Zasady opodatkowania przychodów osiąganych z hodowli zwierząt futerkowych, nie będącej działem specjalnym gospodarstwa rolnego, oraz ulgi podatkowe przy opodatkowaniu takich przychodów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 października 1958 r.
w sprawie zasad opodatkowania przychodów osiąganych z hodowli zwierząt futerkowych, nie będącej działem specjalnym gospodarstwa rolnego, oraz ulg podatkowych przy opodatkowaniu takich przychodów.

Na podstawie art. 3, art. 65 ust. 2, art. 70 ust. 4, art. 77 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25), art. 3 ust. 2 pkt 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku obrotowym (Dz. U. Nr 49, poz. 449 i z 1955 r. Nr 22, poz. 139), art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 26 i z 1958 r. Nr 45, poz. 223) oraz art. 11 i 12 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatek dochodowy od osób osiągających przychody z hodowli lisów i norek pobiera się w formie ryczałtu, jeżeli osoby te:
1)
posiadają ilość samic stada podstawowego - nie przekraczającą 35 sztuk lisów lub 35 sztuk norek, a przy hodowli lisów i norek łącznie 35 sztuk,
2)
nie wykonują innych świadczeń podlegających podatkowi obrotowemu; zastrzeżenie to dotyczy również członków ich rodzin, których dochody z mocy przepisów o podatku dochodowym podlegają łącznemu opodatkowaniu z dochodami tych osób, nie wyłącza jednak pobierania podatku w formie ryczałtu wykonywanie przez osobę osiągającą przychody z hodowli lub jej współmałżonka - świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym w formie karty podatkowej,
3)
są członkami Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza,
4)
zgłoszą organowi finansowemu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej właściwemu według miejsca położenia hodowli wniosek o zaliczenie do ryczałtu w terminie do dnia 31 stycznia roku podatkowego lub w terminie 30 dni od rozpoczęcia hodowli w ciągu roku podatkowego.
2.
Za stado podstawowe uważa się ilość samic posiadanych przez hodowcę w styczniu i nabytych od stycznia do dnia 31 maja roku podatkowego.
§  2.
Przychody osiągane przez osoby, których stado podstawowe przekracza 35 sztuk samic lisów lub norek, a przy hodowli lisów i norek łącznie więcej niż 35 sztuk, podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym i dochodowym na zasadach ogólnych.
§  3.
Przychody osiągane z hodowli lisów i norek przez hodowców, którzy są członkami Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza, zwalnia się:
1)
od podatków obrotowego i dochodowego, jeżeli ilość samic stada podstawowego nie przekracza 10 sztuk lisów lub 10 sztuk norek, a przy hodowli łącznej lisów i norek - 10 sztuk,
2)
od podatku obrotowego, jeżeli ilość samic stada podstawowego nie przekracza - 35 sztuk lisów lub 35 sztuk norek, a przy hodowli łącznej lisów i norek - 35 sztuk.
§  4.
1.
Ryczałt obejmuje należność podatkową ze źródeł przychodów objętych ryczałtem. Jeżeli podatnik osiąga dochody z innych źródeł przychodów, podlegających tylko podatkowi dochodowemu, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych; do dochodu osiąganego z tych innych źródeł przychodów stosuje się skalę podatkową odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów (łącznie z dochodem z hodowli objętej ryczałtem).
2.
Podatnicy opłacający ryczałt wolni są od przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym i zobowiązaniach podatkowych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg oraz składania zeznań podatkowych i miesięcznych deklaracji na zaliczki na podatek dochodowy. Podatnicy ci mają obowiązek składania organowi finansowemu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do dnia 31 stycznia każdego roku wykazu zawierającego dane co do ilości samic stada podstawowego według stanu ze stycznia roku podatkowego, a jeżeli hodowlę rozpoczęto w ciągu roku przed dniem 31 maja roku podatkowego, według stanu z dnia rozpoczęcia hodowli.
3.
Podatnicy opłacający ryczałt obowiązani są zgłosić obowiązek podatkowy i uzyskać kartę rejestracyjną za opłatą 30 zł za każdy rok.
§  5.
1. 1
Przepisy niniejszego rozporządzenia mają również zastosowanie w przypadkach, gdy hodowla stanowi własność więcej niż jednej osoby (hodowla zespołowa), jeżeli: a) w hodowli zespołowej znajduje się nie więcej niż 50 sztuk stada podstawowego lisów lub 70 sztuk samic stada podstawowego norek, a przy hodowli mieszanej lisów i norek - nie więcej niż 60 sztuk samic stada podstawowego, w tym samic lisów nie więcej niż 50 sztuk, b) przy hodowli tej zatrudnia się oprócz właścicieli zwierząt nie więcej niż jednego hodowcę, a oprócz niego nie więcej niż 2 pracowników najemnych. Małżonków właścicieli hodowli nie zalicza się do osób zatrudnionych. Zastrzeżenia wymienione wyżej pod lit. a) i b) nie dotyczą hodowli zespołowej prowadzonej na wspólnym terenie wyłącznie przez hodowców będących członkami hodowlanych spółdzielni pracy, podległych Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy, którzy nabyli zwierzęta na warunkach kredytowych od spółdzielni - do czasu upływu terminu wyznaczonego umową do spłaty kredytu za nabyte w spółdzielni zwierzęta..
