Przerywanie ciąży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 19 grudnia 1959 r.
w sprawie przerywania ciąży.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 12, poz. 61) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kobieta ciężarna, która chce przerwać swą ciążę, powinna zwrócić się do lekarza o wydanie orzeczenia o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży.
2.
Jeżeli kobieta chce przerwać swą ciążę ze względu na warunki życiowe, powinna złożyć lekarzowi oświadczenie stwierdzające te warunki. Lekarz odnotowuje to oświadczenie w karcie (historii) choroby i po odczytaniu daje kobiecie do podpisu.
§  2.
1.
Lekarz wydaje orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania, a jeżeli chodzi o przerwanie ciąży ze względu na trudne warunki życiowe kobiety - również na podstawie jej oświadczenia ustala, czy istnieją warunki do przerwania ciąży oraz czy nie zachodzą przeciwwskazania.
§  3.
1.
Lekarz wręczając kobiecie orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży jest obowiązany:
1)
pouczyć kobietę o sposobach zapobiegania niepożądanej ciąży, wręczyć jej receptę na odpowiedni środek antykoncepcyjny, pouczyć kobietę o konieczności zgłoszenia się na badania kontrolne po dokonanym zabiegu oraz o konieczności okresowego zgłaszania się do "poradni dla kobiet oraz świadomego macierzyństwa", a także wręczyć jej odpowiednie materiały informujące o sposobach zapobiegania ciąży,
2)
podać kobiecie adresy zakładów, w których jej ciąża może być przerwana.
2.
Jeżeli orzeczenie określone w ust. 1 wydaje lekarz zatrudniony w zakładzie, w którym dokonuje się zabiegu przerwania ciąży, na żądanie kobiety jest obowiązany ustalić termin, w którym jej ciąża zostanie przerwana.
§  4.
W razie stwierdzenia braku podstaw do dokonania zabiegu przerwania ciąży lub w razie stwierdzenia przeciwwskazań lekarskich, lekarz wydaje orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1. 1
Kobieta, której lekarz wydał orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży, ma prawo wystąpić do dyrektora zespołu opieki zdrowotnej, właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy przez komisję lekarską.
2.
Do wniosku kobieta powinna dołączyć orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży.
§  6.
1. 2
Na skutek wniosku, o którym mowa w § 5, dyrektor zespołu opieki zdrowotnej obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni od daty zgłoszenia wniosku, powołać komisję lekarską w składzie trzech lekarzy.
2.
Przy wydawaniu orzeczenia przez komisję lekarską stosuje się odpowiednio przepisy §§ 2-4.
§  7.
Przy wydawaniu orzeczeń dotyczących przerwania ciąży wszystkie czynności z tym związane powinny być wykonane w takim terminie, aby stopień zaawansowania ciąży nie spowodował przeciwwskazań do jej przerwania lub zagrożenia życia kobiety.
§  8.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia, komisje lekarskie oraz lekarze wydający orzeczenia dotyczące przerwania ciąży poza zakładami społecznymi służby zdrowia obowiązani są prowadzić ewidencję wydanych orzeczeń.
2. 3
(skreślony).
§  9. 4
Zabieg przerywania ciąży może być dokonany przez lekarza będącego specjalistą pierwszego lub drugiego stopnia w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
§  10.
1.
Lekarz dokonujący zabiegów przerwania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia jest obowiązany prowadzić z zachowaniem tajemnicy lekarskiej kartotekę dokonanych zabiegów, zawierającą krótki opis poszczególnych zabiegów oraz dane personalne i adresy kobiet, u których zabieg został dokonany, a także przechowywać przez 10 lat poszczególne karty wraz z dokumentami uzasadniającymi dopuszczalność przerwania ciąży.
2.
Lekarz dokonujący zabiegu przerwania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia, w przypadku gdy sam stwierdził konieczność dokonania takiego zabiegu, jest obowiązany w kartotece zamieścić o tym wzmiankę.
3. 5
Lekarz dokonujący zabiegu przerywania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia jest obowiązany sporządzić na odpowiednim formularzu roczne sprawozdanie o ambulatoryjnym dokonywaniu przerywania ciąży. Sprawozdanie to w terminie do dnia 10 stycznia następnego roku należy przesłać do właściwego wojewódzkiego szpitala zespolonego.
4.
Na żądanie kobiety lekarz jest obowiązany wydać jej zaświadczenie stwierdzające okoliczności, które mają wpływ na czas trwania jej niezdolności do pracy.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 1956 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. Nr 13, poz. 68).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

...............................................

Pieczęć podłużna zakładu lub lekarza wydającego

orzeczenie w gabinecie prywatnym.

Nr ................

ORZECZENIE LEKARSKIE

o dopuszczalności przerwania ciąży

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19

grudnia 1959 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. z 1960 r.

Nr 2, poz. 15) po przeprowadzeniu badania lekarskiego

Ob. ..................... oraz po zapoznaniu się z jej

oświadczeniem o warunkach życiowych *)

stwierdzam

że dokonanie zabiegu przerwania ciąży u wyżej wymienionej jest

uzasadnione ze względu na .....................................

...............................................................

Orzeczenie niniejsze jest równoznaczne ze skierowaniem do

zakładu społecznego służby zdrowia na wykonanie zabiegu.

Służy wyłącznie do przedstawienia lekarzowi.

..............................

Podpis i pieczęć lekarza

________

*) Skreślić w przypadku wskazań lekarskich.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

...............................................

Pieczęć podłużna zakładu lub lekarza wydającego

orzeczenie w gabinecie prywatnym.

Nr ............

ORZECZENIE LEKARSKIE

o niedopuszczalności wykonania zabiegu przerwania ciąży.

Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19

grudnia 1959 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. z 1960 r.

Nr 2, poz. 15) po przeprowadzeniu badania lekarskiego

Ob. ............. oraz po zapoznaniu się z jej oświadczeniem o

warunkach życiowych

stwierdzam

że wykonanie zabiegu przerwania ciąży u wyżej wymienionej jest

nieuzasadnione z następujących powodów:

...............................................................

...............................................................

Obywatelce przysługuje prawo zgłoszenia wniosku do Wydziału

Zdrowia Prezydium Rady Narodowej w . . . o rozpatrzenie

sprawy przez komisję lekarską.

Do wniosku o rozpatrzenie sprawy przez komisję lekarską należy

załączyć niniejsze orzeczenie.

...........................

Podpis i pieczęć lekarza

1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
3 § 8 ust. 2 skreślony przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.7.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1962 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
5 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.2.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przerywanie ciąży.
Data aktu: 19/12/1959
Data ogłoszenia: 13/01/1960
Data wejścia w życie: 13/01/1960