Dodatkowe urlopy dla pracowników zatrudnionych w zakładach przeciwgruźliczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 1961 r.
w sprawie dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w zakładach przeciwgruźliczych.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 16 maja 1922 r. o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1949 r. Nr 47, poz. 365 i z 1950 r. Nr 13, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownikom zatrudnionym w działach (komórkach) organizacyjnych zakładów przeciwgruźliczych na stanowiskach określonych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, przysługuje w każdym roku kalendarzowym dodatkowy płatny urlop w wymiarze 12 dni roboczych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pracowników, którym po roku pracy przysługuje urlop w wymiarze przekraczającym 30 dni.
§  2.
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku w zakładach pracy na stanowiskach określonych w wykazie, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Zakład pracy - zależnie od wskazań lekarza - powinien udzielić urlopu dodatkowego łącznie z urlopem wypoczynkowym lub oddzielnie.
2.
Urlop dodatkowy nie może być dzielony na części.
3.
Urlop dodatkowy może być przesunięty na następny rok kalendarzowy tylko w przypadku, gdy pracownik nie może wykorzystać urlopu w bieżącym roku kalendarzowym z powodów wyszczególnionych w § 1 ust. 2 pkt 1-5 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy z dnia 16 maja 1922 r. o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu (Dz. U. Nr 42, poz. 264).
4.
W razie zbiegu prawa do urlopu dodatkowego z innego tytułu pracownikom przysługuje prawo wyboru.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ STANOWISK W DZIAŁACH (KOMÓRKACH) ORGANIZACYJNYCH ZAKŁADÓW PRZECIWGRUŹLICZYCH, KTÓRYCH ZAJMOWANIE UPRAWNIA DO KORZYSTANIA Z DODATKOWYCH URLOPÓW

Dział (komórka) organizacyjny Wykaz stanowisk
1 2
I. Wojewódzkie przychodnie przeciwgruźlicze, powiatowe (miejskie, dzielnicowe) i kolejowe poradnie przeciwgruźlicze.
Dyrektor, przełożona pielęgniarek.
Dział organizacyjno-metodyczny Lekarz, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, statystyk medyczny, referent oświaty sanitarnej (kreślarz), starszy inspektor wychowania, starszy instruktor oświaty sanitarnej.
Dział rentgenodiagnostyki Lekarz, laborant medyczny, laborant przyuczony, rejestrator medyczny, starszy referent organizacji badań małoobrazkowych.
Poradnia specjalistyczna Lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, pomoc dentystyczna.
Dział rehabilitacyjny Lekarz, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona.
Poradnia wzorcowa Lekarz, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona.
Pracownia analityczno-bakteriologiczna Lekarz, mikrobiolog, chemik, laborant medyczny, pomoc laboratoryjna, rejestrator medyczny, dezynfektor, hodowca zwierząt.
Dział rejestracji i skierowań Kierownik działu, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, rejestrator medyczny, starszy referent sanatoryjno-prewentoryjny, starszy referent leków.
Dział budżetowo-gospodarczy Sprzątaczka.
Oddział chorych leżących Jak w oddziałach przeciwgruźliczych w szpitalach (dz. V).
II. Półsanatoria przeciwgruźlicze dla studentów i przemysłowe.
Dział leczniczy Lekarz, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, salowa.
III. Instytut Gruźlicy.
Dział metodyczno-organizacyjny Lekarz, lekarz weterynarii, psycholog, referent prowadzący dokumentację naukowo-lekarską.
Dział kliniczny – oddziały przeciwgruźlicze z pracownią rentgenowską Lekarz (w tym dyrektor instytutu i zastępca dyrektora do spraw lecznictwa), pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, biolog, chemik, laborant, salowa, pomoc laboratoryjna, sterylizator, położna.
Zakład biochemii, zakład mikrobiologii, biologii oraz pracownia mykologiczna i analityczna Lekarz, mikrobiolog, biochemik, chemik, bakteriolog, laborant, rejestrator, pomoc laboratoryjna.
Zakład anatomii patologicznej Lekarz, biolog, laborant, noszowy, pomoc laboratoryjna.
Zakład fizjopatologii Lekarz, laborant, pomoc laboratoryjna.
Dział administracyjno-gospodarczy Zastępca dyrektora do spraw administracyjnych, portier, magazynier rzeczy należących do chorych, bibliotekarz obsługujący chorych, dezynfektor, sprzątaczka.
Pralnia Kierownik pralni, praczka.
IV. Sanatoria przeciwgruźlicze dla dorosłych i dzieci, szpitale przeciwgruźlicze, kliniki ftyzjatryczne, ośrodki sanatoryjno-prewentoryjne.
Dyrektor, zastępca dyrektora do spraw administracyjno-gospodarczych, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa, przełożona pielęgniarek.
Dział lecznictwa Lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, kierownik pracowni, pomoc dentystyczna, laborant medyczny, uczeń w zawodzie laboranta medycznego, sterylizator, masażysta, salowa, noszowy, instruktor terapii zajęciowej, instruktor gimnastyki leczniczej, dezynfektor, pracownik stale zatrudniony przy zakładaniu chorym opatrunków gipsowych.
Dział administracyjno-gospodarczy Kierownik świetlicy, kierownik gospodarczy, referent kulturalno-oświatowy, referent biblioteczny obsługujący chorych, referent rejestrujący chorych, portier, starszy woźny, woźny, dźwigowy, magazynier rzeczy należących do chorych, dietetyczka, pomoc kuchenna stale zatrudniona przy roznoszeniu chorym posiłków, kierowca sanitarki, sprzątaczka.
Pralnia Zarządzający pralnią, starsza praczka, praczka.
V. Oddziały przeciwgruźlicze w szpitalach.
Dział lecznictwa Lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, asystentka pielęgniarska, młodsza pielęgniarka, pielęgniarka przyuczona, kierownik pracowni, pomoc dentystyczna, laborant medyczny, uczeń w zawodzie laboranta medycznego, sterylizator, masażysta, salowa, noszowy, instruktor terapii zajęciowej, instruktor gimnastyki leczniczej, dezynfektor, pracownik stale zatrudniony przy zakładaniu chorym opatrunków gipsowych.
Uwaga: Uprawnieni do korzystania z dodatkowych urlopów są tylko pracownicy stale zatrudnieni w oddziale przeciwgruźliczym.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.24.115

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowe urlopy dla pracowników zatrudnionych w zakładach przeciwgruźliczych.
Data aktu: 21/04/1961
Data ogłoszenia: 15/05/1961
Data wejścia w życie: 01/01/1961, 15/05/1961