Przeprowadzanie rejestracji przedpoborowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 31 grudnia 1959 r.
w sprawie przeprowadzania rejestracji przedpoborowych.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75).
2.
Paragrafy powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia oznaczają paragrafy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Jeżeli przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, użyte określenie:
1)
prezydium gromadzkiej rady narodowej - oznacza także prezydium rady narodowej: miejskiej (z wyjątkiem prezydiów miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw), dzielnicowej i osiedla,
2)
przedpoborowy - oznacza mężczyznę, który w danym roku kalendarzowym kończy 18 lat życia,
3)
organ prezydium rady narodowej - oznacza biuro gromadzkiej rady narodowej, właściwy do spraw ogólno-administracyjnych organ prezydium: miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu miejskiego, dzielnicowej rady narodowej w mieście nie wyłączonym z województwa i rady narodowej osiedla oraz właściwy do spraw wewnętrznych organ prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski i dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa.
§  3.
1.
Rejestrację przedpoborowych oraz dzień jej ogłoszenia zarządza corocznie Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Rejestrację przeprowadzają organy prezydiów rad narodowych w okresie pomiędzy 2 stycznia a 28 lutego każdego roku.
3.
Rejestracja ma na celu wpisanie do rejestru przedpoborowych danych dotyczących osób, w stosunku do których w danym roku kalendarzowym powstaje powszechny obowiązek wojskowy.
§  4.
1.
Obowiązkowi rejestracji podlegają mężczyźni, obywatele polscy, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia.
2.
Obowiązek rejestracji ciąży na osobach, które nie dokonały jej we właściwym czasie, a nie mają uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego - do końca tego roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat życia.
3.
Przedpoborowi (ust. 1 i 2) obowiązani są stawić się osobiście do rejestracji do organu prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania, a w przypadku zameldowania na pobyt czasowy ponad 2 miesiące - właściwej ze względu na miejsce tego pobytu - w terminie i miejscu określonym w obwieszczeniu publicznym lub w imiennym wezwaniu.
4.
Przedpoborowi zgłaszający się do rejestracji obowiązani są okazać organowi prezydium rady narodowej przeprowadzającemu rejestrację:
1)
dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości,
2)
ostatnie świadectwo szkolne,
3)
dokumenty stwierdzające:
a)
zawód (np. świadectwo szkoły zawodowej lub zaświadczenie zakładu pracy),
b)
odbyte przysposobienie wojskowe, jeżeli przysposobienie takie odbywali lub odbywają,
c)
poddanie się badaniom i szczepieniom przeciwgruźliczym, jeżeli byli poddani tym badaniom i szczepieniom.
5.
Przedpoborowi, którym nie wydano jeszcze dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości, obowiązani są przedłożyć jeden z tych dokumentów w terminie wyznaczonym przez organ prezydium rady narodowej przeprowadzający rejestrację, a niezależnie od tego w czasie rejestracji - okazać wyciąg lub odpis aktu urodzenia.
§  5.
1.
Przedpoborowi trwale niezdolni do osobistego stawienia się do rejestracji wskutek kalectwa, ułomności lub ciężkiej choroby mogą obowiązek ten spełnić za pośrednictwem pełnoletniego członka rodziny, opiekuna lub innej osoby z najbliższego swego otoczenia.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 przedpoborowi obowiązani są za pośrednictwem pełnoletniego członka rodziny, opiekuna lub innej osoby z najbliższego swego otoczenia - złożyć do organu prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania, a w przypadku zameldowania na pobyt czasowy ponad 2 miesiące - właściwej ze względu na miejsce tego pobytu przedpoborowego - wypełniony czytelnie odpowiedni formularz. Formularz wraz z dokumentami wymienionymi w § 4 ust. 4 i 5 składa się w terminie określonym w obwieszczeniu o rejestracji. Po dokonaniu rejestracji dokumenty wymienione w § 4 ust. 4 i 5 zwraca się przedpoborowym.
3.
Formularze, o których mowa w ust. 2, wydają bezpłatnie biura gromadzkich rad narodowych.
§  6.
1.
