Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Górnictwa Węglowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Górnictwa Węglowego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53 poz. 240), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Górników zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku. Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
2.
Na fundusz zakładowy przeznaczy się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
§  2.
1.
Fundusz zakładowy w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego tworzy się:
1)
przy wykonaniu planu wydobycia - w wysokości 1,5% planowanego funduszu płac,
2) 1
przy osiągnięciu ponadplanowego zysku bądź przy zmniejszeniu planowanej straty - w wysokości 50% ponadplanowego zysku lub 50% sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę,
3)
przy przekroczeniu planu wydajności ogólnej - za każdy procent przekroczenia planu w wysokości 1% planowanego funduszu płac.
2.
Tworzenie funduszu zakładowego w kopalniach węgla, które nie wykonały planu wydobycia, wymaga zgody Ministra Górnictwa Węglowego nawet w razie osiągnięcia wyników określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  3.
1.
W pozostałych przedsiębiorstwach przemysłowych resortu górnictwa węglowego fundusz zakładowy tworzy się w przypadku:
1)
osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty,
2)
wykonania planu produkcji towarowej w cenach zbytu,
3)
spełnienia innych warunków, ustalonych zarządzeniem Ministra Górnictwa Węglowego.
2.
O ile przedsiębiorstwo spełni warunki wymienione w ust. 1, dokonuje odpisów na fundusz, zakładowy w wysokości:
1)
1,5% planowanego funduszu płac,
2)
50% ponadplanowego zysku lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
§  4.
Minister Górnictwa Węglowego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na dokonanie odpisów na fundusz zakładowy w wysokości nie przekraczającej 0,2% planowanego funduszu płac pomimo nieuzyskania przez przedsiębiorstwo warunków, o których mowa w § 2 lub § 3.
§  5.
Przez planowany fundusz płac, plan wydobycia, plan wydajności, planowany zysk i planowaną stratę należy i rozumieć fundusz płac, plan wydobycia i plan wydajności, zysk lub stratę, określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  6.
1.
Odpisu na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, chyba że zakładowa umowa zbiorowa przewiduje dokonywanie kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych. Wysokość kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych nie może jednak przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeśli odpisy na fundusz zakładowy dokonywane są zgodnie z przepisami § 4 niniejszego rozporządzenia. W tych przypadkach odpisy mogą być dokonywane kwartalnie w pełnej wysokości, o ile tryb ten przewiduje zakładowa umowa zbiorowa.
3.
Sumę funduszu zakładowego przypadającą na dany rok sprawozdawczy ustala się na podstawie danych wynikających z przyjętego przez jednostkę nadrzędną rocznego sprawozdania finansowego.
4.
Dla obliczenia odpisu wyrównawczego na koniec roku z sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok potrąca się sumę odpisów zaliczkowych.
5.
Jeżeli dodatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnica pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok obciąża fundusz zakładowy roku następnego.
6.
Do czasu całkowitego wyrównania różnicy, o której mowa w ust. 5, nie wolno wydatkować żadnych kwot z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  7.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy taktyczny zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf kolejowych, opłat za usługi komunalne, norm amortyzacji itp.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu wydobycia węgla.
3.
Przy ustalaniu wyniku bilansowego jako podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy wyłącza się kwoty nie wykorzystanych planowanych nakładów na działalność pozazakładową.
§  8.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowi preliminarz zatwierdzony przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli, przy czyn wydatki na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele określone w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy nie mogą przekroczyć 8,5% o funduszu płac przedsiębiorstwa.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor przedsiębiorstwa składa załodze okresowe sprawozdania, a nazwiska osób nagrodzonych ze środków funduszu zakładowego powinny być każdorazowo podane do wiadomości załogi.
4.
Z części funduszu zakładowego, przeznaczonej na cele określone w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, można w preliminarza wydzielić 10 - 20% do dyspozycji dyrektora przedsiębiorstwa na nagrody doraźne. Z rozdziału tych kwot dyrektor przedsiębiorstwa składa sprawozdania okresowe według zasad określonych w ust. 3.
5.
Ze środków funduszu zakładowego przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy) może być wydzielony fundusz na pożyczki dla członków załogi, przeznaczone na budownictwo indywidualne i remonty mieszkań.
§  9.
Zatwierdzenia odpisów na fundusz zakładowy dokonuje każdorazowo jednostka nadrzędna.
§  10.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  11.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do tych zakładów (oddziałów) prowadzonych według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  12.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez pkt 1 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.57.15.82).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.49

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Górnictwa Węglowego.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957