Zasady i tryb ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1953 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do szkód powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych przez jednostki wymienione w art. 9 i 20 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162).
§  2.
Użyte w rozporządzeniu wyrażenie "zleceniodawca" oznacza jednostkę administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej albo osobę fizyczną, dla której wykonywane są pomiary geodezyjne, a wyrażenie "wykonawca" oznacza wykonawcę pomiarów geodezyjnych.
§  3.
1.
Obowiązek naprawienia szkody powstałej w nieruchomości lub jej części oraz wypłacenia odszkodowania w gotówce za szkody w plonach i drzewostanie, powstałe przy racjonalnie wykonywanych pomiarach geodezyjnych, obciąża zleceniodawcę.
2.
W przypadku stwierdzenia, że do racjonalnego wykonania pomiarów geodezyjnych uczynione przez wykonawcę szkody, o których mowa w ust. 1, były zbędne, obowiązek naprawienia szkody lub wypłacenia odszkodowania obciąża wykonawcę, niezależnie od odpowiedzialności karnej osób winnych.
3. 1
W sprawach spornych dotyczących racjonalnego wykonania pomiarów geodezyjnych orzekają terenowo właściwe delegatury Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii przy udziale przedstawiciela organu administracji państwowej stopnia gminnego.
§  4.
Naprawienie szkody powstałej w nieruchomości polega na przywróceniu jej do stanu poprzedniej użyteczności przy uwzględnieniu potrzeb gospodarki planowej.
§  5.
1.
Naprawienie szkody powstałej w nieruchomości może być dokonane prowizorycznie, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką zmianę przeznaczenia nieruchomości, w czasie nie dłuższym niż dwa lata od powstania szkody, że dotychczasowy sposób jej zagospodarowania nie będzie mógł być utrzymany.
2.
Jeżeli zmiana przeznaczenia nieruchomości nie zostanie dokonana w terminie określonym w ust. 1, poszkodowanemu przysługuje prawo żądania naprawienia szkody na zasadach określonych w § 4.
§  6.
Roszczenie o naprawienie szkody powstałej w nieruchomości oraz o odszkodowanie za szkody w plonach i drzewostanie zgłasza poszkodowany bezpośrednio wykonawcy lub zleceniodawcy w terminie 4 dni od dnia ujawnienia szkody. Wykonawca przekaże zgłoszone roszczenie niezwłocznie zleceniodawcy.
§  7.
1.
Zleceniodawca obowiązany jest zaproponować poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń w drodze ugody.
2.
Ugoda określona w ust. 1 powinna zawierać:
1)
oznaczenie stron zawierających ugodę;
2)
dokładne określenie miejsca, czasu, rodzaju i rozmiaru powstałych szkód;
3)
oznaczenie sposobu naprawienia szkody powstałej w nieruchomości lub wysokości odszkodowania w gotówce;
4)
oznaczenie terminu i miejsca wykonania ugody;
5)
podpisy stron.
3.
W ugodzie określonej w ust. 1 strony mogą postanowić, że naprawienia szkody powstałej w nieruchomości dokona poszkodowany za określonym w ugodzie odszkodowaniem pieniężnym, obejmującym koszt zużytych materiałów i wartość robocizny, z zastrzeżeniem, że odszkodowanie to płatne będzie przez zleceniodawcę po stwierdzeniu przez prezydium gminnej rady narodowej, że naprawa została wykonana zgodnie z postanowieniami ugody.
§  8.
Ugoda zawarta w trybie § 7 wymaga dla swojej ważności zatwierdzenia przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  9.
1.
W przypadku gdy nie doszło do zawarcia ugody (§ 7 i § 8), zleceniodawca sporządza protokół i przesyła go do prezydium właściwej rady narodowej, powiadamiając o tym jednocześnie poszkodowanego.
2.
Protokół powinien zawierać dane wymienione w § 7 ust. 2 pkt 1, 2 i 5, a ponadto wysokość proponowanego i żądanego odszkodowania oraz wniosek do prezydium właściwej rady narodowej o wydanie orzeczenia o odszkodowaniu.
§  10.
1. 2
W przypadku gdy zgłoszone roszczenie o naprawienie szkody nie zostało zaspokojone w drodze ugody, o obowiązku, zakresie i terminie naprawienia szkód w nieruchomości oraz o obowiązku i wysokości odszkodowania za szkody w plonach i drzewostanie orzeka organ administracji państwowej stopnia gminnego.
2. 3
(skreślony).
§  11.
Do szacowania szkód w plonach i drzewostanie mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 52, poz. 339 i z 1953 r. Nr 12, poz. 44) z tą zmianą, że do wartości drzew owocowych stosuje się zawsze mnożnik 6,00.
§  12. 4
W razie niewykonania przez zleceniodawcę naprawy szkód powstałych w nieruchomości w terminie ustalonym w ugodzie lub w orzeczeniu organ administracji państwowej stopnia gminnego wyda na wniosek poszkodowanego orzeczenie upoważniające go do wykonania naprawy na koszt zleceniodawcy i nakładające na zleceniodawcę obowiązek wypłacenia poszkodowanemu ustalonego w orzeczeniu odszkodowania pieniężnego.
§  13.
Odszkodowanie pieniężne płatne jest w terminie 30 dni za szkody:
1)
w plonach lub drzewostanie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zatwierdzenia ugody,
2)
w nieruchomości od dnia stwierdzenia, że naprawa wykonana została zgodnie z postanowieniami ugody lub orzeczenia.
§  14.
Zleceniodawca może upoważnić wykonawcę do działania w jego imieniu i na jego rzecz w postępowaniu o naprawienie szkody lub o odszkodowanie określonym w rozporządzeniu oraz do zawierania ugody, dokonywania napraw i wypłacania odszkodowania.
§  15.
Roszczenia o naprawienie szkody i o odszkodowanie, powstałe po dniu 17 maja 1952 r., a przed wejściem w życie rozporządzenia i dotychczas nie zaspokojone, podlegają zaspokojeniu na podstawie tego rozporządzenia.
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 10 ust. 2 skreślony przez § 6 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 12 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.39.170

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.
Data aktu: 01/08/1953
Data ogłoszenia: 25/08/1953
Data wejścia w życie: 25/08/1953