Jeżeli istnieją inne niż wymienione w § 5 okoliczności uniemożliwiające przedpoborowemu osobiste stawienie się do rejestracji w wyznaczonym terminie - przedpoborowy obowiązany jest zawiadomić o tym pisemnie lub ustnie za pośrednictwem innej osoby (§ 5 ust. 1) właściwy organ prezydium rady narodowej, najpóźniej w dniu wyznaczonym do rejestracji.
2.
Przedpoborowi, którzy wskutek jakichkolwiek przeszkód (obłożna choroba, pozbawienie wolności, pobyt za granicą itp.) nie dokonali obowiązku rejestracji we właściwym czasie, obowiązani są uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody - bez osobnego wezwania.
§  7.
Nie podlegają rejestracji mężczyźni, którzy stosownie do przepisów o obywatelstwie polskim udowodnią nabycie obywatelstwa obcego lub utratę obywatelstwa polskiego - od chwili stwierdzenia tego przez organ właściwy do orzekania w sprawach obywatelstwa.
§  8.
1.
Biura ewidencji ludności i dowodów osobistych w miastach stanowiących powiaty miejskie i w dzielnicach miast podzielonych na dzielnice obowiązane są co rok przekazywać organowi prezydium rady narodowej przeprowadzającemu rejestrację przedpoborowych - sporządzone przez prowadzących meldunki następujące wykazy:
1)
w terminie do dnia 15 grudnia - wykaz przedpoborowych stale zamieszkałych i zameldowanych na pobyt czasowy ponad 2 miesiące na terenie danego miasta (dzielnicy), którzy w następnym roku kalendarzowym ukończą 18 lat życia,
2)
w terminie do dnia 5 stycznia - wykazy przedpoborowych, którzy w okresie od sporządzenia wykazów wymienionych w pkt 1 do dnia 31 grudnia tego roku zgłosili zmianę miejsca stałego zamieszkania lub pobytu czasowego ponad 2 miesiące, jeżeli podlegali umieszczeniu w wykazie wymienionym w pkt 1.
2.
W gromadach, miastach nie stanowiących powiatów miejskich i osiedlach wykazy wymienione w ust. 1 sporządzają i przekazują bezpośrednio organom prezydiów rad narodowych przeprowadzającym rejestrację przedpoborowych - prowadzący meldunki.
3.
Wykazy wymienione w ust. 1 powinny zawierać: nazwisko i imię, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, dokładny adres stałego zamieszkania lub pobytu czasowego ponad 2 miesiące, a w odniesieniu do przedpoborowych wykazywanych w miejscu ich pobytu czasowego ponad 2 miesiące - ponadto adres w miejscu stałego zamieszkania.
§  9.
1.
Organy prezydiów rad narodowych ogłaszają rejestrację oraz wzywają przedpoborowych do rejestracji za pomocą obwieszczeń publicznych. Przedpoborowi mogą być wzywani do rejestracji również za pomocą wezwań imiennych.
2.
W obwieszczeniu należy wymienić podstawę prawną i określić osoby podlegające rejestracji, miejsce, datę i godzinę stawienia się do rejestracji, dokumenty, jakie obowiązany jest przedstawić przedpoborowy, oraz wskazać sankcje karne, przewidziane za niedopełnienie obowiązku stawienia się do rejestracji i nieprzedstawienie nakazanych dokumentów. Wezwanie powinno ponadto zawierać dokładny adres przedpoborowego wzywanego do rejestracji.
3.
Wywieszenie obwieszczeń powinno nastąpić co najmniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia rejestracji zarządzonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i być dokonane w jednym dniu na terenie całego kraju.
4.
Doręczenie wezwań imiennych powinno nastąpić nie później niż na 7 dni przed terminem zgłoszenia się do rejestracji.
5.
Jeżeli wezwanie do rejestracji następuje w drodze obwieszczenia, nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia od obowiązku stawienia się do rejestracji w terminie i miejscu wskazanych w obwieszczeniu.
§  10.
1.
Organy prezydiów rad narodowych zakładają co rok oddzielny rejestr przedpoborowych zgłaszających się do rejestracji, zamieszkałych stale i zameldowanych na pobyt czasowy ponad 2 miesiące na terenie danej gromady, miasta, dzielnicy lub osiedla.
2.
Wpisy w rejestrze są dokonywane na podstawie odpowiednich dokumentów (§ 4 ust. 4 i 5).
§  11.
1.
