Państwowa służba geologiczna.

DEKRET
z dnia 8 października 1951 r.
o państwowej służbie geologicznej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Państwowa służba geologiczna jest powołana do planowania, wykonywania, koordynowania i kontrolowania wszelkich prac geologicznych.

Art.  2.

Do zadań państwowej służby geologicznej należy:

1)
sporządzanie wieloletniego i rocznego planu prac geologicznych, obejmującego prace:
a)
geologiczne i geologiczno-poszukiwawcze w dziedzinie wszystkich kopalin,
b)
geofizyczne,
c)
geologiczno-techniczne i hydrogeologiczne dla potrzeb planu inwestycyjnego,
d)
naukowo-badawcze w zakresie geologii;
2)
wykonywanie prac objętych planem;
3)
sporządzanie sprawozdań i kontrola wykonania planów;
4)
sporządzanie bilansów zasobów wszystkich surowców mineralnych oraz zbiorczych bilansów dla poszczególnych gałęzi produkcji, jak również sporządzanie wieloletniego i rocznego planu przyrostu zasobów wszystkich surowców mineralnych;
5)
prowadzenie ewidencji wszystkich prac geologicznych, geologiczno-poszukiwawczych, geofizycznych, geologiczno-technicznych, hydrogeologicznych oraz naukowo-badawczych, związanych z badaniem kopalin;
6)
klasyfikacja zasobów złóż wszystkich kopalin, opracowywanie metod obliczania tych zasobów, prowadzenie ich ewidencji, gromadzenie i zatwierdzanie dokumentacji złóż oraz ich paszportyzacja;
7)
opracowywanie problemów metodologicznych i instrukcyjnych z dziedziny geologii oraz opracowywanie norm, instrukcji i wytycznych w zakresie geologii;
8)
wydawanie orzeczeń geologiczno-technicznych oraz hydrogeologicznych, jak również wykonywanie analiz surowców mineralnych i wydawanie w tym przedmiocie orzeczeń;
9)
sprawowanie kontroli geologicznej;
10)
upowszechnianie wiadomości z zakresu geologii, prowadzenie muzealnictwa geologicznego i ochrona przyrody nieożywionej w zakresie potrzeb geologii;
11)
współpraca z instytucjami naukowymi i gospodarczymi w zakresie geologii.
Art.  3.
1.
Dla wykonywania zadań określonych w art. 2 tworzy się Centralny Urząd Geologii, podległy Prezesowi Rady Ministrów.
2.
Na czele Centralnego Urzędu Geologii stoi Prezes, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów.
Art.  4.
1.
Zadania państwowej służby geologicznej w zakresie terenowym wykonują prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Szczegółowy zakres zadań, o których mowa w ust. 1, określi Prezes Centralnego Urzędu Geologii.
Art.  5.

Zadania państwowej służby geologicznej w zakresie resortowym w odniesieniu do poszczególnych kopalin i orzecznictwa geologiczno-technicznego wykonują właściwi ministrowie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Art.  6.

Dla wykonywania określonych zadań służby geologicznej mogą być tworzone w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami instytuty naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa państwowe.

Art.  7.
1.
Przy Centralnym Urzędzie Geologii działa Komisja Zasobów Kopalin. Na czele Komisji stoi Przewodniczący, powołany przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Przy Prezesie Centralnego Urzędu Geologii działa Naukowo-Techniczna Rada Geologiczna jako organ opiniodawczy i doradczy w zakresie naukowo-technicznych zagadnień geologicznych.
Art.  8.

Organizację i szczegółowy zakres działania Centralnego Urzędu Geologii i Komisji Zasobów Kopalin oraz organizację Naukowo-Technicznej Rady Geologicznej, tryb powoływania członków i zastępców przewodniczącego Komisji Zasobów Kopalin oraz członków Naukowo-Technicznej Rady Geologicznej określa statut, nadany przez Radę Ministrów.

Art.  9.

Prezes Rady Ministrów może przekazać Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii wykonywanie swoich uprawnień władzy naczelnej w stosunku do przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych służby geologicznej.

Art.  10.

Sprawy zastrzeżone Centralnemu Urzędowi Geologii, a należące dotychczas do właściwości Ministra Górnictwa oraz innych ministrów, przechodzą do zakresu działania Prezesa Rady Ministrów.

Art.  11.

Pracownicy, zatrudnieni dotychczas w Państwowym Instytucie Geologicznym oraz w Muzeum Ziemi, przechodzą do służby w dziale zarządu państwowego, podległego Prezesowi Rady Ministrów.

Art.  12.
1.
Znosi się Państwowy Instytut Geologiczny, utworzony na podstawie dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 68), oraz Muzeum Ziemi utworzone w trybie przewidzianym w art. 108 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415).
2.
Majątek Państwowego Instytutu Geologicznego i Muzeum Ziemi przydziela się wskazanym przez Prezesa Rady Ministrów organom służby geologicznej.
Art.  13.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 28 czerwca 1939 r. o uprawnieniach Państwowego Instytutu Geologicznego w zakresie prac górniczych i terenowych (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 390),
2)
dekret z dnia 3 lutego 1947 r. o państwowej służbie geologicznej (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 68).
Art.  14.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.

Art.  15.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.52.369

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Państwowa służba geologiczna.
Data aktu: 08/10/1951
Data ogłoszenia: 11/10/1951
Data wejścia w życie: 11/10/1951