadniają to gospodarcze, społeczne lub kulturalne potrzeby mieszkańców wsi.
2.
Pierwszeństwo do najmu lub wydzierżawienia nieruchomego mienia gromadzkiego, a także do nabycia go w gospodarczo uzasadnionych przypadkach przysługuje:
1)
instytucjom społecznym i jednostkom gospodarki uspołecznionej, prowadzącym gospodarkę rolną,
2)
bezrolnym mieszkańcom wsi,
3)
małorolnym, posiadającym do 2 ha ziemi ornej.
3.
Sprzedaż, zamiana oraz oddanie nieruchomego mienia gromadzkiego w najem lub dzierżawę następuje na podstawie uchwały gromadzkiej rady narodowej powziętej na wniosek zebrania wiejskiego.
4.
Uchwały w sprawie sprzedaży i zamiany nieruchomego mienia gromadzkiego wymagają zatwierdzenia przez prezydium powiatowej rady narodowej.
5.
Przewodniczący gromadzkiej rady narodowej zawiera w formie aktu notarialnego umowę z nabywcą o przeniesienie własności nieruchomości.
6. 1
Zebranie wiejskie może, za zgodą prezydium gromadzkiej rady narodowej wyrażoną po uprzednim uzyskaniu opinii właściwego organu administracji prezydium powiatowej rady narodowej, zdecydować o nieodpłatnym przekazaniu określonej części nieruchomego mienia gromadzkiego na cele budownictwa społecznego i jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  6.
Uchwały w sprawie sprzedaży i zamiany mienia gromadzkiego powinny wskazywać cel, na jaki przeznaczone zostaną środki uzyskane w wyniku sprzedaży (zamiany). Uchwały w sprawie sprzedaży mienia powinny określać nadto cenę sprzedaży.
§  7.
Na podstawie uchwały gromadzkiej rady narodowej lub zebrania wiejskiego (§ 4 ust. 1) prezydium gromadzkiej rady narodowej może zatrudnić pracowników niezbędnych do wykonywania prac gospodarczych bądź pilnowania mienia gromadzkiego. Pracownicy ci będą wynagradzani ze środków uzyskanych z mienia gromadzkiego. Uchwały w tych sprawach wymagają zatwierdzenia przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  8.
Zebranie wiejskie może przyznać sołtysowi wynagrodzenie za wykonywane przezeń czynności związane z mieniem gromadzkim. Wynagrodzenie to wypłaca się ze środków uzyskanych z mienia gromadzkiego. Uchwały w tych sprawach wymagają zatwierdzenia przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  9.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych wydadzą w miarę potrzeby szczegółowe przepisy w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz cen jego zbywania. W szczególności przepisy te mogą określić:
1)
zarząd i tryb zbywania mienia gromadzkiego, mającego charakter dobra gromadzkiego, a stanowiącego przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w § 1 pkt 1, przedmiot własności kilku dawnych gromad, jeżeli uprawnienia do korzystania z tego mienia przysługują mieszkańcom wsi położonych na terenach, objętych zakresem działania dwu lub więcej gromadzkich rad narodowych,
2)
sposób i tryb przeprowadzenia inwentaryzacji mienia gromadzkiego,
3)
rodzaje mienia gromadzkiego, których zarząd nie może być przekazany zebraniom wiejskim i sołtysom,
4)
kategorie mienia gromadzkiego, mające charakter majątku gromadzkiego, do których nie stosuje się przepisu § 3 ust. 2,
5)
sposób przeprowadzania rozliczeń majątkowych pomiędzy gromadzkimi radami narodowymi w razie zmian w podziale terytorialnym.

Rozdział  3.

Przepisy dotyczące mienia gromadzkiego w miastach.

