Renty dla byłych właścicieli przedsiębiorstw przejętych na własność Państwa oraz członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 kwietnia 1958 r.
w sprawie rent dla byłych właścicieli przedsiębiorstw przejętych na własność Państwa oraz członków ich rodzin.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o uregulowaniu stanu prawnego mienia pozostającego pod zarządem państwowym (Dz. U. Nr 11, poz. 37), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o właścicielach przedsiębiorstw, rozumie się przez to byłych właścicieli, których przedsiębiorstwa przejęte zostały na własność Państwa na podstawie ustawy, oraz osoby, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
§  2.
Właściciele przedsiębiorstw mają prawo do renty inwalidzkiej określonej w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla pracowników zaliczonych do II kategorii zatrudnienia, którzy stali się inwalidami z innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa, jeżeli:
1)
przejęte na własność Państwa przedsiębiorstwo stanowiło podstawę ich utrzymania,
2)
nie posiadają niezbędnych środków utrzymania,
3)
są inwalidami lub ukończyli wiek: mężczyźni 65 lat, a kobiety 60 lat.
§  3.
Członkowie rodziny, pozostali po właścicielach przedsiębiorstw, mają prawo do renty rodzinnej określonej w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla członków rodziny po pracowniku zmarłym z innych przyczyn niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa, jeżeli:
1)
przejęte przedsiębiorstwo stanowiło podstawę utrzymania ich żywiciela,
2)
nie posiadają niezbędnych środków utrzymania,
3)
spełniają warunki do renty rodzinnej przewidziane w tych przepisach.
§  4.
1.
Rentę inwalidzką wymierza się w wysokości przewidzianej w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla rencistów nie zatrudnionych i nie posiadających dochodu z innych źródeł. Właścicieli przedsiębiorstw, którzy osiągnęli wiek starczy przewidziany dla pracowników II kategorii zatrudnienia, traktuje się na równi z inwalidami II grupy.
2.
Podstawę wymiaru renty inwalidzkiej i rodzinnej stanowi kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo przejęte na własność Państwa uważa się za stanowiące podstawę utrzymania właściciela, jeżeli udział jego we własności przedsiębiorstwa wynosił:
1)
co najmniej 50% albo
2)
mniej niż 50%, jeżeli jednocześnie w tym przedsiębiorstwie pracował.
2.
Za osoby nie posiadające niezbędnych środków utrzymania uważa się te osoby, które:
1)
nie pozostają w zatrudnieniu,
2)
nie prowadzą przedsiębiorstwa handlowego, przemysłowego lub rzemieślniczego oraz
3)
nie posiadają dochodu z innych źródeł z wyłączeniem dochodów poniżej 500 zł miesięcznie oraz kwot otrzymywanych z tytułu alimentacji.
§  6.
1.
Wypłata renty inwalidzkiej lub rodzinnej ulega zawieszeniu na okres posiadania przez osobę zainteresowaną niezbędnych środków utrzymania.
2.
Jeżeli członkowi rodziny uprawnionemu do renty rodzinnej zawieszono wypłatę renty z powodu posiadania niezbędnych środków utrzymania, pozostałym członkom rodziny wypłaca się rentę rodzinną w wysokości odpowiadającej ich liczbie.
§  7.
1.
Prawo do świadczeń określonych w rozporządzeniu ustala i świadczenia pieniężne wypłaca wydział rent i pomocy społecznej prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do renty wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej.
§  8.
1.
Do wniosku o przyznanie renty inwalidzkiej właściciel przedsiębiorstwa obowiązany jest dołączyć:
1)
odpis orzeczenia o przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa na podstawie ustawy,
2)
dowody stwierdzające, że przejęte przedsiębiorstwo stanowiło podstawę jego utrzymania (§ 5 ust. 1),
3)
zaświadczenie o aktualnym stanie materialnym i środkach utrzymania wystawione przez właściwy wydział prezydium rady narodowej,
4)
dokument stwierdzający datę urodzenia,
5)
oświadczenie, czy i skąd pobiera już rentę lub zaopatrzenie.
2.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej członkowie rodziny pozostali po właścicielu przedsiębiorstwa obowiązani są dołączyć:
1)
dowody wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, jeżeli zmarły żywiciel nie miał przyznanej renty inwalidzkiej,
2)
zaświadczenie o aktualnym stanie materialnym i środkach utrzymania osób ubiegających się o rentę rodzinną wystawione przez właściwy wydział prezydium rady narodowej,
3)
inne dowody wymagane w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dla uzasadnienia prawa do renty rodzinnej.
§  9.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do byłych właścicieli mienia przejętego na własność Państwa bez prawa do odszkodowania na podstawie art. 17 ustawy. Prawo do renty przysługuje jednakże tylko tej osobie, której udział we własności tego mienia przekraczał 50% i która poza dochodem uzyskiwanym z tego mienia nie posiadała innych źródeł dochodu.
§  10.
W sprawach nie uregulowanych rozporządzeniem mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 12 - 23, 26, 45 ust. 1, 2 i 4, art. 46 - 49, 50 ust. 1 i 2, art. 51, 52 ust. 1 i 3 - 6, art. 53 - 55, 59 - 66, 68 - 77 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1956 r. Nr 43, poz. 200 i z 1958 r. Nr 2, poz. 6).
§  11.
Osobom, które na podstawie dotychczasowych zarządzeń pobierały świadczenia z tytułu przejęcia ich przedsiębiorstw pod przymusowy zarząd państwowy, renty określone w rozporządzeniu przysługują od daty zaprzestania wypłaty tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 czerwca 1958 r.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 8 marca 1958 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.20.91

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Renty dla byłych właścicieli przedsiębiorstw przejętych na własność Państwa oraz członków ich rodzin.
Data aktu: 08/04/1958
Data ogłoszenia: 18/04/1958
Data wejścia w życie: 18/04/1958, 08/03/1958