Biegli sądowi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 października 1959 r.
o biegłych sądowych.

Na podstawie art. 157 i 161 prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1950 r. Nr 39, poz. 360 i z 1957 r. Nr 31, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego ustanawia biegłego sądowego przy sądzie wojewódzkim lub powiatowym.
2.
Biegłego sądowego ustanawia się dla poszczególnej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności.
3.
Biegłego sądowego ustanawia się na okres lat 3. Koniec tego okresu ustala się na koniec roku kalendarzowego.
§  2.
1.
Biegłym sądowym może być ustanowiony ten, kto:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
ukończył 25 lat życia,
3)
jest nieskazitelnego charakteru,
4)
posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, dla której ma być ustanowiony,
5)
daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego sądowego,
6)
wyraził zgodę na ustanowienie go biegłym sądowym.
2.
Posiadanie wiadomości specjalnych powinno być wykazane dokumentami stwierdzającymi kwalifikacje naukowe biegłego i jego praktyczne doświadczenie w zakresie danej umiejętności.
3.
Osoby pozostające w służbie państwowej mogą być ustanowione biegłymi sądowymi za zgodą swej władzy przełożonej.
§  3.
1.
Biegłych sądowych ustanawia się w ilości uzasadnionej potrzebami sądu.
2.
W razie potrzeby ustanowienia biegłego prezes sądu może zwrócić się do odpowiednich związków zawodowych, przedsiębiorstw państwowych, instytucji, zakładów, uczelni, urzędów oraz prezydiów rad narodowych o wskazanie osób posiadających teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, a o opinię o kandydacie na biegłego ponadto do zakładu pracy kandydata.
3.
W przypadku ustanawiania biegłego przy sądzie powiatowym prezes sądu wojewódzkiego zwraca się do prezesa właściwego sądu powiatowego o opinię co do potrzeby ustanowienia biegłego sądowego i zleca zebranie opinii o kandydacie.
§  4.
1.
Przyrzeczenie od biegłego sądowego odbiera prezes sądu, przy którym biegłego ustanowiono. Z czynności tej należy sporządzić protokół, który podpisuje biegły sądowy i prezes sądu. O złożeniu przyrzeczenia czyni się adnotację na piśmie ustanawiającym biegłego.
2.
Biegły składa przyrzeczenie według następującej roty:

"Świadomy wagi mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki biegłego wykonam z całą sumiennością i bezstronnością".

3.
Biegły sądowy składa przyrzeczenie tylko przy objęciu stanowiska, a składając opinię w poszczególnych sprawach powołuje się na nie.
4.
Pismo ustanawiające biegłym sądowym doręcza się biegłemu dopiero po złożeniu przyrzeczenia.
§  5.
Ustanowienie biegłym sądowym i złożenie przyrzeczenia nadaje osobie ustanowionej prawo:
1)
wydawania w sprawach sądowych opinii w zakresie tej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, dla której została ustanowiona,
2)
używania tytułu biegłego sądowego z oznaczeniem sądu oraz tej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności, dla których ją ustanowiono.
§  6.
1.
Biegłemu sądowemu w okręgu sądu, przy którym został ustanowiony, i w zakresie spraw, dla których został ustanowiony, nie wolno bez ważnych przyczyn odmówić stawiennictwa i wydania opinii na żądanie sądu lub jego kierownika w sprawach sądowych z wyjątkiem spraw, w których w myśl przepisów postępowania sądowego jest on wyłączony od wydania opinii lub upoważniony do jej odmówienia.
2.
Biegły sądowy powinien zawiadomić prezesa sądu, przy którym został ustanowiony, o każdej zmianie swego adresu.
§  7.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego odwołuje ustanowienie biegłego sądowego przed upływem ustalonego okresu (§ 1 ust. 3):
1)
na prośbę biegłego,
2)
jeżeli biegły sądowy utracił warunki, o których mowa w § 2, lub okaże się, że w chwili ustanawiania go warunkom tym nie odpowiadał.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego może odwołać ustanowienie biegłego sądowego przed upływem ustalonego okresu (§ 1 ust. 3) z ważnych przyczyn, a w szczególności gdy biegły sądowy wykazuje opieszałość lub nienależycie wykonywuje swe obowiązki.
§  8.
1.
Prezes sądu prowadzi listę biegłych sądowych ustanowionych przy sądzie.
2.
Listę biegłych prowadzi się według poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innych umiejętności z dokładnym wymienieniem adresu biegłego i okresu czasu, na który go ustanowiono.
3.
Biegłego sądowego skreśla się z listy:
1)
z upływem okresu, na który go ustanowiono,
2)
z chwilą odwołania ustanowienia.
4.
Prezes sądu wojewódzkiego w styczniu każdego roku podaje do wiadomości sądów powiatowych swego okręgu listę biegłych ustanowionych przy sądzie wojewódzkim. Zawiadamia je również o każdej zmianie listy.
5.
Interesanci przeglądać mogą listę biegłych w sekretariacie.
§  9.
Biegli sądowi ustanowieni na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swe uprawnienia do dnia 31 grudnia 1959 r.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. o biegłych sądowych (Dz. U. Nr 104, poz. 945).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.57.345

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Biegli sądowi.
Data aktu: 12/10/1959
Data ogłoszenia: 26/10/1959
Data wejścia w życie: 26/10/1959