Utworzenie Wojskowej Akademii Technicznej.

USTAWA
z dnia 22 marca 1951 r.
o utworzeniu Wojskowej Akademii Technicznej.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Tworzy się Wojskową Akademię Techniczną.
2.
Wojskowa Akademia Techniczna jest szkołą wyższą akademicką.
3.
Do Wojskowej Akademii Technicznej stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące szkół wyższych akademickich, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
4.
Wojskowa Akademia Techniczna jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów, dotyczących sił zbrojnych oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Wojskowej Akademii Technicznej jest szkolenie i przygotowywanie słuchaczy do objęcia kierowniczych stanowisk technicznych w wojsku i do prowadzenia prac naukowo-badawczych w dziedzinie techniki wojskowej w oparciu o przodującą naukę marksizmu-leninizmu i doświadczenia nauki radzieckiej oraz wychowywanie ich na ideowych i aktywnych budowniczych Polski socjalistycznej i jej sił zbrojnych.

Rozdział  2.

Organizacja Wojskowej Akademii Technicznej.

Art.  3.

Władzą naczelną Wojskowej Akademii Technicznej jest Minister Obrony Narodowej, który sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.
1.
Na czele Wojskowej Akademii Technicznej stoi komendant, który - niezależnie od przysługujących mu uprawnień dowódcy jednostki wojskowej - posiada uprawnienia i obowiązki rektora szkoły wyższej akademickiej oraz kompetencje senatu akademickiego.
2.
Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Komendant Wojskowej Akademii Technicznej podlega bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego.
4.
Komendant Wojskowej Akademii Technicznej jest przedstawicielem akademii na zewnątrz oraz przełożonym personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, jak również słuchaczy tej akademii.
Art.  5.
1.
Na czele fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej stoją komendanci fakultetów, którzy - niezależnie od przysługujących im uprawnień dowódców jednostek wojskowych - posiadają uprawnienia i obowiązki dziekanów szkół wyższych akademickich oraz kompetencji rad wydziałowych.
2.
Komendantów fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej mianuje Minister Obrony Narodowej.
Art.  6.
1.
Rada Naukowa Wojskowej Akademii Technicznej jest kolegialnym organem doradczym Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w sprawach nauki i nauczania, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich - senatom akademickim.
2.
Rady Naukowe fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej są kolegialnymi organami doradczymi komendantów fakultetów Wojskowej Akademii Technicznej w sprawach nauki i nauczania na danych fakultetach, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich radom wydziałowym.
Art.  7.
1.
Organizację Wojskowej Akademii Technicznej, skład osobowy rad naukowych oraz tryb i warunki przyjmowania kandydatów na studia do Wojskowej Akademii Technicznej określa statut nadany przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki określa podział Wojskowej Akademii Technicznej na fakultety, jak również zakres i czas trwania nauki oraz tworzy i zwija katedry.
3.
Szczegółowe przepisy, normujące program i porządek studiów oraz zasady pełnienia służby wojskowej przez słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej i zasady zaliczania czasu trwania studiów na poczet zasadniczej służby wojskowej, wojskowej służby zawodowej bądź ćwiczeń wojskowych w rezerwie, określa Minister Obrony Narodowej.

Rozdział  3.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Art.  8.

Do personelu nauczającego Wojskowej Akademii Technicznej należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

Art.  9.
1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów nauk społeczno-politycznych i przedmiotów ogólno-technicznych przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje Minister Obrony Narodowej spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
3.
Mianowanie docentów Wojskowej Akademii Technicznej następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.
Art.  10.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Art.  11.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Art.  12.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Wojskowej Akademii Technicznej, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych akademickich w zakresie uposażenia.

