Spisy w zakresie statystyki rolniczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1962 r.
w sprawie spisów w zakresie statystyki rolniczej.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Główny Urząd Statystyczny przeprowadza spisy w zakresie statystyki rolniczej:
1)
powierzchni użytków rolnych i zasiewów,
2)
zwierząt gospodarskich,
3)
drzew i krzewów owocowych,
4)
zabudowań, urządzeń, maszyn i narzędzi rolniczych.
2.
Tematykę oraz okresy, sposób i terminy przeprowadzania spisów, jak również badań kontrolnych wyników tych spisów i organy powołane do przeprowadzania badań kontrolnych ustalają instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rolnictwa. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustala w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów terminy opracowania wyników spisów.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rolnictwa może zarządzić przeprowadzanie reprezentacyjnych spisów w zakresie gospodarki rolniczej.
4.
W 1962 r. spisy przeprowadzone zostaną w miesiącach czerwcu i grudniu. Spisem przeprowadzonym w czerwcu objęte zostaną: powierzchnia użytków rolnych i zasiewów oraz niektóre urządzenia rolnicze i pogłowie zwierząt gospodarskich, a spisem przeprowadzonym w grudniu - pogłowie zwierząt gospodarskich.
§  2.
1.
W celu przeprowadzenia spisów, o których mowa w § 1, prezydia wojewódzkich (miast wyłączonych z województw), powiatowych (miast stanowiących powiaty), miejskich, osiedlowych i gromadzkich rad narodowych powołują komisarzy spisowych.
2.
Na komisarza spisowego w województwie (mieście wyłączonym z województwa) i powiecie (mieście stanowiącym powiat) prezydia rad narodowych powołują jednego z członków prezydium, w mieście nie stanowiącym powiatu i osiedlu - przewodniczącego prezydium, w gromadzie - przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
3. 1
W województwach (miastach wyłączonych z województw) i powiatach (miastach stanowiących powiaty) oraz gminach tworzy się na okres prac spisowych biura spisowe, w skład których wchodzić będą pracownicy terenowych organów statystyki państwowej oraz zainteresowanych wynikami spisów organów prezydiów rad narodowych. Pracownicy oddelegowani do pracy w biurach spisowych powinni być w okresie oddelegowania zwolnieni od normalnych zajęć służbowych.
4.
Biura spisowe podporządkowane będą właściwym komisarzom spisowym.
5. 2
Kierownikami biur spisowych będą kierownicy właściwych terenowo organów statystyki państwowej, a w gminach - naczelnicy gmin.
§  3.
Przepisy dotyczące organizacji i przeprowadzenia spisu ustala instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
1.
W okresie natężonych prac spisowych prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz powiatowych i miejskich (miast stanowiących powiaty) rad narodowych kierują na wniosek komisarza spisowego do terenowych organów statystyki państwowej potrzebną liczbę pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), powiatowych (miast stanowiących powiaty), miejskich, osiedlowych rad narodowych oraz gromadzkich rad narodowych, na wniosek komisarza spisowego, mogą nakładać na urzędy, instytucje państwowe i przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej obowiązek oddelegowania pracowników do prac spisowych na okres do dni czternastu.
3.
Pracownicy oddelegowani do prac spisowych powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym przysługuje na cały okres oddelegowania wynagrodzenie służbowe, płatne przez ich zakłady pracy w pełnej wysokości wraz ze wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego.
4.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych dostarczą niezbędnych dla potrzeb spisów środków transportowych wraz z obsługą.
§  5.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może przyznawać nagrody pieniężne osobom wyróżniającym się przy pracach spisowych. Wydatki na nagrody pokrywane będą z kredytów przewidzianych na ten cel w budżecie Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Tryb i zasady przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1, ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  6.
Właściciele lub użytkownicy gospodarstw, gruntów nie zagospodarowanych i nieużytków oraz posiadacze zwierząt gospodarskich, drobiu, a także właściciele lub użytkownicy drzew i krzewów owocowych, zabudowań, urządzeń, maszyn i narzędzi rolniczych (§ 1) obowiązani są do udzielania organom spisowym szczegółowych i zgodnych z prawdą informacji w zakresie przeprowadzanych badań.
§  7.
Koszty przeprowadzania spisów w zakresie statystyki rolniczej pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego. W roku 1962 koszty spisu przeprowadzonego w czerwcu, z wyjątkiem kosztu druku instrukcji i formularzy oraz wydatków na nagrody, pokrywane będą z kredytów przewidzianych na ten cel w budżetach rad narodowych. Koszty spisu przeprowadzonego w grudniu 1962 r. pokryte będą z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego z kredytów dodatkowo przyznanych na ten cel przez Ministra Finansów.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 47, poz. 353 i z 1957 r. Nr 20, poz. 102).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 12 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.
2 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 12 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.27.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spisy w zakresie statystyki rolniczej.
Data aktu: 04/05/1962
Data ogłoszenia: 10/05/1962
Data wejścia w życie: 10/05/1962