§  10.
1.
Sprawowanie zarządu oraz rozporządzanie mieniem gromadzkim w miastach odbywa się według przepisów ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159), jednakże co do mienia mającego charakter dobra gromadzkiego nadto zgodnie z przepisami ust. 2-5.
2.
Zarząd mieniem gromadzkim w miastach, mającym charakter dobra gromadzkiego, sprawują organy właściwe do zarządzania terenami położonymi w miastach i osiedlach, a stanowiącymi przedmiot własności Państwa. Przy sprawowaniu zarządu należy uwzględniać prawa osób trzecich i ich prawnych następców do korzystania z tego mienia, przysługujące im przed dokonaniem zmian w podziale administracyjnym, w których wyniku to mienie znalazło się na obszarze miasta lub osiedla, chyba że:
1)
mienie to przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71) znajdowało się we władaniu Państwa i władanie to uniemożliwiało korzystanie z niego przez osoby uprawnione do korzystania,
2)
osoby uprawnione do korzystania z mienia lub ich prawni następcy nie prowadzą gospodarstwa rolnego.
3.
Zmiana sposobu korzystania z mienia, o którym mowa w ust. 2, oraz rozporządzanie takim mieniem może nastąpić na wniosek lub za zgodą ogólnego zebrania osób uprawnionych do korzystania z mienia i posiadających gospodarstwa rolne. Do ważności uchwał wymagana jest zwykła większość głosów, przy obecności 1/5 uprawnionych do głosowania. W razie gdy interes gospodarczy Państwa uzasadnia zmianę sposobu użytkowania, następuje wywłaszczenie praw rzeczowych ograniczonych osób uprawnionych na zasadach i w trybie przepisów o wywłaszczaniu nieruchomości.
4.
Dochody i wydatki związane z mieniem gromadzkim, o którym mowa w ust. 2, objęte są budżetami miejskich (dzielnicowych, osiedli) rad narodowych; § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio, chyba że z przyczyn, o których mowa w § 10 ust. 2, uprawnienia użytkowników wygasły lub nie posiadają oni gospodarstw rolnych.
5.
Prezydium miejskiej (dzielnicowej, osiedla) rady narodowej może na wniosek komitetu blokowego (osiedlowego) zlecić temu komitetowi i jego przewodniczącemu sprawowanie zarządu mieniem gromadzkim w miastach, mającym charakter dobra gromadzkiego, bądź częścią tego mienia; przepisy §§ 4, 7 i 8 stosuje się odpowiednio do komitetu blokowego (osiedlowego) oraz jego przewodniczącego.
6.
Przepisy ust. 1-5 nie mają zastosowania do mienia gromadzkiego w miastach, które zostało oddane w posiadanie osobom trzecim na podstawie przepisów wymienionych w art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  11.
1.
Mienie gromadzkie, które do dnia wejścia w życie rozporządzenia było zarządzane przez zebrania wiejskie i sołtysów, będzie nadal zarządzane w tenże sposób, chyba że gromadzka rada narodowa przejmie je w swój zarząd zgodnie z § 4 ust. 3.
2.
Mienie gromadzkie w miastach, które do dnia wejścia w życie rozporządzenia było zarządzane przez komisje, komitety itp., będzie zarządzane zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  12.
Zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w formie aktu notarialnego umowy o przeniesienie prawa własności nieruchomego mienia gromadzkiego w miastach i osiedlach, w trybie i na zasadach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1958 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. Nr 42, poz. 201), uznaje się za ważne, chyba że w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wniesie pozew o uznanie umowy za nieważną, a gdy pozew został przed tym dniem wniesiony - złoży w terminie 6 miesięcy oświadczenie o dalszym popieraniu powództwa.
§  13.
Wszystkie przysługujące mieszkańcom gromad prawa własności, użytkowania lub inne prawa rzeczowe ograniczone i majątkowe pozostają nienaruszone. W szczególności pozostają nienaruszone prawa użytkowników gruntów wspólnych, wynikające z ustawy z dnia 4 maja 1938 r. o uporządkowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 33, poz. 290), do podziału tych gruntów lub uzyskania prawa współwłasności.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1958 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. Nr 42, poz. 201).
§  15.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Gospodarki Komunalnej i innym zainteresowanym ministrom.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 6 zmieniony przez § 5 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (Dz.U.70.7.57) z dniem 8 lipca 1970 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.64.303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zarząd mieniem gromadzkim oraz tryb jego zbywania.
Data aktu: 29/11/1962
Data ogłoszenia: 10/12/1962
Data wejścia w życie: 10/12/1962