Art.  13.
1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Wojskowej Akademii Technicznej jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Wojskowej Akademii Technicznej.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Wojskowej Akademii Technicznej, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.
Art.  14.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół, należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Wojskowej Akademii Technicznej, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Wojskowej Akademii Technicznej, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.
Art.  15.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służby wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

Art.  16.
1.
Do Wojskowej Akademii Technicznej mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy:
1)
żołnierze w czynnej służbie wojskowej, którzy ukończyli szkołę wojskową, kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych,
2)
osoby cywilne, które posiadają wykształcenie, uprawniające do studiów w szkołach wyższych.
2.
Osoby, wymienione w ust. 1, z wyjątkiem oficerów zawodowych, składają przy ubieganiu się o przyjęcie do Wojskowej Akademii Technicznej zobowiązanie do odbywania służby wojskowej w charakterze słuchacza Wojskowej Akademii Technicznej i do pełnienia wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego po ukończeniu studiów w tej Akademii.
3.
Osoby cywilne (ust. 1 pkt 2), które po odbyciu studiów w Wojskowej Akademii Technicznej mają wykonywać zawód cywilny, składają przy ubieganiu się o przyjęcie do akademii jedynie zobowiązanie do odbywania służby wojskowej w charakterze słuchacza Wojskowej Akademii Technicznej.
Art.  17.
1.
Osoby cywilne (art. 16 ust. 1 pkt 2), przyjęte do Wojskowej Akademii Technicznej w charakterze słuchaczy, stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z chwilą zaliczenia ich do stanu osobowego tej akademii.
2.
Jeżeli osoby cywilne nie mają jeszcze ustalonego stosunku do służby wojskowej, zostają one przed przyjęciem do Wojskowej Akademii Technicznej poddane badaniu lekarskiemu przez wojskową komisję lekarską celem ustalenia stopnia zdolności fizycznej do wojskowej służby zawodowej, a osoby cywilne, wymienione w art. 16 ust. 3 - do służby wojskowej w charakterze słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej.
3.
Zasady oceny i badania zdolności do służby wojskowej osób, wymienionych w ust. 2, przez wojskowe komisje lekarskie określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia.
Art.  18.
1.
Przez przyjęcie do Wojskowej Akademii Technicznej w charakterze słuchaczy:
1)
stosunek oficerów zawodowych do służby wojskowej nie ulega zmianie,
2)
wojskowa służba zawodowa podoficerów zawodowych oraz zasadnicza służba wojskowa podoficerów i szeregowców ulega przerwie na czas studiów w tej akademii,
3)
osoby, które przed przyjęciem do Wojskowej Akademii Technicznej nie posiadały stopnia wojskowego, uzyskują stopień wojskowy szeregowca bez szczególnego nadania.
2.
Żołnierze rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) przez czas studiów w Wojskowej Akademii Technicznej nie podlegają powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (obowiązkowi wojskowemu kobiet).
3.
Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
Art.  19.
1.
Absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej, nie będący oficerami zawodowymi, stają się z chwilą ukończenia studiów oficerami zawodowymi w stopniu, na jaki zostaną mianowani w myśl przepisów o służbie wojskowej oficerów.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się do osób, wymienionych w art. 16 ust. 3. Osoby te zostają bezpośrednio po ukończeniu studiów przeniesione do rezerwy (kobiety do pomocniczej służby wojskowej) w stopniu, na jaki zostaną mianowane w myśl przepisów o służbie wojskowej oficerów.
Art.  20.
1.
Absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej otrzymują dyplom i stopień zawodowy inżyniera z dodaniem określenia specjalności technicznych (np. łączności, broni pancernej, lotnictwa itp.).
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki określi w drodze rozporządzenia kierunki specjalności technicznych Wojskowej Akademii Technicznej, które uważa się za odpowiadające kierunkom specjalności technicznych innych szkół wyższych akademickich i zawodowych.
Art.  21.

Uzyskanie stopnia zawodowego inżyniera uprawnia do ubiegania się o uzyskanie stopni naukowych magistra i doktora nauk technicznych, nadawanych przez szkoły wyższe akademickie.

Art.  22.

Zasady i tryb nadawania przez Wojskową Akademię Techniczną stopni naukowych magistra i doktora nauk technicznych ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  23.

W okresie lat pięciu od dnia wejścia w życie ustawy Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjmowanie do Wojskowej Akademii Technicznej słuchaczy, którzy nie odpowiadają warunkom, określonym w art. 16 ust. 1.

Art.  24.

Traci moc ustawa z dnia 23 czerwca 1939 r. o Wojskowej Szkole Głównej Inżynierii (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 368).

Art.  25.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.

Art.  26.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.17.136

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Wojskowej Akademii Technicznej.
Data aktu: 22/03/1951
Data ogłoszenia: 30/03/1951
Data wejścia w życie: 30/03/1951