Utworzenie Wojskowej Akademii Technicznej.

USTAWA
z dnia 22 marca 1951 r.
o utworzeniu Wojskowej Akademii Technicznej.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Tworzy się Wojskową Akademię Techniczną.
2.
Wojskowa Akademia Techniczna jest szkołą wyższą akademicką.
3.
Do Wojskowej Akademii Technicznej stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące szkół wyższych akademickich, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
4.
Wojskowa Akademia Techniczna jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów, dotyczących sił zbrojnych oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Wojskowej Akademii Technicznej jest szkolenie i przygotowywanie słuchaczy do objęcia kierowniczych stanowisk technicznych w wojsku i do prowadzenia prac naukowo-badawczych w dziedzinie techniki wojskowej w oparciu o przodującą naukę marksizmu-leninizmu i doświadczenia nauki radzieckiej oraz wychowywanie ich na ideowych i aktywnych budowniczych Polski socjalistycznej i jej sił zbrojnych.

Rozdział  2.

Organizacja Wojskowej Akademii Technicznej.

Art.  3.

Władzą naczelną Wojskowej Akademii Technicznej jest Minister Obrony Narodowej, który sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.
1.
Na czele Wojskowej Akademii Technicznej stoi komendant, który - niezależnie od przysługujących mu uprawnień dowódcy jednostki wojskowej - posiada uprawnienia i obowiązki rektora szkoły wyższej akademickiej oraz kompetencje senatu akademickiego.
2.
Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Komendant Wojskowej Akademii Technicznej podlega bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego.
4.
Komendant Wojskowej Akademii Technicznej jest przedstawicielem akademii na zewnątrz oraz przełożonym personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, jak również słuchaczy tej akademii.
Art.  5.
1.
Na czele fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej stoją komendanci fakultetów, którzy - niezależnie od przysługujących im uprawnień dowódców jednostek wojskowych - posiadają uprawnienia i obowiązki dziekanów szkół wyższych akademickich oraz kompetencji rad wydziałowych.
2.
Komendantów fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej mianuje Minister Obrony Narodowej.
Art.  6.
1.
Rada Naukowa Wojskowej Akademii Technicznej jest kolegialnym organem doradczym Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w sprawach nauki i nauczania, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich - senatom akademickim.
2.
Rady Naukowe fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej są kolegialnymi organami doradczymi komendantów fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej w sprawach nauki i nauczania na danych fakultetach, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich radom wydziałowym.
Art.  7.
1.
Organizację Wojskowej Akademii Technicznej, skład osobowy rad naukowych oraz tryb i warunki przyjmowania kandydatów na studia do Wojskowej Akademii Technicznej określa statut nadany przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki określa podział Wojskowej Akademii Technicznej na fakultety, jak również zakres i czas trwania nauki oraz tworzy i zwija katedry.
3.
Szczegółowe przepisy, normujące program i porządek studiów oraz zasady pełnienia służby wojskowej przez słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej i zasady zaliczania czasu trwania studiów na poczet zasadniczej służby wojskowej, wojskowej służby zawodowej bądź ćwiczeń wojskowych w rezerwie, określa Minister Obrony Narodowej.

Rozdział  3.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Art.  8.

Do personelu nauczającego Wojskowej Akademii Technicznej należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

Art.  9.
1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów nauk społeczno-politycznych i przedmiotów ogólno-technicznych przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje Minister Obrony Narodowej spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
3.
Mianowanie docentów Wojskowej Akademii Technicznej następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.
Art.  10.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Art.  11.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Art.  12.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Wojskowej Akademii Technicznej, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych akademickich w zakresie uposażenia.

