Tryb powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW ORAZ MINISTRÓW BUDOWNICTWA I FINANSÓW
z dnia 29 grudnia 1950 r.
w sprawie trybu powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
Listy rzeczoznawców, powoływanych w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych, układa się oddzielnie dla każdego województwa oraz dla m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  2.
1.
Rzeczoznawców powołuje na okres dwóch lat i wpisuje na listę prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie, Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi), spośród osób posiadających wiedzę i doświadczenie, potrzebne do wydania opinii.
2.
Ogólna liczba rzeczoznawców wpisanych na listę nie może być mniejsza od 12 i większa od 24.
3.
Na ogólną liczbę rzeczoznawców prezydium rady narodowej samo wyznacza jedną czwartą, a powołuje jedną czwartą spośród kandydatów zgłoszonych przez zarząd oddziału wojewódzkiego Związku "Samopomoc Chłopska", połowę zaś w równych częściach spośród kandydatów organizacyj, wskazanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministra Budownictwa. Listy rzeczoznawców powinny być ułożone w taki sposób, by zapewniały odpowiednią do potrzeb województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) liczbę rzeczoznawców w zakresie szacowania każdego rodzaju wartości majątkowych, przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482). Liczba rzeczoznawców dla każdego rodzaju wartości majątkowych powinna wynosić przynajmniej 3 osoby.
§  3.
Rzeczoznawcą może być osoba, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych, zamieszkuje na terenie województwa (m. st. Warszawy, m. Łodzi), posiada kwalifikacje, które dają rękojmię fachowego i sumiennego wykonania obowiązków rzeczoznawcy, oraz wyraziła zgodę na pełnienie tych obowiązków.
§  4.
1.
Zarządy oddziałów wojewódzkich Związku "Samopomoc Chłopska" i organizacje wskazane przez Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa zgłaszają kandydatów w ciągu 14 dni od daty doręczenia wezwania do zgłoszenia w liczbie, oznaczonej przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, co najmniej podwójnej w stosunku do liczby rzeczoznawców, którzy mają być wpisani na listę z danej grupy.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię, wiek i miejsce zamieszkania kandydata oraz krótki opis jego działalności zawodowej i społecznej.
§  5.
W razie niezgłoszenia w terminie kandydatów rzeczoznawców w brakującej liczbie powołuje samo prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  6.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej skreśli rzeczoznawcę z listy w razie utracenia przez niego któregokolwiek z warunków wymienionych w § 3.
2.
W razie skreślenia rzeczoznawcy z listy, prezydium wojewódzkiej rady narodowej uzupełnia listę osobą z tej samej grupy, do której należał rzeczoznawca, skreślony z listy (§ 2 ust. 3).
3.
W braku kandydatów zgłoszonych stosownie do § 4 ust. 1 albo też jeżeli istniejące kandydatury uznane zostaną za nieodpowiednie - prezydium wojewódzkiej rady narodowej wzywa do ponownego zgłoszenia kandydatów w oznaczonej liczbie.
4.
Rzeczoznawcy wpisani na listę w ciągu okresu dwuletniego powołani zostają na czas do końca tego okresu.
5.
Najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem okresu czasu, na jaki rzeczoznawcy zostali powołani, prezydium wojewódzkiej rady narodowej układa nową listę na okres następnych 2 lat, przy czym zgłoszenia kandydatów mogą obejmować również dotychczasowych rzeczoznawców.
§  7.
Rzeczoznawcy wpisani na listę składają prezydium wojewódzkiej rady narodowej pisemne przyrzeczenie następującej treści:

"Świadom odpowiedzialności przed prawem przyrzekam, że obowiązki rzeczoznawcy wykonywać będę z całą sumiennością i bezstronnością i że zachowam w tajemnicy to wszystko, o czym dowiem się przy wykonywaniu moich obowiązków".

§  8.
O każdej zmianie miejsca zamieszkania rzeczoznawca powinien zawiadomić prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
1.
Strony w postępowaniu o ustalenie odszkodowania mają prawo wskazać po jednym rzeczoznawcy, który ma być wysłuchany, spośród rzeczoznawców danej specjalności. W razie niemożności wykonania obowiązku rzeczoznawcy przez osobę wskazaną rzeczoznawcę wyznacza prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Rzeczoznawca, wyznaczony do wydania opinii, obowiązany jest wyłączyć się w przypadkach, kiedy przewidziane jest wyłączenie urzędnika w postępowaniu administracyjnym.
3.
Władza przeprowadzająca postępowanie wyłączy rzeczoznawcę, jeżeli pomiędzy nim a stroną lub jej zastępcą albo pełnomocnikiem zachodzi stosunek tego rodzaju, że mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności rzeczoznawcy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.3.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
Data aktu: 29/12/1950
Data ogłoszenia: 17/01/1951
Data wejścia w życie: 17/01/1951