Postanowienia, orzeczenia o odszkodowaniu, doraźne zarządzenia i orzeczenia o karach dyscyplinarnych kontroli państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1952 r.
w sprawie postanowień, orzeczeń o odszkodowaniu, doraźnych zarządzeń i orzeczeń o karach dyscyplinarnych kontroli państwowej.

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316) zarządza się, co następuje:

Przepis wstępny.

§  1.
1.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu artykuły dotyczą ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316).
2.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu paragrafy dotyczą tego rozporządzenia.

1.

Odwołanie od postanowienia (art. 20 pkt 3).

§  2.
1.
Od postanowienia wydanego na podstawie art. 20 pkt 3 kierownik jednostki kontrolowanej wnieść może odwołanie do Ministra Kontroli Państwowej.
2.
Odwołanie wnosi się w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia.
3.
Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie postanowienia aż do czasu rozstrzygnięcia odwołania.

2.

Wydawanie orzeczeń o odszkodowaniu (art. 21).

§  3.
Orzeczenie o odszkodowaniu na podstawie art. 21 wydaje się w szczególności w przypadkach:
1)
naruszenia ustalonych etatów lub przepisów o zaszeregowaniu i stawkach wynagrodzenia;
2)
sprzecznej z obowiązującymi przepisami wypłaty premii, nagród lub innych wynagrodzeń;
3)
pokrycia z funduszów jednostki kontrolowanej kar i grzywien, nałożonych przez właściwe organy na pracownika tej jednostki w związku z jego pracą (np. z powodu naruszenia przepisów sanitarnych, porządkowych, technicznych itp.);
4)
zawinionego spowodowania nałożenia na jednostkę kontrolowaną obowiązku zapłaty odsetek, kar umownych, postojowego itp. sankcji finansowych;
5)
niepodjęcia w terminie kroków niezbędnych dla terminowego ściągnięcia należności przysługującej jednostce kontrolowanej (z tytułu dostaw i usług, udzielonych zaliczek itp.), jeżeli wskutek tego należność ta uległa przedawnieniu lub prekluzji albo stała się nieściągalna;
6)
w innych przypadkach, gdy szkoda powstała wskutek sprzecznego z prawem zawinionego działania lub zaniechania pracownika.
§  4.
Czyn uzasadniający wydanie orzeczenia o wynagrodzeniu szkody powinien być stwierdzony protokołem kontroli dokonanej przez kontrolę państwową.
§  5.
Ministerstwo Kontroli Państwowej może również wydać orzeczenie o wynagrodzeniu szkody w trybie art. 21 na podstawie protokołu kontroli przeprowadzonej przez właściwy organ rewizji finansowej Ministerstwa Finansów.
§  6.
Orzeczenia o odszkodowaniu nie wydaje się w stosunku do osób, które dopuściły się przekroczenia przepisów finansowych lub zarządzeń właściwej władzy w sprawach gospodarczych, z którego wynikła zawiniona znaczna szkoda społeczna, uzasadniająca wszczęcie postępowania karnego.
§  7.
Jeżeli szkodę wyrządziło kilka osób wspólnie, obowiązek wynagrodzenia szkody nakłada się na każdą z nich oddzielnie w wysokości zależnej od stopnia, w jakim przyczyniły się do wyrządzenia szkody.
§  8.
Odszkodowanie, nałożone przez kontrolę państwową na pracownika w trybie niniejszego rozporządzenia, nie może przekraczać trzykrotnej wysokości miesięcznej przeciętnej płacy tego pracownika za okres ostatnich trzech miesięcy.
§  9.
Orzeczenie określa, czy odszkodowanie ma być wpłacone na rzecz jednostki kontrolowanej, czy też na rzecz budżetu Państwa.
§  10.
Od orzeczenia o wynagrodzeniu szkody wydanego na podstawie art. 21 służy w terminie dni 14 od daty doręczenia odwołanie do Ministra Kontroli Państwowej.
§  11.
1.
Prawomocne orzeczenie o odszkodowaniu podlega wykonaniu w drodze potrącenia z płacy pracownika sumy nałożonej orzeczeniem.
2.
Potrącenia dokonuje dział księgowości miejsca pracy pracownika zobowiązanego orzeczeniem do wynagrodzenia szkody.
3.
Jednorazowe potrącenie nie może przekraczać 1/5 miesięcznej płacy pracownika.
4.
W przypadku nieściągalności nałożonej orzeczeniem sumy lub jej części w trybie potrącenia wykonanie orzeczenia następuje w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych na podstawie dekretu z dnia 28 stycznia 1947 r. (Dz. U. z 1947 r. Nr 21, poz. 84 i z 1950 r. Nr 7, poz. 78).
§  12.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest czuwać nad ściągnięciem orzeczonego odszkodowania. Jeżeli orzeczenie o odszkodowaniu dotyczy kierownika jednostki kontrolowanej, obowiązek ten spoczywa na kierowniku jednostki nadrzędnej.
2.
W razie przejścia pracownika do innego zakładu pracy kierownik jednostki kontrolowanej (nadrzędnej) obowiązany jest przesłać orzeczenie do wykonania kierownikowi tego zakładu pracy.
3.
O ściągnięciu orzeczonej do zwrotu kwoty kierownik jednostki kontrolowanej (nadrzędnej) zawiadamia Ministerstwo Kontroli Państwowej.