Art.  13.
1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Wojskowej Akademii Technicznej jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Wojskowej Akademii Technicznej.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Wojskowej Akademii Technicznej, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.
Art.  14.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół, należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Wojskowej Akademii Technicznej, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Wojskowej Akademii Technicznej, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.
Art.  15.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służby wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

Art.  16.
1.
Do Wojskowej Akademii Technicznej mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy:
1)
żołnierze w czynnej służbie wojskowej, którzy ukończyli szkołę wojskową, kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych,
2)
osoby cywilne, które posiadają wykształcenie, uprawniające do studiów w szkołach wyższych.
2.
Osoby, wymienione w ust. 1, z wyjątkiem oficerów zawodowych, składają przy ubieganiu się o przyjęcie do Wojskowej Akademii Technicznej zobowiązanie do odbywania służby wojskowej w charakterze słuchacza Wojskowej Akademii Technicznej i do pełnienia wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego po ukończeniu studiów w tej Akademii.
3.
Osoby cywilne (ust. 1 pkt 2), które po odbyciu studiów w Wojskowej Akademii Technicznej mają wykonywać zawód cywilny, składają przy ubieganiu się o przyjęcie do akademii jedynie zobowiązanie do odbywania służby wojskowej w charakterze słuchacza Wojskowej Akademii Technicznej.
Art.  17.
1.
Osoby cywilne (art. 16 ust. 1 pkt 2), przyjęte do Wojskowej Akademii Technicznej w charakterze słuchaczy, stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z chwilą zaliczenia ich do stanu osobowego tej akademii.
2.
Jeżeli osoby cywilne nie mają jeszcze ustalonego stosunku do służby wojskowej, zostają one przed przyjęciem do Wojskowej Akademii Technicznej poddane badaniu lekarskiemu przez wojskową komisję lekarską celem ustalenia stopnia zdolności fizycznej do wojskowej służby zawodowej, a osoby cywilne, wymienione w art. 16 ust. 3 - do służby wojskowej w charakterze słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej.
3.
Zasady oceny i badania zdolności do służby wojskowej osób, wymienionych w ust. 2, przez wojskowe komisje lekarskie określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia.
Art.  18.
1.
Przez przyjęcie do Wojskowej Akademii Technicznej w charakterze słuchaczy:
1)
stosunek oficerów zawodowych do służby wojskowej nie ulega zmianie,
2)
wojskowa służba zawodowa podoficerów zawodowych oraz zasadnicza służba wojskowa podoficerów i szeregowców ulega przerwie na czas studiów w tej akademii,
3)
osoby, które przed przyjęciem do Wojskowej Akademii Technicznej nie posiadały stopnia wojskowego, uzyskują stopień wojskowy szeregowca bez szczególnego nadania.
2.
Żołnierze rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) przez czas studiów w Wojskowej Akademii Technicznej nie podlegają powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (obowiązkowi wojskowemu kobiet).
3.
Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
Art.  19.
1.
Absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej, nie będący oficerami zawodowymi, stają się z chwilą ukończenia studiów oficerami zawodowymi w stopniu, na jaki zostaną mianowani w myśl przepisów o służbie wojskowej oficerów.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się do osób, wymienionych w art. 16 ust. 3. Osoby te zostają bezpośrednio po ukończeniu studiów przeniesione do rezerwy (kobiety do pomocniczej służby wojskowej) w stopniu, na jaki zostaną mianowane w myśl przepisów o służbie wojskowej oficerów.
Art.  20.
1.
Absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej otrzymują dyplom i stopień zawodowy inżyniera z dodaniem określenia specjalności technicznych (np. łączności, broni pancernej, lotnictwa itp.).
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki określi w drodze rozporządzenia kierunki specjalności technicznych Wojskowej Akademii Technicznej, które uważa się za odpowiadające kierunkom specjalności technicznych innych szkół wyższych akademickich i zawodowych.
Art.  21.

Uzyskanie stopnia zawodowego inżyniera uprawnia do ubiegania się o uzyskanie stopni naukowych magistra i doktora nauk technicznych, nadawanych przez szkoły wyższe akademickie.

Art.  22.

Zasady i tryb nadawania przez Wojskową Akademię Techniczną stopni naukowych magistra i doktora nauk technicznych ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  23.

W okresie lat pięciu od dnia wejścia w życie ustawy Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjmowanie do Wojskowej Akademii Technicznej słuchaczy, którzy nie odpowiadają warunkom, określonym w art. 16 ust. 1.

Art.  24.

Traci moc ustawa z dnia 23 czerwca 1939 r. o Wojskowej Szkole Głównej Inżynierii (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 368).

Art.  25.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.

Art.  26.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024