Organizacja i finansowanie działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 października 1956 r.
w sprawie organizacji i finansowania działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1952 r. o ubezpieczeniach państwowych (Dz. U Nr 20, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
W planie działalności gospodarczej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego dalej "PZU", przeznacza się corocznie na zapobieganie szkodom sumę w wysokości 10% składek, zainkasowanych za obowiązkowe ubezpieczenia od ognia i obowiązkowe ubezpieczenia zwierząt za rok poprzedzający rok sporządzenia planu działalności gospodarczej.
§  2.
1.
Z sumy określonej w § 1 są pokrywane wydatki na zapobieganie szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych w zakresie mienia objętego obowiązkowym ubezpieczeniem.

2, Zapobieganie szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych obejmować może w szczególności:

1)
w zakresie zapobiegania szkodom ogniowym:
a)
tworzenie zapór przeciwpożarowych w miejscowościach o zwartej zabudowie z materiałów łatwopalnych,
b)
budowę i remonty zbiorników wodnych,
c)
pomoc w organizowaniu prostych form kooperacji na wsi dla wspólnego wytwarzania ognioodpornych materiałów budowlanych z miejscowych surowców,
d)
zakładanie instalacji piorunochronnych,
e)
przebudowę wadliwych kominów i palenisk,
f)
budowę i remonty strażnic,
g)
zaopatrywanie ochotniczych straży pożarnych w sprzęt i urządzenia służące do walki z pożarami,
h)
ogólne szkolenie ochotniczych straży pożarnych oraz szkolenie prewencyjne zespołów kontrolnych,
i)
nagrody dla osób wyróżniających się w zapobieganiu szkodom ogniowym,
k)
prace naukowo-badawcze, dotyczące zapobiegania powstawaniu szkód ogniowych,
l)
propagandę i popularyzację zapobiegania szkodom ogniowym;
2)
w zakresie zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych:
a)
prowadzenie przez służbę weterynaryjną specjalnych akcji zapobiegających powstawaniu poszczególnych chorób zaraźliwych lub pasożytniczych,
b)
zaopatrywanie służby weterynaryjnej i zootechnicznej w środki lokomocji,
c)
szkolenie i doszkalanie wiejskich i spółdzielczych przodowników weterynaryjnych,
d)
zaopatrywanie wiejskich i spółdzielczych przodowników weterynaryjnych w urządzenia weterynaryjne i sprzęt weterynaryjny oraz w leki i środki dezynfekcyjne,
e)
nagrody dla osób lub zespołów wyróżniających się w zapobieganiu szkodom, a w szczególności w akcji oczyszczania i odkażania,
f)
prace naukowo-badawcze, dotyczące zapobiegania szkodom,
g)
propagandę i popularyzację zapobiegania szkodom,
h)
zakładanie grzebowisk zwierzęcych.
§  3.
1.
PZU w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa dokonuje najpóźniej w miesiącu maju roku poprzedzającego rok budżetowy ogólnego podziału sumy przewidzianej w § 1 na pokrycie wydatków związanych z działalnością zapobiegawczą prowadzoną przez prezydia powiatowych rad narodowych z podziałem tej sumy pomiędzy poszczególne województwa oraz na pokrycie wydatków związanych z działalnością zapobiegawczą prowadzoną centralnie.
2.
Przy podziale określonym w ust. 1 należy podać osobno sumy przeznaczone na działalność zapobiegania szkodom ogniowym i osobno sumy przeznaczone na działalność zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
§  4.
1.
O wysokości sum przypadających na poszczególne województwa (§ 3 ust. 1) PZU zawiadamia prezydia wojewódzkich rad narodowych najpóźniej w miesiącu czerwcu roku poprzedzającego rok budżetowy.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z wojewódzkimi organami PZU dokonują podziału sum wymienionych w ust. 1 między powiaty i zawiadamiają prezydia powiatowych rad narodowych o wysokości sum przyznanych im na działalność zapobiegania szkodom ogniowym oraz na działalność zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
§  5.
1.
W granicach sum przyznanych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (§ 4 ust. 2) prezydia powiatowych rad narodowych opracowują przy współdziałaniu organów powiatowych PZU projekty preliminarzy środków specjalnych osobno na działalność zapobiegania szkodom ogniowym i osobno na działalność zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
2.
Preliminarze środków specjalnych działalności zapobiegawczej (ust. 1) podlegają zatwierdzeniu w trybie przewidzianym w ogólnych przepisach dotyczących środków specjalnych, jednakże przed zatwierdzeniem tych preliminarzy należy zasięgnąć opinii PZU.
§  6.
Plany działalności zapobiegawczej prowadzonej centralnie sporządza PZU w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa osobno co do działalności zapobiegania szkodom ogniowym i osobno co do działalności zapobiegania szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych w ramach sum przeznaczonych na ten cel (§ 3).
§  7.
1.
Sumy przeznaczone dla poszczególnych województw na pokrycie wydatków przewidzianych w preliminarzach środków specjalnych (§ 5) PZU przekazuje w 4 ratach: pierwszą do 5 stycznia, drugą do 5 kwietnia, trzecią do 5 lipca i czwartą do 5 października każdego roku.
2.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej przekazanie raty kwartalnej może nastąpić w terminie wcześniejszym.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej dokonuje przelewów wyłącznie na odpowiednie rachunki środków specjalnych działalności zapobiegawczej prezydiów powiatowych rad narodowych. Przelewu dokonuje się zgodnie z planami podziału tych sum między powiaty (§ 4 ust. 2) w czterech ratach: pierwszą ratę do 15 stycznia, drugą do 15 kwietnia, trzecią do 15 lipca i czwartą do 15 października każdego roku.
§  8.
Sumy przekazane przez PZU na działalność zapobiegawczą mogą być użyte tylko na cele przewidziane w preliminarzach środków specjalnych działalności zapobiegawczej. Sumy nie wykorzystane do końca roku budżetowego przenosi się na rok następny; sumy te będą brane pod uwagę przy podziale kredytów na rok następny.
§  9.
Wykonanie planów działalności zapobiegawczej wymienionych w § 6, należy do PZU. Przepis § 8 ma tu odpowiednie zastosowanie.
§  10.
PZU może w każdym czasie sprawdzić, w jaki sposób są wykonywane preliminarze środków specjalnych działalności zapobiegawczej (§ 5) oraz jak zużyto przekazane przez PZU sumy.
§  11.
W razie stwierdzenia przez PZU nieprawidłowości w wykonywaniu działalności zapobiegawczej, przewidzianej w powiatowym preliminarzu środków specjalnych, PZU zawiadamia o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej i do czasu usunięcia tych nieprawidłowości zmniejsza przekazywane prezydium wojewódzkiej rady narodowej dalsze raty o sumy przypadające dla danego powiatu.
§  12.
Przepisy rozporządzenia dotyczące:
1)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, z tym że opracowywanie i wykonywanie preliminarzy środków specjalnych należy do prezydiów rad narodowych tych miast,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom: Finansów, Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.49.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i finansowanie działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych.
Data aktu: 23/10/1956
Data ogłoszenia: 10/11/1956
Data wejścia w życie: 10/11/1956