3.

Wydawanie doraźnych zarządzeń (art. 22).

§  13.
1.
W razie stwierdzenia w toku kontroli naruszenia przepisów finansowych lub zarządzeń właściwych władz w sprawach gospodarczych prowadzący kontrolę pracownik Ministerstwa Kontroli Państwowej może dla zapobieżenia szkodzie wydać na podstawie art. 22 ust. 1 doraźne zarządzenie, nakazujące kierownikowi jednostki kontrolowanej usunięcie stwierdzonego naruszenia.
2.
Od każdego doraźnego zarządzenia wnieść można odwołanie do Ministra Kontroli Państwowej.
3.
Odwołanie wnosi się w terminie tygodnia od doręczenia doraźnego zarządzenia.
4.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania doraźnego zarządzenia.
5.
Minister Kontroli Państwowej może wstrzymać wykonanie doraźnego zarządzenia aż do czasu rozpatrzenia odwołania.

4.

Nakładanie kar dyscyplinarnych (art. 23).

§  14.
Karę dyscyplinarną na pracownika jednostki kontrolowanej nałożyć może, w przypadkach określonych w art. 23, tylko Minister Kontroli Państwowej, z zachowaniem warunków zawartych w tym artykule.
§  15.
Czyn uzasadniający nałożenie kary dyscyplinarnej powinien być stwierdzony protokołem kontroli dokonanej przez kontrolę państwową.
§  16.
Kara dyscyplinarna nie może być nałożona, jeżeli od chwili popełnienia czynu upłynęły 2 lata.
§  17.
Pracownikowi jednostki kontrolowanej wyznacza się odpowiedni czasokres do złożenia wyjaśnień, nie przekraczający jednak 14 dni.
§  18.
1.
Orzeczenie o nałożeniu kary zawiera określenie popełnionego czynu, nałożoną karę dyscyplinarną i uzasadnienie.
2.
Orzeczenie doręcza się ukaranemu pracownikowi oraz kierownikowi jednostki kontrolowanej. Jeżeli karę nałożono na kierownika jednostki kontrolowanej, orzeczenie doręcza się jemu oraz kierownikowi jednostki nadrzędnej.

5.

Przepis wspólny.

§  19.
Przed wydaniem postanowienia (art. 20 pkt 3), orzeczenia o odszkodowaniu (art. 21) lub orzeczenia o nałożeniu kary dyscyplinarnej (art. 23) Ministerstwo Kontroli Państwowej może wzywać przedstawicieli jednostek kontrolowanych i nadrzędnych do złożenia ustnych wyjaśnień.

6.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  20.
Przepisy rozdziałów 1, 2 i 4 niniejszego rozporządzenia stosuje się również w przypadkach, gdy czyn będący podstawą orzeczenia popełniony został przed wejściem w życie ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316).
§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Kontroli Państwowej.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.52.342

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postanowienia, orzeczenia o odszkodowaniu, doraźne zarządzenia i orzeczenia o karach dyscyplinarnych kontroli państwowej.
Data aktu: 09/12/1952
Data ogłoszenia: 30/12/1952
Data wejścia w życie: 30/12/1952