Ustrój i zakres działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1958 r.
w sprawie ustroju i zakresu działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Na podstawie art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97) oraz w związku z art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 98), z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 99), art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 6), art. 17 ust. 2 dekretu z dnia 27 lipca 1955 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów organów bezpieczeństwa publicznego oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 31, poz. 184) i art. 16 ust. 2 dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 43, poz. 273) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwane dalej "komisjami lekarskimi", dzielą się na obwodowe komisje lekarskie i wojewódzkie komisje lekarskie.
§  2.
1.
Obwodowe i wojewódzkie komisje lekarskie powołuje i rozwiązuje w miarę potrzeby oraz określa ich obszar działania prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może zlecić obwodowym i wojewódzkim komisjom lekarskim przeprowadzanie badania osób niezależnie od właściwości terytorialnej tych komisji.
3.
Koszty utrzymania obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich, wynagrodzenie ich członków oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa pokrywane są z budżetu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), z części dotyczącej rent i pomocy społecznej.
4.
Zakłady społeczne służby zdrowia, wskazane przez wydział zdrowia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), obowiązane są dostarczyć obwodowym i wojewódzkim komisjom lekarskim niezbędnego dla ich pracy pomieszczenia, sprzętu lekarskiego i gospodarczego oraz przydzielić personel pomocniczo-lekarski.
§  3.
Do zakresu działania obwodowej komisji lekarskiej należy:
1)
stwierdzanie utraty zdolności do wykonywania zatrudnienia,
2)
określanie grupy inwalidów, do której dana osoba ma być zaliczona,
3)
ustalanie daty powstania inwalidztwa,
4)
ustalanie związku przyczynowego inwalidztwa lub śmierci z wypadkiem w zatrudnieniu, chorobą zawodową albo służbą wojskową,
5)
ustalanie wskazań dotyczących leczenia, przeszkolenia zawodowego i zatrudniania.
§  4.
Do zakresu działania wojewódzkiej komisji lekarskiej należy rozstrzyganie odwołań od orzeczeń obwodowych komisji lekarskich.
§  5.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji lekarskich powołuje na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) Minister Pracy i Opieki Społecznej.
2.
Przewodniczących obwodowych komisji lekarskich oraz lekarzy - członków wojewódzkich i obwodowych komisji lekarskich i ich zastępców powołuje prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa złożony w porozumieniu z kierownikiem wydziału zdrowia.
§  6.
Od orzeczenia obwodowej komisji lekarskiej przysługuje zainteresowanemu prawo odwołania się do wojewódzkiej komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Od orzeczenia wojewódzkiej komisji lekarskiej odwołanie nie przysługuje.
§  7.
Orzeczenia obwodowych komisji lekarskich, od których nie wniesiono odwołania i co do których nie podniesiono zarzutów wadliwości (§ 9), oraz orzeczenia wojewódzkich komisji lekarskich stanowią podstawę do wydania decyzji w sprawach świadczeń uzależnionych od inwalidztwa.
§  8.
Orzeczenie komisji lekarskiej w zakresie wskazań i przeciwwskazań co do warunków pracy, w których inwalida może być zatrudniony, jest wiążące dla zakładu pracy zatrudniającego inwalidę na podstawie skierowania właściwego organu zatrudnienia.
§  9.
1.
Bezpośredni nadzór nad działalnością obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich na obszarze województwa (miasta wyłączonego z województwa) sprawuje lekarz - wojewódzki inspektor orzecznictwa, wchodzący w skład właściwego do spraw rentowych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Nadzór ten obejmuje w szczególności:
1)
czuwanie nad sprawną działalnością obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich;
2)
kontrolę dokumentacji spraw kierowanych na komisje lekarskie;
3)
kontrolę orzeczeń obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich;
4)
przedstawianie wniosków w sprawach orzeczeń wymagających rozpatrzenia przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w trybie nadzoru;
5)
instruktaż w zakresie orzecznictwa.
3.
Lekarz - wojewódzki inspektor orzecznictwa może w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez obwodową komisję lekarską podnieść na piśmie zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozstrzygnięcia wojewódzkiej komisji lekarskiej. O podniesieniu zarzutu wadliwości orzeczenia należy niezwłocznie powiadomić osobę zbadaną bądź jej opiekuna lub kuratora.
4.
Wykonanie uprawnień lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa, o których mowa w ust. 1-3, może być przez tego lekarza powierzone w zakresie przez niego określonym lekarzom - inspektorom orzecznictwa.
§  10.
Lekarzy - wojewódzkich inspektorów orzecznictwa i lekarzy - inspektorów orzecznictwa powołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  11.
Zwierzchni nadzór nad działalnością obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  12.
Nadzór Ministra Pracy i Opieki Społecznej obejmuje w szczególności prawo przekazywania orzeczeń obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich do ponownego rozpatrzenia tym samym lub innym komisjom lekarskim. Przekazanie orzeczenia do ponownego rozpatrzenia nie wstrzymuje wykonania decyzji opartej na tym orzeczeniu do czasu zmiany decyzji.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 r. w sprawie powołania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (Dz. U. Nr 48, poz. 230).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.65.319

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustrój i zakres działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
Data aktu: 13/10/1958
Data ogłoszenia: 29/10/1958
Data wejścia w życie: 29/10/1958