Utrzymanie porządku i czystości w nieruchomościach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 12 lipca 1951 r.
w sprawie utrzymania porządku i czystości w nieruchomościach. *

Na podstawie art. 11 ust. 1 pkt e ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do utrzymywania porządku i czystości w nieruchomościach obowiązany jest jej właściciel, osoba reprezentująca jego prawa w stosunku do nieruchomości lub osoba sprawująca zarząd nad nieruchomością, a także najemca, jeśli chodzi o część składową nieruchomości.
§  2.
1.
W miejscach przeznaczonych do użytku publicznego powinny znajdować się w dostatecznej liczbie kosze do śmieci.
2.
W ciepłej porze roku wszystkie miejsca o twardej nawierzchni przed przystąpieniem do ich zamiatania należy polewać wodą w ilości zapobiegającej podnoszeniu się kurzu.
§  3.
1.
W obrębie każdej zamieszkałej nieruchomości powinny znajdować się: śmietnik, skrzynia na odpadki użytkowe, ustęp i trzepak, a na klatkach schodowych na każdym piętrze - spluwaczka.
2.
Śmietnik, skrzynia na odpadki użytkowe i ustęp powinny być tak zbudowane, aby przy właściwym ich używaniu nie były powodem zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody oraz aby uniemożliwiony był dostęp do ich zawartości dla zwierząt i owadów.
3.
Śmieci i odpadki stałe należy składać do śmietnika. Śmieci można wywozić tylko w wozach specjalnie do tego przeznaczonych bądź szczelnie przykrytych i wyraźnie oznaczonych napisem z obu boków: "wóz do śmieci". Wozy te nie mogą być używane do przewożenia artykułów żywności.
4.
Odpadki płynne w miejscowościach nie skanalizowanych należy wylewać do dołów ustępowych. Zawartość dołów ustępowych należy usuwać przy pomocy specjalnego taboru asenizacyjnego i pomp pneumatycznych a w braku takich urządzeń - przy pomocy hermetycznie zamkniętych beczkowozów.
5.
Śmieci i wszelkie nieczystości należy usuwać po napełnieniu się zbiornika do 2/3 pojemności i składać w miejscach wyznaczonych przez prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
6.
Śmieci i wszelkie nieczystości należy usuwać ze zbiorników tylko w godzinach oznaczonych przez prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
7.
W gospodarstwach rolnych lub ogrodniczych śmieci i inne nieczystości pochodzące z tych gospodarstw, jeśli mają być użyte jako nawóz, mogą być usuwane w inny sposób, niż określone w ust. 3 i 4.
8.
Urządzenia wymienione w ust. 1 powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem i stale zdatne do użytku.
§  4.
Zabrania się:
1)
zanieczyszczania nieruchomości,
2)
wystawiania sprzętów oraz pozostawiania zbiorników ze śmieciami i innymi nieczystościami na klatkach schodowych bądź w innych miejscach do tego nie przeznaczonych,
3)
trzepania odzieży, pościeli itp. w oknach i na balkonach oraz poza godzinami oznaczonymi przez prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  5.
1.
Pomieszczenia dla zwierząt i gnojowniki powinny być urządzone w taki sposób, aby nie zanieczyszczały terenu przyległego, a w szczególności studni, oraz aby nie zanieczyszczały powietrza wyziewami.
2.
Prezydia powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych mogą wydać zakaz utrzymywania zwierząt na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach, jeżeli uznają to za potrzebne ze względów zdrowotnych.
§  6.
Padlinę zwierząt należy usuwać w ciągu 12 godzin do miejsc wyznaczonych dla tego celu przez prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych. Padlinę usuwa właściciel zwierzęcia, a w braku właściciela usunięcie padliny zarządza prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  7.
1.
Osoby wymienione w § 1 obowiązane są do stałego tępienia szczurów i myszy w obrębie nieruchomości.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) względnie prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych mogą zarządzać na określonym obszarze odszczurzanie nieruchomości na koszt ich właścicieli w sposób i w terminach przez te prezydia wskazanych.
§  8.
Nadzór nad wykonaniem rozporządzenia należy do prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych oraz organów Milicji Obywatelskiej.
§  9.
Prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych oraz miast stanowiących powiaty miejskie obowiązane są w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wydać szczegółowe przepisy sanitarno-porządkowe lub uzgodnić wydane już przez te prezydia przepisy z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie nie ma zastosowania do nieruchomości znajdujących się w zarządzie władz wojskowych oraz władz bezpieczeństwa publicznego.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 26 września 1935 r. o utrzymaniu porządku i czystości w miejscach publicznych i niektórych miejscach prywatnych (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 76, poz. 476 i z 1936 r. Nr 13, poz. 115).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*§ 1-4 rozporządzenia zostały uchylone w stosunku do miast i osiedli przez § 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 24 lutego 1960 r. w sprawie określenia obowiązków dozorców domów (bloków, kolonii) oraz innych osób zobowiązanych do utrzymania porządku i czystości w miastach i osiedlach (Dz.U.60.14.81) z dniem 15 marca 1960 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.40.306

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utrzymanie porządku i czystości w nieruchomościach.
Data aktu: 12/07/1951
Data ogłoszenia: 30/07/1951
Data wejścia w życie: 14/08/1951