Spisy w zakresie statystyki rolniczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1962 r.
w sprawie spisów w zakresie statystyki rolniczej.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Główny Urząd Statystyczny przeprowadza spisy w zakresie statystyki rolniczej:
1)
powierzchni użytków rolnych i zasiewów,
2)
zwierząt gospodarskich,
3)
drzew i krzewów owocowych,
4)
zabudowań, urządzeń, maszyn i narzędzi rolniczych.
2.
Tematykę oraz okresy, sposób i terminy przeprowadzania spisów, jak również badań kontrolnych wyników tych spisów i organy powołane do przeprowadzania badań kontrolnych ustalają instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rolnictwa. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustala w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów terminy opracowania wyników spisów.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rolnictwa może zarządzić przeprowadzanie reprezentacyjnych spisów w zakresie gospodarki rolniczej.
4.
W 1962 r. spisy przeprowadzone zostaną w miesiącach czerwcu i grudniu. Spisem przeprowadzonym w czerwcu objęte zostaną: powierzchnia użytków rolnych i zasiewów oraz niektóre urządzenia rolnicze i pogłowie zwierząt gospodarskich, a spisem przeprowadzonym w grudniu - pogłowie zwierząt gospodarskich.
§  2.
1.
W celu przeprowadzenia spisów, o których mowa w § 1, prezydia wojewódzkich (miast wyłączonych z województw), powiatowych (miast stanowiących powiaty), miejskich, osiedlowych i gromadzkich rad narodowych powołują komisarzy spisowych.
2.
Na komisarza spisowego w województwie (mieście wyłączonym z województwa) i powiecie (mieście stanowiącym powiat) prezydia rad narodowych powołują jednego z członków prezydium, w mieście nie stanowiącym powiatu i osiedlu - przewodniczącego prezydium, w gromadzie - przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
3. 1
W województwach (miastach wyłączonych z województw) i powiatach (miastach stanowiących powiaty) oraz gminach tworzy się na okres prac spisowych biura spisowe, w skład których wchodzić będą pracownicy terenowych organów statystyki państwowej oraz zainteresowanych wynikami spisów organów prezydiów rad narodowych. Pracownicy oddelegowani do pracy w biurach spisowych powinni być w okresie oddelegowania zwolnieni od normalnych zajęć służbowych.
4.
Biura spisowe podporządkowane będą właściwym komisarzom spisowym.
5. 2
Kierownikami biur spisowych będą kierownicy właściwych terenowo organów statystyki państwowej, a w gminach - naczelnicy gmin.
§  3.
Przepisy dotyczące organizacji i przeprowadzenia spisu ustala instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
1.
W okresie natężonych prac spisowych prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz powiatowych i miejskich (miast stanowiących powiaty) rad narodowych kierują na wniosek komisarza spisowego do terenowych organów statystyki państwowej potrzebną liczbę pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), powiatowych (miast stanowiących powiaty), miejskich, osiedlowych rad narodowych oraz gromadzkich rad narodowych, na wniosek komisarza spisowego, mogą nakładać na urzędy, instytucje państwowe i przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej obowiązek oddelegowania pracowników do prac spisowych na okres do dni czternastu.
3.
Pracownicy oddelegowani do prac spisowych powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym przysługuje na cały okres oddelegowania wynagrodzenie służbowe, płatne przez ich zakłady pracy w pełnej wysokości wraz ze wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego.
4.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych dostarczą niezbędnych dla potrzeb spisów środków transportowych wraz z obsługą.
§  5.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może przyznawać nagrody pieniężne osobom wyróżniającym się przy pracach spisowych. Wydatki na nagrody pokrywane będą z kredytów przewidzianych na ten cel w budżecie Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Tryb i zasady przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1, ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  6.
Właściciele lub użytkownicy gospodarstw, gruntów nie zagospodarowanych i nieużytków oraz posiadacze zwierząt gospodarskich, drobiu, a także właściciele lub użytkownicy drzew i krzewów owocowych, zabudowań, urządzeń, maszyn i narzędzi rolniczych (§ 1) obowiązani są do udzielania organom spisowym szczegółowych i zgodnych z prawdą informacji w zakresie przeprowadzanych badań.
§  7.
Koszty przeprowadzania spisów w zakresie statystyki rolniczej pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego. W roku 1962 koszty spisu przeprowadzonego w czerwcu, z wyjątkiem kosztu druku instrukcji i formularzy oraz wydatków na nagrody, pokrywane będą z kredytów przewidzianych na ten cel w budżetach rad narodowych. Koszty spisu przeprowadzonego w grudniu 1962 r. pokryte będą z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego z kredytów dodatkowo przyznanych na ten cel przez Ministra Finansów.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 47, poz. 353 i z 1957 r. Nr 20, poz. 102).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 12 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.
2 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 12 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.27.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spisy w zakresie statystyki rolniczej.
Data aktu: 04/05/1962
Data ogłoszenia: 10/05/1962
Data wejścia w życie: 10/05/1962