Udzielanie oficerom i podoficerom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na noszenie umundurowania i oznak wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 sierpnia 1959 r.
w sprawie udzielania oficerom i podoficerom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na noszenie umundurowania i oznak wojskowych.

Na podstawie art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5) i art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 36, poz. 164 i z 1959 r. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Oficerowie rezerwy i oficerowie zwolnieni od powszechnego obowiązku wojskowego oraz podoficerowie zwolnieni z wojskowej służby zawodowej mogą uzyskać zezwolenie na noszenie umundurowania i oznak wojskowych:
1)
w dniach świąt państwowych (Dzień 1 Maja i Święto Odrodzenia Polski - 22 lipca) oraz w dniach świąt wojskowych (Dzień Wojska Polskiego - 12 października, Dzień Marynarki Wojennej, Dzień Lotnictwa, Dzień Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Dzień Wojsk Ochrony Pogranicza oraz doroczne święta jednostek wojskowych ustalone w przepisach wojskowych),
2)
w razie konieczności wykonywania przez nich czynności uzasadniających występowanie w tym umundurowaniu (np. w organizacjach przysposobienia wojskowego),
3)
w innych przypadkach uzasadniających udzielenie takiego zezwolenia.
2.
Umundurowanie i oznaki wojskowe mogą nosić na podstawie uzyskanego zezwolenia:
1)
w dniach świąt państwowych i w Dniu Wojska Polskiego - wszyscy oficerowie i podoficerowie wymienieni w ust. 1,
2)
w Dniu Marynarki Wojennej, Dniu Lotnictwa, Dniu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Dniu Wojsk Ochrony Pogranicza oraz w doroczne święta jednostek wojskowych tylko ci oficerowie i podoficerowie, którzy pełnili służbę w tych rodzajach Sił Zbrojnych lub w jednostkach wojskowych.
§  2.
Zezwolenie na noszenie umundurowania i oznak wojskowych może być w szczególności udzielone tym oficerom i podoficerom wymienionym w § 1 ust. 1, którzy byli oficerami lub podoficerami zawodowymi i nabyli prawo do pełnego zaopatrzenia emerytalnego z tytułu wysługi lat.
§  3.
1.
Zezwolenia na noszenie umundurowania i oznak wojskowych udziela Minister Obrony Narodowej lub organ wojskowy przez niego upoważniony na prośbę zainteresowanego wniesioną za pośrednictwem wojskowego komendanta rejonowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.
2.
Zezwolenie może być udzielone również na wniosek naczelnego organu administracji państwowej, władzy naczelnej organizacji społecznej lub zainteresowanego organu wojskowego.
3.
Zezwolenie może być cofnięte w każdym czasie.
§  4.
1.
Oficerom i podoficerom, którzy uzyskali zezwolenie na noszenie umundurowania i oznak wojskowych, wydaje się stosowne zaświadczenie.
2.
Zaświadczenie wymienione w ust. 1 wydaje organ wojskowy określony przez Ministra Obrony Narodowej.
§  5.
Oficerowie i podoficerowie uprawnieni w myśl § 1 do noszenia umundurowania i oznak wojskowych obowiązani są nosić je zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy, z ustalonymi w tych przepisach oznakami wskazującymi, że nie pełnią oni czynnej służby wojskowej.
§  6.
Noszenie umundurowania i oznak wojskowych przez oficerów i podoficerów wymienionych w § 1 w czasie wykonywania zatrudnienia w zakładach pracy lub podczas wykonywania innych prac zarobkowych poza przypadkami wymienionymi w § 1 ust. 1 pkt 2 jest niedozwolone.
§  7.
1.
W czasie noszenia umundurowania i oznak wojskowych oficerowie i podoficerowie wymienieni w § 1 obowiązani są do przestrzegania dyscypliny i porządku wojskowego oraz regulaminów i innych przepisów wojskowych.
2.
Wojskowe patrole garnizonowe i patrole Wojskowej Służby Wewnętrznej mają prawo kontroli przestrzegania dyscypliny i porządku wojskowego oraz regulaminów i innych przepisów wojskowych przez oficerów i podoficerów wymienionych w § 1 występujących w umundurowaniu wojskowym - na zasadach dotyczących żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.46.283

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie oficerom i podoficerom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na noszenie umundurowania i oznak wojskowych.
Data aktu: 04/08/1959
Data ogłoszenia: 20/08/1959
Data wejścia w życie: 20/08/1959