Organizacja Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu i Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 23 listopada 1951 r.
w sprawie organizacji Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu i Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.

Na podstawie art. 20 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
W Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu:
1)
tworzy się Wydział Zootechniczny oraz Oddział Technologii Drewna na Wydziale Leśnym;
2)
przemianowuje się Wydział Rolniczy ze Studium Ogrodniczym na Wydział Rolny ze Studium Ogrodniczym.
§  2.
W Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu przemianowuje się następujące katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi:
1)
na Wydziale Rolnym: 1. botaniki ogólnej na botaniki, 2. meteorologii i klimatologii na meteorologii, 3. technologii rolniczej na technologii rolnej, 4. weterynarii rolniczej na anatomii zwierząt, 5. rybactwa, łowiectwa i hodowli zwierząt futerkowych na rybactwa,
2)
na Studium Ogrodniczym przy Wydziale Rolnym: kwiaciarstwa na roślin ozdobnych,
3)
na Wydziale Leśnym: 1. dendrometrii i statyki leśnej na dendrometrii, 2. technologii drewna na mechaniczną technologię drewna, 3. zoologii i entomologii na zoologii.
§  3.
W Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu zwija się na Wydziale Rolnym następujące katedry:
1.
doświadczalnictwa rolniczego i biometrii, 2. roślin przemysłowych, 3. fitopatologii.
§  4.
W Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu tworzy się następujące katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi:
1)
na Wydziale Rolnym: 1. fizyki, 2. uprawy łąk i pastwisk, 3. mikrobiologii rolnej, 4. statystyki matematycznej, 5. podstaw marksizmu-leninizmu, 6. zakład języków obcych,
2)
na Wydziale Zootechnicznym: 1. zoohigieny, 2. fizjologii zwierząt, 3. żywienia zwierząt,
3)
na Oddziale Technologii Drewna Wydziału Leśnego: 1. maszynoznawstwa ogólnego, 2. mechaniki technicznej, 3. obróbki i obrabiarek drewna, 4. chemicznej technologii drewna, 5. organizacji i projektowania zakładów przemysłu drzewnego.
§  5.
W Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu przenosi się następujące katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi:
1)
na Wydział Rolny: 1. gleboznawstwa z Wydziału Leśnego,
2)
na Wydział Zootechniczny: 1. zoologii z Wydziału Leśnego, 2. anatomii zwierząt, 3. ogólnej hodowli zwierząt, 4. szczegółowej hodowli zwierząt, 5. rybactwa - z Wydziału Rolnego,
3)
na Oddział Technologii Drewna - katedrę mechanicznej technologii drewna z Wydziału Leśnego.
§  6.
Zakłady naukowe istniejące przy katedrach wymienionych w § 3 przydziela się do następujących katedr:
1.
doświadczalnictwa rolniczego i biometrii do katedry hodowli roślin i nasiennictwa, 2. roślin przemysłowych do katedry szczegółowej uprawy roślin, 3. fitopatologii do katedry ochrony roślin - na Wydziale Rolnym.
§  7.
W Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu:
1)
tworzy się Wydział Zootechniczny:
2)
przemianowuje się: Wydział Rolnictwa na Wydział Rolny oraz Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Wydział Weterynaryjny;
3)
przekształca się Oddział Melioracji Rolnych Wydziału Rolnego na Wydział Melioracji Rolnych;
4)
zwija się Oddział Ogrodniczy na Wydziale Rolnym.
§  8.
W Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu na wymienionych niżej wydziałach przemianowuje się następujące katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi:
1)
na Wydziale Rolnym: 1. botaniki rolniczej na botaniki, 2. fitopatologii i ochrony roślin na ochrony roślin, 3. zoologii rolniczej i entomologii stosowanej na zoologii, 4. genetyki i hodowli roślin na hodowli roślin i nasiennictwa, 5. przetwórstwa warzywno-owocowego i technologii rolniczej na technologii rolnej. 6. limnologii i rybactwa na rybactwa, 7. warzywnictwa na ogrodnictwa, 8. melioracji i inżynierii rolnej na melioracji rolnych,
2)
na Wydziale Weterynaryjnym: 1. nauki o środkach spożywczych zwierzęcego pochodzenia na higieny produktów zwierzęcych, 2. chirurgii i ortopedii na chirurgii, 3. patologii i terapii chorób wewnętrznych na chorób wewnętrznych, 4. fizjologii na fizjologii zwierząt, 5. botaniki i nauki o paszach na paszoznawstwa, 6. zoologii i parazytologii na parazytologii i chorób inwazyjnych, 7. anatomii porównawczej zwierząt domowych na anatomii zwierząt.
§  9.
W Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu zwija się następujące katedry:
1)
na Wydziale Rolnym: 1. sadownictwa, 2. ogrodnictwa ozdobnego, 3. hodowli ogólnej zwierząt,
2)
na Wydziale Weterynaryjnym: 1. diagnostyki chorób wewnętrznych, 2. embriologii i histologii.
§  10.
W Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu na niżej wymienionych wydziałach tworzy się następujące katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi:
1)
na Wydziale Rolnym: 1. chemii ogólnej, 2. fizyki, 3. fizjologii roślin, 4. statystyki matematycznej, 5. mikrobiologii rolnej, 6. podstaw marksizmu-leninizmu, 7. zakład języków obcych,
2)
na Wydziale Melioracji Rolnych: 1. matematyki stosowanej, 2. hydrologii i meteorologii, 3. budownictwa lądowego, 4. budownictwa wodnego, 5. torfoznawstwa,
3)
na Wydziale Zootechnicznym - żywienia zwierząt,
4)
na Wydziale Weterynaryjnym: 1. chemii fizjologicznej, 2. fizjopatologii.
§  11.
W Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu przenosi się: na Wydział Zootechniczny następujące katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi:
1)
na Wydział Zootechniczny: 1. zoologii, 2. szczegółowej hodowli zwierząt, 3. rybactwa - z Wydziału Rolnego, 4. ogólnej hodowli zwierząt, 5. zoohigieny, 6. paszoznawstwa - z Wydziału Weterynaryjnego,
2)
na wydział Melioracji Rolnych: 7. melioracji rolnych - z Wydziału Rolnego.
§  12.
Zakłady naukowe istniejące przy katedrach wymienionych w § 9 przydziela się do następujących katedr:
1)
zakłady: 1. sadownictwa, 2. ogrodnictwa ozdobnego do katedry ogrodnictwa na Wydziale Rolnym, 3. hodowli ogólnej zwierząt do katedry ogólnej hodowli zwierząt na Wydziale Zootechnicznym,
2)
zakłady: 1. diagnostyki chorób wewnętrznych do katedry chorób wewnętrznych, 2. embriologii i histologii do katedry anatomii zwierząt na Wydziale Weterynaryjnym.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.61.421

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu i Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.
Data aktu: 23/11/1951
Data ogłoszenia: 30/11/1951
Data wejścia w życie: 30/11/1951, 01/09/1951