2.
Oddanie lisów i norek na wychów innemu hodowcy nie stanowi przeszkody do opłacania podatku w formie ryczałtu, o ile poszczególny hodowca oddaje na wychów ilość samic stada podstawowego nie przekraczającą ilości określonej w § 1 ust. 1 pkt 1, a cała ferma łącznie ze zwierzętami przyjętymi na wychów nie przekracza 100 sztuk samic stada podstawowego.
§  6.
1. 2
Wysokość rocznego ryczałtu od każdej samicy stada podstawowego ponad ilość określoną w § 3 pkt 1 wynosi:
Przy ogólnej ilości posiadanych samic stada podstawowego Kwota ryczałtu od sztuki - zł
od 11 do 15 240
od 16 do 20 280
od 21 do 25 320
od 26 do 30 360
od 31 do 35 400
2. 3
Przy prowadzeniu hodowli stanowiącej własność więcej niż jednej osoby (hodowla zespołowa) jeżeli odpowiada ona warunkom określonym w § 5 ust. 1 ryczałt ustala się dla każdego z hodowców oddzielnie. Podstawę ustalenia ryczałtu dla poszczególnych osób, do których należą hodowane zespołowo zwierzęta, stanowi ilość samic stada podstawowego, należąca do poszczególnych osób.
3.
Wysokość ryczałtu dla osób trudniących się hodowlą cudzych zwierząt ustala się według zasad wymienionych w ust. 1, biorąc za podstawę ilość samic stada podstawowego, będących ich własnością oraz 1/3 ogólnej ilości samic stada podstawowego przyjętych do hodowli od innych osób.
4.
Jeżeli hodowlę prowadzą małżonkowie oraz ich zstępni, których dochody w myśl przepisów o podatku dochodowym podlegają łącznemu opodatkowaniu, dla ustalenia prawa do ryczałtu i jego wysokości bierze się pod uwagę łączną ilość samic stada podstawowego należącego do tych osób.
5. 4
Hodowle, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się przy ustalaniu formy opodatkowania i wysokości ryczałtu pod warunkiem udowodnienia prawa własności zwierząt pisemnymi dowodami (regulaminem, umową), sporządzonymi na każdy rok i złożonymi właściwemu organowi finansowemu przy uzyskaniu karty rejestracyjnej (§ 4 ust. 3), a przy hodowlach zwolnionych od podatku (§ 3 ust. 1) najpóźniej do dnia 31 stycznia roku podatkowego lub przed rozpoczęciem hodowli. Umowy (regulaminy zespołów) powinny być poświadczone przez organy Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza lub przez spółdzielnie pracy.
6. 5
Hodowla zespołowa nie odpowiadająca warunkom określonym w § 5 ust. 1 podlega opodatkowaniu jako spółka na zasadach ogólnych. Podatek dochodowy ustala się poszczególnym członkom zespołu, jeżeli udowodnią oni wysokość udziału w hodowli pisemnym dowodem (umową), złożonym organowi finansowemu przy uzyskaniu karty rejestracyjnej.
§  7.
Wniosek podatnika o zaliczenie do ryczałtu rozpatruje organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej i zawiadamia podatnika o wysokości ryczałtu lub braku warunków do opłacania ryczałtu, doręczając mu odpowiednią decyzję.
§  8.
1.
Po otrzymaniu decyzji organu finansowego, o którym mowa w § 7, przysługuje podatnikowi w terminie dwutygodniowym prawo zrzeczenia się ryczałtu lub wniesienia odwołania do organu finansowego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
W przypadku zrzeczenia się ryczałtu powstaje obowiązek płacenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych.
3.
W przypadku wniesienia odwołania odwołanie to podlega rozpatrzeniu przez komisję odwoławczą.
§  9.
1.
Ryczałt płatny jest bez wezwania organu finansowego w 3 ratach miesięcznych w terminie do dnia 15 września, do dnia 15 października i do dnia 15 listopada roku podatkowego.
2.
