Przerywanie ciąży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 19 grudnia 1959 r.
w sprawie przerywania ciąży.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 12, poz. 61) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kobieta ciężarna, która chce przerwać swą ciążę, powinna zwrócić się do lekarza o wydanie orzeczenia o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży.
2.
Jeżeli kobieta chce przerwać swą ciążę ze względu na warunki życiowe, powinna złożyć lekarzowi oświadczenie stwierdzające te warunki. Lekarz odnotowuje to oświadczenie w karcie (historii) choroby i po odczytaniu daje kobiecie do podpisu.
§  2.
1.
Lekarz wydaje orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania, a jeżeli chodzi o przerwanie ciąży ze względu na trudne warunki życiowe kobiety - również na podstawie jej oświadczenia ustala, czy istnieją warunki do przerwania ciąży oraz czy nie zachodzą przeciwwskazania.
§  3.
1.
Lekarz wręczając kobiecie orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu przerwania ciąży jest obowiązany:
1)
pouczyć kobietę o sposobach zapobiegania niepożądanej ciąży, wręczyć jej receptę na odpowiedni środek antykoncepcyjny, pouczyć kobietę o konieczności zgłoszenia się na badania kontrolne po dokonanym zabiegu oraz o konieczności okresowego zgłaszania się do "poradni dla kobiet oraz świadomego macierzyństwa", a także wręczyć jej odpowiednie materiały informujące o sposobach zapobiegania ciąży,
2)
podać kobiecie adresy zakładów, w których jej ciąża może być przerwana.
2.
Jeżeli orzeczenie określone w ust. 1 wydaje lekarz zatrudniony w zakładzie, w którym dokonuje się zabiegu przerwania ciąży, na żądanie kobiety jest obowiązany ustalić termin, w którym jej ciąża zostanie przerwana.
§  4.
W razie stwierdzenia braku podstaw do dokonania zabiegu przerwania ciąży lub w razie stwierdzenia przeciwwskazań lekarskich, lekarz wydaje orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1. 1
Kobieta, której lekarz wydał orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży, ma prawo wystąpić do dyrektora zespołu opieki zdrowotnej, właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy przez komisję lekarską.
2.
Do wniosku kobieta powinna dołączyć orzeczenie o niedopuszczalności przerwania ciąży.
§  6.
1. 2
Na skutek wniosku, o którym mowa w § 5, dyrektor zespołu opieki zdrowotnej obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni od daty zgłoszenia wniosku, powołać komisję lekarską w składzie trzech lekarzy.
2.
Przy wydawaniu orzeczenia przez komisję lekarską stosuje się odpowiednio przepisy §§ 2-4.
§  7.
Przy wydawaniu orzeczeń dotyczących przerwania ciąży wszystkie czynności z tym związane powinny być wykonane w takim terminie, aby stopień zaawansowania ciąży nie spowodował przeciwwskazań do jej przerwania lub zagrożenia życia kobiety.
§  8.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia, komisje lekarskie oraz lekarze wydający orzeczenia dotyczące przerwania ciąży poza zakładami społecznymi służby zdrowia obowiązani są prowadzić ewidencję wydanych orzeczeń.
2. 3
(skreślony).
§  9. 4
Zabieg przerywania ciąży może być dokonany przez lekarza będącego specjalistą pierwszego lub drugiego stopnia w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
§  10.
1.
Lekarz dokonujący zabiegów przerwania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia jest obowiązany prowadzić z zachowaniem tajemnicy lekarskiej kartotekę dokonanych zabiegów, zawierającą krótki opis poszczególnych zabiegów oraz dane personalne i adresy kobiet, u których zabieg został dokonany, a także przechowywać przez 10 lat poszczególne karty wraz z dokumentami uzasadniającymi dopuszczalność przerwania ciąży.
2.
Lekarz dokonujący zabiegu przerwania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia, w przypadku gdy sam stwierdził konieczność dokonania takiego zabiegu, jest obowiązany w kartotece zamieścić o tym wzmiankę.
3. 5
Lekarz dokonujący zabiegu przerywania ciąży poza zakładem społecznym służby zdrowia jest obowiązany sporządzić na odpowiednim formularzu roczne sprawozdanie o ambulatoryjnym dokonywaniu przerywania ciąży. Sprawozdanie to w terminie do dnia 10 stycznia następnego roku należy przesłać do właściwego wojewódzkiego szpitala zespolonego.
4.
Na żądanie kobiety lekarz jest obowiązany wydać jej zaświadczenie stwierdzające okoliczności, które mają wpływ na czas trwania jej niezdolności do pracy.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 1956 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. Nr 13, poz. 68).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

...............................................

Pieczęć podłużna zakładu lub lekarza wydającego

orzeczenie w gabinecie prywatnym.

Nr ................

ORZECZENIE LEKARSKIE

o dopuszczalności przerwania ciąży

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19

grudnia 1959 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. z 1960 r.

Nr 2, poz. 15) po przeprowadzeniu badania lekarskiego

Ob. ..................... oraz po zapoznaniu się z jej

oświadczeniem o warunkach życiowych *)

stwierdzam

że dokonanie zabiegu przerwania ciąży u wyżej wymienionej jest

uzasadnione ze względu na .....................................

...............................................................

Orzeczenie niniejsze jest równoznaczne ze skierowaniem do

zakładu społecznego służby zdrowia na wykonanie zabiegu.

Służy wyłącznie do przedstawienia lekarzowi.

..............................

Podpis i pieczęć lekarza

________

*) Skreślić w przypadku wskazań lekarskich.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

...............................................

Pieczęć podłużna zakładu lub lekarza wydającego

orzeczenie w gabinecie prywatnym.

Nr ............

ORZECZENIE LEKARSKIE

o niedopuszczalności wykonania zabiegu przerwania ciąży.

Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19

grudnia 1959 r. w sprawie przerywania ciąży (Dz. U. z 1960 r.

Nr 2, poz. 15) po przeprowadzeniu badania lekarskiego

Ob. ............. oraz po zapoznaniu się z jej oświadczeniem o

warunkach życiowych

stwierdzam

że wykonanie zabiegu przerwania ciąży u wyżej wymienionej jest

nieuzasadnione z następujących powodów:

...............................................................

...............................................................

Obywatelce przysługuje prawo zgłoszenia wniosku do Wydziału

Zdrowia Prezydium Rady Narodowej w . . . o rozpatrzenie

sprawy przez komisję lekarską.

Do wniosku o rozpatrzenie sprawy przez komisję lekarską należy

załączyć niniejsze orzeczenie.

...........................

Podpis i pieczęć lekarza

1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
3 § 8 ust. 2 skreślony przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.7.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1962 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.
5 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1980 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024