Ustawa budżetowa na rok 1958.

USTAWA BUDŻETOWA NA ROK 1958 *
z dnia 27 marca 1958 r.

Art.  1.

Ustala się dochody i wydatki budżetu Państwa na rok 1958 w wysokości:

dochody 160.995.395 tys. zł

wydatki 158.663.616 tys. zł

z nadwyżką dochodów na wydatkami w wysokości 2.331.779 tys. zł

Art.  2.

Ustala się dochody i wydatki budżetu centralnego w wysokości:

dochody 143.582.276 tys. zł

wydatki 141.252.309 tys. zł

zgodnie z załącznikami nr 1 i 3

Art.  3.
1.
Po rozpatrzeniu uchwalonych przez rady narodowe budżetów terenowych ustala się dochody i wydatki tych budżetów w wysokości:

dochody ogółem 35.777.176 tys. zł

w tym:

dochody własne i udziały w dochodach

budżetu centralnego 27.210.494 tys. zł

dotacje wyrównawcze 8.566.682 tys. zł

wydatki 35.775.364 tys. zł

zgodnie z załącznikiem nr 2.

2.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do wprowadzenia zmian do uchwalonych budżetów terenowych, które wynikają z ustaleń podanych w ust. 1
Art.  4.
1.
Ustala się na rok 1958 udziały w podatku obrotowym i od operacji nietowarowych od niektórych przedsiębiorstw państwowych budżetu centralnego w następującej wysokości:
a)
w podatku od operacji nietowarowych od przedsiębiorstwa Państwowa Komunikacja Samochodowa, podległego Ministrowi Komunikacji, w podatku obrotowym i od operacji nietowarowych od przedsiębiorstw podległych Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, w podatku od operacji nietowarowych od okręgowych zarządów kin podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki, w podatku obrotowym od przedsiębiorstw przemysłu naftowego podległych Ministerstwu Górnictwa i Energetyki - 100% dla wszystkich województw,
b)
w podatku obrotowym od rejonów lasów państwowych podległych Ministerstwu Leśnictwa - 100% dla województw: białostockiego, lubelskiego, łódzkiego i warszawskiego oraz 50% dla województw: bydgoskiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, poznańskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego,
c)
w podatku obrotowym od przedsiębiorstw przemysłu tytoniowego podległych Ministerstwu Przemysłu Spożywczego i Skupu - 100% dla m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz województw: gdańskiego, katowickiego, lubelskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego, 90% dla województwa krakowskiego, 50% dla m. Wrocławia oraz województw: kieleckiego, koszalińskiego, opolskiego, rzeszowskiego i wrocławskiego oraz 10% dla m. Krakowa.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do zastąpienia na wniosek prezydiów wojewódzkich rad narodowych udziałów wymienionych w ust. 1 dotacją wyrównawczą.
Art.  5. 1

(skreślony).

Art.  6.
1.
Do czasu uregulowania sprawy rozliczenia nadwyżek budżetów terenowych z lat poprzednich, które to rozliczenie nastąpi na podstawie zamknięć rocznych z wykonania budżetów terenowych za rok 1957, nadwyżki te nie mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków budżetowych roku 1958. Minister Finansów w okresie 2 miesięcy przedstawi Sejmowi projekt ustawy ustalającej zasady dysponowania tymi nadwyżkami.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przyznania budżetom gromadzkich rad narodowych udziału w dochodach budżetu centralnego z tytułu wpłat równoważników pieniężnych z zaległe dostawy obowiązkowe, pobieranych na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o realizacji zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych (Dz. U. Nr 62, poz. 337).
Art.  7.

Upoważnia się Radę Ministrów do przyznania dodatkowych kredytów budżetowych z nadwyżki budżetowej na sfinansowanie przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego:

a)
jeżeli dokonano na podstawie obowiązujących przepisów prawnych zmiany cen lub płac,
b)
jeżeli przekroczono plany produkcyjne wytworów lub usług, które zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzymują dopłaty z budżetu w zależności od jednostki wytworzonego produktu lub dokonanej usługi.
Art.  8.
1.
W związku z ujednoliceniem wysokości marż w uspołecznionym handlu miejskim i wiejskim upoważnia się Ministra Finansów, po uprzednim skorygowaniu przez Radę Ministrów Narodowego Planu Gospodarczego, do dokonania zmian w dochodach i wydatkach budżetu centralnego oraz środkach wyrównawczych budżetów terenowych.
2.
W związku ze zmianą zasad fakturowania w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych upoważnia się Ministra Finansów, po uprzednim skorygowaniu przez Radę Ministrów Narodowego Planu Gospodarczego, do odpowiedniego zmniejszenia wydatków inwestycyjnych w poszczególnych budżetach resortowych oraz środków wyrównawczych budżetów terenowych.
Art.  9.
1.
Upoważnia się Radę Ministrów do przyznania kredytów dodatkowych z nadwyżki budżetowej za lata ubiegłe na sfinansowanie niedoborów środków obrotowych na początek roku przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej powiązanych z budżetem centralnym do wysokości wynikającej z zatwierdzonych bilansów za 1957 r.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do zastąpienia w ciągu 1958 r. części własnych środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych kredytem bankowym i w związku z tym do wycofania tych środków oraz przeznaczenia ich na pokrycie kredytów.
Art.  10.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów i poszczególnym ministrom.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

ZAŁĄCZNIKI Nr 1-2

(pominięte)
* Z dniem 1 stycznia 1958 r. wydatki budżetu centralnego ustalone w części 14 - Ministerstwo Handlu Zagranicznego - zostały zwiększone o sumę 4.346.900 tys. zł zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o kredytach dodatkowych na 1958 r. (Dz.U.58.75.382).
1 Art. 5 skreślony przez art. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o kredytach dodatkowych na 1958 r. (Dz.U.58.75.382) z dniem 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.16.69

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ustawa budżetowa na rok 1958.
Data aktu: 27/03/1958
Data ogłoszenia: 31/03/1958
Data wejścia w życie: 31/03/1958, 01/01/1958