Do czasu doręczenia orzeczenia ustalającego ryczałt podatnicy, którzy złożyli wniosek o zaliczenie do ryczałtu, obowiązani są wpłacać w terminie przewidzianym w ust. 1 na poczet ryczałtu kwoty odpowiadające wysokości ryczałtu za rok ubiegły, a w razie opłacania w ubiegłym roku podatku obrotowego lub dochodowego na zasadach ogólnych - kwoty odpowiadające wysokości tych podatków za rok ubiegły. Podatnicy, którzy rozpoczną hodowlę lisów i norek przed dniem 31 maja roku podatkowego, oraz podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy nie mieli ustalonego podatku - obowiązani są wpłacać tytułem zaliczek w terminie ustalonym w ust. 1 kwoty odpowiadające iloczynowi samic stada podstawowego i najniższej stawki ryczałtu przewidzianej w § 6. Jeżeli wpłacona kwota okaże się mniejsza od kwoty przypadającej do uiszczenia na mocy orzeczenia ustalającego ryczałt, powstałą różnicę podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia zawiadomienia o wysokości ryczałtu.
3.
W przypadku rozpoczęcia hodowli po dniu 31 maja roku podatkowego obowiązek płacenia podatku powstaje w roku następnym.
4.
W przypadku zlikwidowania w ciągu roku hodowli, od której opłacany był podatek w formie ryczałtu, pełna kwota ustalonego ryczałtu płatna jest równocześnie z likwidacją hodowli.
§  10.
1.
Podatnicy opłacający ryczałt obowiązani są zawiadomić organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w terminie siedmiu dni o zmianach, jakie powstały w stosunku do stanu faktycznego, podanego we wniosku, które mają wpływ na wysokość ryczałtu lub uzasadniają powstanie obowiązku podatkowego w podatkach dochodowym lub obrotowym i dochodowym na zasadach ogólnych.
2.
W przypadku padnięcia samicy stada podstawowego i z tego powodu nieuzyskania od niej przychówka oraz zgłoszenia i udowodnienia tego faktu zaświadczeniem lekarza weterynarii w ciągu tygodnia od dnia padnięcia - obniża się sumę ustalonego ryczałtu o kwoty przypadające na padłe zwierzęta.
§  11.
1.
Zmiana wysokości ryczałtu w ciągu roku podatkowego może nastąpić w przypadku zawiadomienia organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w terminie przewidzianym w § 10 o zmianie w ilości samic stada podstawowego podanej we wniosku o ryczałt.
2.
Od decyzji zmieniającej wysokość ryczałtu podatnik może w terminie określonym w § 8 złożyć odwołanie lub zrzec się ryczałtu.
§  12.
1.
Podatnicy opłacający ryczałt na zasadach niniejszego rozporządzenia zostaną wyłączeni z grupy osób opłacających ryczałt i opłacać będą podatki dochodowy lub obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych na podstawie decyzji właściwego organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej za cały rok podatkowy w przypadku:
1)
utraty warunków do opłacania ryczałtu,
2)
stwierdzenia niezgodności ze stanem faktycznym danych zawartych we wniosku (§ 1),
3)
niezawiadomienia organu finansowego o zmianach mających wpływ na wysokość ryczałtu (§ 10 ust. 1).
2.
Organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej orzeka o wyłączeniu z ryczałtu na podstawie materiału dowodowego po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza.
3.
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 i 3 wyłączenie z grupy osób opłacających zryczałtowany podatek i opłacanie podatku dochodowego lub podatku obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych następuje niezależnie od ciążącej na podatniku odpowiedzialności na podstawie przepisów prawa karnego skarbowego.
4.
W przypadku określonym w ust. 1 kwoty wpłacone tytułem zryczałtowanego podatku zalicza się na podatek dochodowy za dany rok podatkowy, nadwyżkę zaś - na podatek obrotowy.
§  13.
Termin 31 stycznia, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 i w § 6 ust. 5, oraz termin, o którym mowa w § 10 ust. 2, przesuwa się w roku 1958 do dnia czternastego po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia. Fakt padnięcia samicy stada podstawowego może być w roku 1958 w braku zaświadczenia lekarza weterynarii udowodniony w inny sposób.
§  14.
Zakres obowiązku podatkowego z tytułu przychodów osiąganych z hodowli innych zwierząt futerkowych niż lisy i norki uregulują odrębne przepisy.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie od roku podatkowego 1958, z tym że stawki podatku określone w § 6 niniejszego rozporządzenia stosuje się tylko za rok podatkowy 1958.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (Dz.U.61.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 Z dniem 12 listopada 1959 r. przedłuża się na rok 1959 i lata następne stosowanie stawek rocznego ryczałtu określonych w § 6 ust. 1 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 30 września 1959 r. w sprawie stawki ryczałtu w podatkach obrotowym i dochodowym od przychodów osiąganych z hodowli lisów i norek (Dz.U.59.61.364).
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (Dz.U.61.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (Dz.U.61.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 6 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (Dz.U.61.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.65.321

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady opodatkowania przychodów osiąganych z hodowli zwierząt futerkowych, nie będącej działem specjalnym gospodarstwa rolnego, oraz ulgi podatkowe przy opodatkowaniu takich przychodów.
Data aktu: 13/10/1958
Data ogłoszenia: 29/10/1958
Data wejścia w życie: 29/10/1958