Przedpoborowym wpisanym do rejestru organy prezydiów rad narodowych wydają zaświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego rozporządzenia oraz informują ich o prawach i obowiązkach wynikających z ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
2.
Przedpoborowi w razie utraty (kradzieży, zagubienia itp.) zaświadczenia o zgłoszeniu się do rejestracji - obowiązani są złożyć podanie do organu prezydium rady narodowej właściwej ze względu na ich miejsce stałego zamieszkania, a w przypadku zameldowania na pobyt czasowy ponad 2 miesiące - właściwej ze względu na miejsce tego pobytu - o wydanie nowego zaświadczenia, przytaczając okoliczności, w których utracono zaświadczenie.
§  12.
1.
W przypadku niezgłoszenia się przedpoborowego do rejestracji w wyznaczonym terminie - organy prezydiów rad narodowych przystępują niezwłocznie do ustalenia miejsca pobytu tego przedpoborowego oraz przyczyn niespełnienia przez niego tego obowiązku.
2.
W razie niemożności ustalenia miejsca pobytu przedpoborowych wymienionych w ust. 1 organy prezydiów rad narodowych przesyłają wykazy tych przedpoborowych właściwym organom Milicji Obywatelskiej w celu prowadzenia poszukiwań.
§  13.
1.
W razie niestawienia się przedpoborowego do rejestracji bez uzasadnionych powodów pomimo dwukrotnego wezwania z ostrzeżeniem przymusowego doprowadzenia przewodniczący gromadzkiej (przewodniczący prezydium miejskiej, dzielnicowej, osiedla) rady narodowej zarządza przymusowe doprowadzenie przedpoborowego przez organy Milicji Obywatelskiej do organu prezydium rady narodowej, niezależnie od skierowania sprawy na drogę postępowania karno-administracyjnego lub karnego.
2.
Koszty związane z przymusowym doprowadzeniem do rejestracji ponosi przedpoborowy.
§  14.
1.
Wpisaniu do rejestru danego rocznika, poza przedpoborowymi zgłaszającymi się do rejestracji (§ 10), podlegają przedpoborowi, którzy zgłoszą na danym terenie:
1)
miejsce stałego zamieszkania,
2)
pobyt czasowy ponad 2 miesiące.
2.
Skreśleniu z rejestru podlegają przedpoborowi w przypadkach:
1)
wyjazdu na inny teren na zamieszkanie lub pobyt czasowy ponad 2 miesiące,
2)
wyjazdu za granicę na pobyt stały,
3)
utraty obywatelstwa polskiego - od chwili stwierdzenia tego przez organ właściwy do orzekania w sprawach obywatelstwa,
4)
wcielenia do służby wojskowej w charakterze ochotnika,
5)
zgonu.
3.
Organy prezydiów rad narodowych utrzymują rejestry przedpoborowych w stałej aktualności, aż do czasu zgłoszenia się danego rocznika do poboru - na podstawie zawiadomień określonych w art. 88 - 91 i 98 ustawy.
4.
Wszelkie zmiany i skreślenia w rejestrze dokonywane są na podstawie odpowiednich dokumentów.
§  15.
1.
Biura gromadzkich rad narodowych i właściwe do spraw ogólno-administracyjnych organy prezydiów: miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach nie wyłączonych z województw i rad narodowych osiedli sporządzają i przesyłają do właściwych do spraw wewnętrznych organów prezydiów powiatowych rad narodowych (miejskich rad narodowych miast podzielonych na dzielnice, a nie wyłączonych z województw):
1)
wykazy liczbowe mężczyzn kończących w danym roku kalendarzowym 20 lat życia - w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku,
2)
wykazy imienne mężczyzn wymienionych w pkt 1 - w terminie do dnia 31 marca każdego roku.
2.
Organy wymienione w ust. 1, w okresie od przesłania wykazów aż do zakończenia poboru w danym powiecie (mieście), zawiadamiają właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów powiatowych (miejskich miast podzielonych na dzielnice, a nie wyłączonych z województw) rad narodowych o wszelkich zmianach w wykazach przesłanych w myśl ust. 1 pkt 2.
§  16.
Tracą moc dotychczasowe przepisy dotyczące rejestracji przedpoborowych.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.4.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie rejestracji przedpoborowych.
Data aktu: 31/12/1959
Data ogłoszenia: 29/01/1960
Data wejścia w życie: 29/01/1960