Obrót i gospodarowanie reglamentowanymi materiałami drzewnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 8 marca 1951 r.
w sprawie obrotu i gospodarowania reglamentowanymi materiałami drzewnymi.

Na podstawie art. 2 ust. 2, art. 4 i 5 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwu państwowemu "Paged" Państwowa Centrala Drzewna powierza się skup i obrót na zasadzie wyłączności materiałami drzewnymi, reglamentowanymi na podstawie rozporządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 marca 1951 r. w sprawie uznania niektórych materiałów drzewnych za reglamentowane (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 187).
2.
Przedsiębiorstwo państwowe "Paged" Państwowa Centrala Drzewna może dokonywać skupu i obrotu określonego w ust. 1 przez inne przedsiębiorstwa państwowe, organizacje gospodarcze lub osoby prawne, jak również zezwolić im lub innym osobom na dokonywanie skupu i obrotu reglamentowanymi materiałami drzewnymi, określając zakres ich uprawnień oraz warunki skupu i obrotu.
§  2.
Przepis § 1 nie dotyczy:
1)
przypadków pokrywania zobowiązań wynikających ze służebności i ciężarów realnych;
2)
przypadków odstępowania przez posiadaczy gospodarstw rolnych, za zezwoleniem prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej, reglamentowanych materiałów drzewnych pochodzących z lasów i zadrzewień stanowiących ich własność lub własność gromad i wspólnot gruntowych innym posiadaczom gospodarstw rolnych, na ich własne potrzeby.
§  3.
1.
Reglamentowane materiały drzewne z wyrębu w lasach wolno uzyskiwać tylko za zezwoleniem prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej rady narodowej w miastach stanowiących powiaty miejskie).
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone jedynie dla zaspokojenia niezbędnych potrzeb posiadacza drzewa i po zasięgnięciu opinii właściwego nadleśniczego.
3.
Przepis ust. 1 i 2 nie stosuje się do jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  4.
Reglamentowane materiały drzewne z posuszu, wiatrołomów oraz innych złomów i wywrotów wolno uzyskiwać tylko za zezwoleniem prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
§  5.
1.
Zużycie reglamentowanych materiałów drzewnych może nastąpić tylko za zezwoleniem prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
2.
Prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej może nakazać posiadaczowi reglamentowanych materiałów drzewnych odstąpienie ich określonej osobie prawnej lub fizycznej po cenach obowiązujących.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania:
1)
w odniesieniu do jednostek gospodarki uspołecznionej;
2)
w przypadku gdy reglamentowane materiały drzewne zostały przez posiadacza nabyte zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia;
3)
w przypadku uzyskania zezwolenia, o którym mowa w § 3.
§  6.
Przedsiębiorstwo państwowe "Paged" Państwowa Centrala Drzewna lub inne osoby uprawnione do skupu mają obowiązek bezzwłocznego zakupienia zaofiarowanych do sprzedaży reglamentowanych materiałów drzewnych po cenach obowiązujących.
§  7.
1.
Reglamentowane materiały drzewne powinny być używane zgodnie z zasadami oszczędności, określonymi w obowiązujących przepisach.
2.
Osoba uprawniona do obrotu może uzależnić sprzedaż reglamentowanych materiałów drzewnych od złożenia zobowiązania zużycia ich na określone cele.
3.
Sprzedawca powinien pouczyć nabywcę o skutkach niewłaściwego zużycia nabywanych materiałów drzewnych.
§  8.
Osoby mające na podstawie dotychczasowych przepisów uprawnienie do obrotu materiałami drzewnymi mogą posiadane w dniu wejścia w życie rozporządzenia reglamentowane materiały drzewne sprzedawać bez ograniczeń wynikających z rozporządzenia w okresie trzech miesięcy od dnia jego wejścia w życie. Po upływie tego terminu reglamentowane materiały drzewne nie mogą być wydawane, choćby umowa kupna-sprzedaży została zawarta przed upływem tego terminu.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.25.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obrót i gospodarowanie reglamentowanymi materiałami drzewnymi.
Data aktu: 08/03/1951
Data ogłoszenia: 10/05/1951
Data wejścia w życie: 10/05/1951